OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak pielęgnować skórę po 35. roku życia?

Pielęgnacja skóry 35+

Skóra powoli traci młodzieńczy owal i jędrność. Wchodzi powoli w wiek dojrzały, czego objawem są nasilające się zmarszczki, utrata jędrności i słabsze właściwości regeneracyjne. Jak pielęgnować skórę po 35. roku życia?

Antiaging - kobieta po trzydziestce

Potrzeby skóry w wieku 35+

Po 35-40. roku życia nasilają się w skórze procesy destrukcyjne – na skutek ubytku kolagenu skóra staje się bardziej wiotka i traci młodzieńcze napięcie, pojawiają się kolejne zmarszczki pod oczami, wokół ust, na linii policzka (bruzdy nosowo-wargowe), a po nieprzespanej nocy lub intensywnym dniu skóra wygląda na szarą i zmęczoną, widoczne są też cienie pod oczami, nasila się tendencja do opuchnięć. Twarz powoli zatraca swój młodzieńczy owal – wiele osób zauważa to dopiero wtedy, gdy porównuje swoje zdjęcia np. w wieku 25 i 35 lat. Widać też skutki młodzieńczych błędów i zaniedbań – jeśli w poprzednich latach eksponowałaś skórę na słońce bez odpowiedniej ochrony, to właśnie teraz pojawią się i nasilą przebarwienia i zmiany pigmentacyjne. Skóra powoli staje się bardziej sucha – związane to jest ze spadkiem kwasu hialuronowego w jej składzie, a także uszkodzeniami bariery hydrolipidowej, jeśli narażałaś ją w młodości na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. W tym czasie wiele osób obserwuje u siebie zwiększenie reaktywności skóry – pojawiają się podrażnienia, stany zapalne, a nawet alergie skórne.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2Badania kliniczne, 40 kobiet (40-65 lat), po 4 godzinach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Zmarszczki pod oczami

Dla wielu kobiet w weku 35+ to właśnie okolica oczu staje się najbardziej problematyczna. Zmarszczki pod oczami to już nie tylko kurze łapki w kącikach oczu, które mogą dodawać wręcz uroku w młodości – ponieważ często występują u osób lubiących się śmiać. Siateczka drobnych linii pojawia się pod okiem, dolna powieka coraz częściej jest opuchnięta np. po nieprzespanej nocy, skóra w tym miejscu staje się wrażliwa i skłonna do podrażnień, co potęguje wrażenie zmęczenia i dodaje lat. Ok. 40. roku życia powoli zaczynają też opadać powieki i brwi – związane to jest z postępującą utratą jędrności tkanek. Na skutek gorszego dotlenienia i odżywienia skóry pojawiają się też cienie pod oczami, tzw. podkówki.

Antiaging - oczy na słońcu

Codzienna pielęgnacja

Jakie nawyki pielęgnacyjne są najważniejsze w wieku 35+?

Złuszczanie
Po trzydziestce zwalnia metabolizm, co oznacza, że wszystkie procesy zachodzą w skórze wolniej. U młodej osoby cykl odnowy naskórka wynosi ok. 28 dni. W tym czasie w naturalny sposób złuszczają się martwe komórki naskórka, pod którymi odsłania się nowa, zdrowa, promienna skóra. Niestety, po 35. roku życia proces ten wydłuża się i może trwać nawet do 40 dni. Dlatego w tym wieku tak ważne jest regularne wykonywanie peelingów. Do wyboru masz peelingi:

  • mechaniczne – zawarte w nich drobinki (np. z pestek owoców) złuszczają martwy naskórek,
  • enzymatyczne – zawierają roślinne enzymy, które „rozpuszczają” martwe komórki i usuwają je w bardzo łagodny sposób,
  • chemiczne – oparte o kwasy chemiczne, zwłaszcza kwasy AHA (w kosmetologii najczęściej stosowany jest kwas glikolowy). Peelingi chemiczne warto wykonywać u kosmetologa bądź dermatologa (wyższe stężenia, głębsze działanie) – oprócz złuszczania, dają skórze dodatkowe korzyści, np. zwiększają poziom nawilżenia naskórka, pobudzają fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, regulują pracę melanocytów, zmniejszając przebarwienia i zapobiegając ich powstawaniu.

Antiaging młoda kobieta podpierająca brodę

Regeneracja
Skórze coraz trudniej jest się regenerować i naprawiać szkody powstałe pod wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dlatego to dobra pora, aby zacząć ją dodatkowo stymulować od środka – pobudzając fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu w naturalny sposób poprawi się jej jakość, jędrność i elastyczność. Bardzo dobrym wyborem w tym wieku będą kremy z retinolem, który reguluje proces odnowy naskórka, a jednocześnie pobudza neokolagenezę, poprawia też pracę gruczołów łojowych. To jeden z najsilniejszych składników odmładzających o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym. Warto też sięgać po kremy intensywnie regenerujące, odżywcze i dotleniające, które poprawią funkcjonowanie skóry. Proces regeneracji zachodzi najbardziej intensywnie nocą, warto to więc wykorzystać, nakładając na oczyszczoną dokładnie skórę serum regenerujące i odpowiednio dobrany krem na noc (zadziała bardziej intensywnie niż krem na dzień). Wysypiaj się! W tym wieku każda zarwana godzina zostawia ślad na skórze. Wiele osób odczuwa też teraz przesuszenie skóry, ściągnięcie, pojawiają się zaczerwienienia i wrażliwość – objawy, jakich do tej pory nie obserwowałaś w takim natężeniu. To skutek złego funkcjonowania bariery hydrolipidowej naskórka, która chroni skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i odwodnieniem. Sięgnij po kremy bogate w lipidy, które skutecznie uszczelniają warstwę ochronną skóry.

Antyoksydacja
Młoda, 20-letnia skóra sama chroni się skutecznie przed stresem oksydacyjnym – w pewnym momencie jednak jej zdolności słabną, zwłaszcza gdy jest często narażana na atak wolnych rodników np. pod wpływem działania promieni UV, smogu czy dymu papierosowego. Wtedy dochodzi do powstania stresu oksydacyjnego, który powoduje przyspieszoną degradację kolagenu i elastyny, zaburza funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, zmniejsza ilość kwasu hialuronowego, spowalnia procesy naprawcze, modyfikuje DNA komórkowe, co może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka chorób skóry, zwłaszcza nowotworowych. Dlatego w codziennej pielęgnacji postaw przede wszystkim na silną antyoksydację – z zastosowaniem witaminy C, witaminy E (razem działają w doskonałej synergii) czy stosowanej w produktach Vichy bajkaliny – składnika roślinnego pozyskiwanego z tarczycy bajkalskiej. Jak stosować antyoksydanty?

  • Rano pod makijaż nałóż krem z antyoksydantami – stworzy na skórze warstwę ochronną przed szkodliwym wpływem wolnych rodników atakujących twoją skórę w ciągu dnia.
  • Wieczorem najlepiej sięgnąć po serum z wysokim (10, 20 czy nawet 30%) stężeniem witaminy C, aby zmniejszyć uszkodzenia powstałe w ciągu dnia. Witamina C daje skórze dodatkowe korzyści – pobudza syntezę kolagenu i elastyny, rozjaśnia przebarwienia, ujednolica koloryt, dodaje blasku. Szybko zobaczysz jej pozytywny wpływ na skórę.

Ochrona przed promieniami UV

To zasada, która obowiązuje każdą osobę dbającą o młodość skóry, niezależnie od wieku. Promienie UV są głównym czynnikiem powodującym przyspieszone starzenie się skóry. Najbardziej szkodzą nam promienie UVA, a one są wszechobecne – przenikają bowiem przez chmury, szyby, a ich natężenie jest niezmienne w ciągu roku. Nie wysyłają jednak sygnału ostrzegawczego, jakim w przypadku promieniowania UVB jest rumień skóry. To dlatego są tak niebezpieczne. Skutki ich niszczycielskiego działania kumulują się latami – skóra staje się coraz bardziej przesuszona, szara, pergaminowa, pomarszczona, wiotka, widoczne są na niej plamy i popękane naczynka, dłużej się goi i regeneruje. Z tego powodu filtry UV są dziś uważane za jeden z podstawowych składników przeciwstarzeniowych, a skórę warto chronić przed słońcem przez cały rok – latem najwyższym filtrem SPF 50+, a w pozostałych porach roku – tzw. miejskim filtrem SPF 15 czy SPF 20.

Dowiedz się więcej o wpływie promieni UV na skórę

Antiaging - kobieta na plaży

Zabiegi polecane po trzydziestce

Profesjonalne zabiegi kosmetyczne i medyczne wspomogą codzienną pielęgnację w zachowaniu młodości skóry. Dla skóry przed trzydziestą szczególnie polecane są następujące metody:

  • Peelingi chemiczne – nie tylko złuszczają zrogowaciały naskórek, ale mają wszechstronne działanie anti-aging. W zależności od rodzaju i stężenia kwasu mogą działać nawilżająco, rozjaśniająco, ujędrniająco. Skóra natychmiast po zabiegu staje się gładka, świeża, promienna, pozbawiona zaskórników. Do najbardziej popularnych kwasów stosowanych w gabinetach należą kwasy: migdałowy (bardzo delikatny, można go robić latem), glikolowy, kojowy, mlekowy, fitowy i salicylowy (polecany do skór tłustych i trądzikowych). Rodzaj i częstotliwość wykonywania peelingu powinny być dobrane indywidualnie.
  • Zabiegi regenerujące – ich celem jest pobudzenie naturalnych właściwości skóry do naprawy uszkodzeń. Coraz większą popularność zyskują tzw. zabiegi autologiczne, a więc wykorzystujące materiał pozyskany bezpośrednio od pacjenta, np. osocze bogatopłytkowe z jego krwi, bogate w komórki macierzyste i czynniki wzrostu. Osocze podawane jest w skórę przez lekarza medycyny estetycznej metodą mezoterapii – zabieg ten odmładza skórę od środka, co skutkuje poprawą jej struktury i kolorytu. Regularnie powtarzane zabiegi regeneracyjne spowalniają też procesy starzenia się skóry.
  • Zabiegi biostymulujące – pobudzają produkcję białek podporowych skóry, tj. kolagenu i elastyny. Na efekt ich działania trzeba więc poczekać ok. 3-6 miesięcy – wtedy dojdzie do widocznej poprawy jędrności i jakości skóry. Działanie biostymulujące mają niektóre preparaty do ostrzyknięć (np. z atelokolagenem, hydroksyapatytem wapnia czy aminokwasami), a także lasery, np. frakcyjne, czy fale radiowe. Zabieg powinien być dobrany do twoich potrzeb przez lekarza medycyny estetycznej bądź dermatologa.
  • Zabiegi na zmarszczki – wiele 35-40-latek chce wykonać drobne poprawki estetyczne na swojej twarzy, aby zmniejszyć widoczność pogłębiających się z wiekiem zmarszczek i bruzd. Do podstawowych zabiegów należą: toksyna botulinowa (botox) na zmarszczki mimiczne (np. kurze łapki, lwią bruzdę, poziome zmarszczki na czole, zmarszczki palacza, zmarszczki królicze) oraz wypełniacze kwasu hialuronowego, które pozwolą spłycić bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki oraz powiększyć usta.

Dowiedz się więcej o zapobieganiu zmarszczkom.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Test instrumentalny, 40 kobiet po 4 godzinach. 2 Ocena kliniczna, 58 kobiet po 8 tygodniach.

Liftactiv

Zmarszczki?

go to top