OK

OK Cancel

Thank you

Close

3 błędy, których należy unikać, w przypadku gdy mamy łupież

  • favoris

Jeśli widzimy ślady łupieżu na naszych włosach lub barkach, często wpadamy w panikę i sięgamy po potężną artylerię, aby się go pozbyć.

Błąd numer 1: Czujesz się winny/a

Pojawienie się łupieżu jest poza naszą kontrolą - i nie jest to w żadnym wypadku wynik braku higieny. Łupież dotyka jednej trzeciej populacji. Niezależnie od tego, czy jest to łupież tłusty, czy suchy, przyczyna jest taka sama: nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe, co prowadzi do proliferacji naturalnych kolonii drożdży na powierzchni skóry głowy. W dużych skupiskach drożdże te mogą podrażniać skórę i osłabiają barierę skóry. Sprawia to, że ​​skóra głowy jest wrażliwa i zbyt mocno się łuszczy  oraz pojawia się łupież, wyjaśnia dermatolog Michel Le Maître.

Błąd numer 2: Zbyt mocne mycie

Nie staraj się rozwiązać problemu, zbyt często lub zbyt mocno myjąc włosy. W długim okresie takie podejście sprawi, że skóra głowy będzie bardziej wrażliwa, a to może prowadzić do powstania stanu zapalnego. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie włosów nie częściej niż co drugi dzień i w miarę możliwości wybieranie szamponu przeciwłupieżowego, który ma neutralne pH, aby przywrócić skórze głowy równowagę kwasowo-zasadową, wyjaśnia Delphine Courteille, fryzjerka i regularna stylistka na pokazach mody. Wreszcie należy zdecydować się na nowe konsystencje - na przykład szampony bez siarczanów - które nie drażnią włókna włosa i są delikatne dla wrażliwej skóry głowy i szukać składników aktywnych, które okazały się skuteczne w leczeniu łupieżu (takie jak dwusiarczek selenu, pirokton olaminy, kwas salicylowy, ceramidy, cynk, selen i witamina PP).

Błąd numer 3: Próbowanie swoich sił w chemii

Wymyślenie własnego szamponu z olejkami eterycznymi, będzie najprawdopodobniej tylko pogarszać sytuację. Olejki eteryczne często uczulają i mogą pogorszyć stan delikatnej skóry głowy. Michel Le Maître potwierdza, że dużo bezpieczniej jest się zdecydować na uspokajające, kojące produkty dostępne w aptece.

3 proste sposoby

Dotleniający szampon Delphine Courteille 

Pod prysznicem stosujemy szczoteczkę do mycia głowy szamponem. Gdy mamy już jednolitą grubą pianę, delikatnie myjemy nasadę włosów, bez pocierania, tak aby nie podrażniać skóry głowy. Pomoże to równomiernie rozprowadzić szampon, co jest szczególnie przydatne w przypadku osób o długich włosach. Oczyszcza to także nasadę włosów i skórę głowy z nadmiaru łoju i drożdży. Gdy zostaną one usunięte, skóra głowy stanie się mocniejsza i mniej wrażliwa. Po kilku tygodniach będziesz mieć mniej łupieżu i zdrowszą skórę głowy. 

Przykręć ogrzewanie

Podczas mycia i suszenia włosów stosuj chłodną wodę lub powietrze. Pozwoli to ukoić wszelkie stany zapalne. Należy pamiętać, że ciepło stymuluje gruczoły łojowe do pracy.  

Zapomnij o akcesoriach

Wszystkie szaliki, czapki i opaski na głowę powodują, że głowa staje się gorąca i spocona, co powoduje nadmierne pobudzanie gruczołów łojowych. Wreszcie, nie należy dotykać skóry głowy, zmienić szampon przeciwłupieżowy na preparat bez siarczanów i nie przesadzać z produktami do stylizacji.

Najczęściej czytane

Schodząca skóra po opalaniu - sprawdź jak sobie z nią radzić!

Schodząca skóra po opalaniu - sprawdź jak sobie z nią radzić!

Schodząca skóra po opalaniu to częsta “pamiątka” z wakacji, będąca efektem nadmiernej ekspozycji słonecznej bez zabezpieczenia skóry odpowiednimi kosmetykami. Łuszcząca się skóra po opalaniu jest nie tylko bardzo uporczywym, ale też mało estetycznym problemem, dlatego zazwyczaj chcemy jak najszybciej się jej pozbyć. Podpowiadamy zatem, jakie są skuteczne sposoby na schodzącą skórę po opalaniu!

Przeczytaj artykuł

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Swędzenie skóry na tle nerwowym - jak radzić sobie z uciążliwym problemem?

Porady ekspertów

Swędzenie skóry na tle nerwowym - jak radzić sobie z uciążliwym problemem?

Niewiele osób uświadamia sobie, że to, co czujemy bardzo często oddziałuje na nasze ciało. Silne emocje niejednokrotnie przejawiają się pod postacią trądziku, a przewlekły stres może powodować świąd całego ciała bądź określonych jego partii. Swędzenie skóry na tle nerwowym może być schorzeniem somatycznym, którego leczenie wymaga pomocy psychologa.

Przeczytaj artykuł

go to top