OK

OK Cancel

Thank you

Close

3 błędy, których należy unikać, w przypadku gdy mamy łupież

  • favoris

Jeśli widzimy ślady łupieżu na naszych włosach lub barkach, często wpadamy w panikę i sięgamy po potężną artylerię, aby się go pozbyć.

Błąd numer 1: Czujesz się winny/a

Pojawienie się łupieżu jest poza naszą kontrolą - i nie jest to w żadnym wypadku wynik braku higieny. Łupież dotyka jednej trzeciej populacji. Niezależnie od tego, czy jest to łupież tłusty, czy suchy, przyczyna jest taka sama: nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe, co prowadzi do proliferacji naturalnych kolonii drożdży na powierzchni skóry głowy. W dużych skupiskach drożdże te mogą podrażniać skórę i osłabiają barierę skóry. Sprawia to, że ​​skóra głowy jest wrażliwa i zbyt mocno się łuszczy  oraz pojawia się łupież, wyjaśnia dermatolog Michel Le Maître.

Błąd numer 2: Zbyt mocne mycie

Nie staraj się rozwiązać problemu, zbyt często lub zbyt mocno myjąc włosy. W długim okresie takie podejście sprawi, że skóra głowy będzie bardziej wrażliwa, a to może prowadzić do powstania stanu zapalnego. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie włosów nie częściej niż co drugi dzień i w miarę możliwości wybieranie szamponu przeciwłupieżowego, który ma neutralne pH, aby przywrócić skórze głowy równowagę kwasowo-zasadową, wyjaśnia Delphine Courteille, fryzjerka i regularna stylistka na pokazach mody. Wreszcie należy zdecydować się na nowe konsystencje - na przykład szampony bez siarczanów - które nie drażnią włókna włosa i są delikatne dla wrażliwej skóry głowy i szukać składników aktywnych, które okazały się skuteczne w leczeniu łupieżu (takie jak dwusiarczek selenu, pirokton olaminy, kwas salicylowy, ceramidy, cynk, selen i witamina PP).

Błąd numer 3: Próbowanie swoich sił w chemii

Wymyślenie własnego szamponu z olejkami eterycznymi, będzie najprawdopodobniej tylko pogarszać sytuację. Olejki eteryczne często uczulają i mogą pogorszyć stan delikatnej skóry głowy. Michel Le Maître potwierdza, że dużo bezpieczniej jest się zdecydować na uspokajające, kojące produkty dostępne w aptece.

3 proste sposoby

Dotleniający szampon Delphine Courteille 

Pod prysznicem stosujemy szczoteczkę do mycia głowy szamponem. Gdy mamy już jednolitą grubą pianę, delikatnie myjemy nasadę włosów, bez pocierania, tak aby nie podrażniać skóry głowy. Pomoże to równomiernie rozprowadzić szampon, co jest szczególnie przydatne w przypadku osób o długich włosach. Oczyszcza to także nasadę włosów i skórę głowy z nadmiaru łoju i drożdży. Gdy zostaną one usunięte, skóra głowy stanie się mocniejsza i mniej wrażliwa. Po kilku tygodniach będziesz mieć mniej łupieżu i zdrowszą skórę głowy. 

Przykręć ogrzewanie

Podczas mycia i suszenia włosów stosuj chłodną wodę lub powietrze. Pozwoli to ukoić wszelkie stany zapalne. Należy pamiętać, że ciepło stymuluje gruczoły łojowe do pracy.  

Zapomnij o akcesoriach

Wszystkie szaliki, czapki i opaski na głowę powodują, że głowa staje się gorąca i spocona, co powoduje nadmierne pobudzanie gruczołów łojowych. Wreszcie, nie należy dotykać skóry głowy, zmienić szampon przeciwłupieżowy na preparat bez siarczanów i nie przesadzać z produktami do stylizacji.

Najczęściej czytane

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Pielęgnacja włosów

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Jaki ma związek brak witamin a wypadanie włosów? Znaczący! Witaminy i minerały są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w tym także, aby nasze włosy wyglądały zdrowo, były gładkie i lśniące. Dowiedz się brak, jakich witamin powoduje wypadanie włosów i jak w związku z tym powinieneś zmienić swoją codzienną dietę!

Przeczytaj artykuł

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

go to top