OK

OK Cancel

Thank you

Close

Antyperspirant a dezodorant, czym się różnią?

 • favoris

Używanie preparatów przeciwko nieprzyjemnemu zapachowi potu jest od wielu lat elementem codziennej higieny. Do wyboru mamy dezodoranty i antyperspiranty w formie sztyftów, roll-onów i sprayów. Poznaj ich najważniejsze cechy i wybierz kosmetyk odpowiadający Twoim oczekiwaniom.

W pocie czoła, czyli kilka faktów

Pot odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Odparowując ze skóry chroni organizm przed przegrzaniem i usuwa część szkodliwych produktów przemiany materii. Ludzkie ciało wyposażone jest w blisko trzy miliony gruczołów potowych, z czego na całej powierzchni skóry znajdziemy gruczoły ekrynowe, a w pod pachami i w okolicach pachwin znajdują się gruczoły apokrynowe, które uaktywniają się w okolicach dojrzewania i silnie reagują na bodźce emocjonalne. Sam pot jest bezwonny, jednak w kontakcie z bakteriami rozwijającymi się na powierzchni skóry, szczególnie w miejscach ciepłych i wilgotnych zmienia zapach na mniej lub bardziej nieprzyjemny. Na zapach potu może wpływać również dieta oraz stosowanie niektórych leków, a także przemięczenie i stres. Nadpotliwość może być związana z chorobami lub zmianami hormonalnymi, szczególnie w okresie dojrzewania i menopauzy.

Dezodorant – kiedy i dla kogo?

Dezodorant to produkt, którego działanie opiera się na zapobieganiu powstawania nieprzyjemnego zapachu potu, który wydostaje się na powierzchnie skóry. Dezodoranty maskują nieprzyjemny zapach za pomocą neutralizujących go kompozycji zapachowych. Często zawierają również składniki zapobiegających rozkładowi potu przez bakterie, takie jak: triclosan, heksachlorofen, kwas d-usnowy. Ich działanie jest znacznie słabsze niż antyperpisarantów, dlatego powinnaś sięgnąć po ten kosmetyk jeśli pocisz się mało i nie żyjesz w biegu. Ze względu na większą ilość substancji zapachowych polubisz dezodorant, jeśli nie używasz zbyt silnych perfum, które mogłyby kolidować z zapachem dezodorantu.

Antyperspirant

To produkt działający na przyczynę nieprzyjemnego zapachu, czyli hamujący wydzielanie potu. Skuteczny antyperspirant oparty jest na związkach glinu lub glinu i cyrkonu, które pod wpływem pH blokują ujścia gruczołów potowych i ograniczają czasowo  wydzielanie potu.
W skład antyperspirantów wchodzi często talk pochłaniający pot i zapewniający dłuższe uczucie suchości, a tym samym ograniczenie rozwoju flory bakteryjnej.

Dla każdego coś miłego

Na rynku dostępne są dezodoranty damskie i męskie, które mogą występować w kilku formach. Obok dezodorantów i antyperspirantów w sprayu, przeznaczonych zarówno
do całego ciała, jak i np. do stóp bardzo popularne są dezodoranty w kulce oraz w sztyfcie. Zasada działania jest taka sama, dlatego to do Ciebie należy wybór. Coraz częściej zwraca się uwagę, aby nie tylko chroniły przed potem i jego zapachem, ale także były bezpieczne dla ubrań i nie pozostawiały białych śladów. Producenci odpowiadają również na potrzeby skóry wrażliwej, do której przeznaczone są preparaty z łagodzącym bisabololem lub ekstraktem z lilii wodnej. Jeśli Twoja skóra jest szczególnie wrażliwa po depilacji lub źle znosi tradycyjne antyperspiranty wypróbuj ultradelikatny antyperspirant w kulce od Vichy do skóry wrażliwej lub po depilacji. Łączy on skuteczną ochronę z wyjątkowo delikatną formułą, która nie podrażnia skóry poddanej depilacji i pozostawia wielogodzinne uczucie świeżości. Dodatkowym atutem tego produktu jest niepozostawianie śladów na ubraniach. Przy wyborze najlepszego antyperspirantu kieruj się trybem życia, znajomością swojego organizmu oraz właściwościami kosmetyku, pamiętając przy tym o porach roku i rodzajach noszonych ubrań. W gamie dezodorantów i antyperspirantów Vichy znajdziesz preparat dopasowany do swoich potrzeb.

Rekomendowane produkty

 • Antyperspirant w kulce do skóry wrażliwej lub po depilacji VICHY
 • Najczęściej czytane

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Pielęgnacja ciała

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Pielęgnacja ciała

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Pielęgnacja ciała

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

  Pielęgnacja twarzy

  Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

  Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w kosmetyce i medycynie. Wykorzystuje się ją zarówno przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak i przy produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiada krem do twarzy z kwasem hialuronowym? Podpowiadamy, kto w szczególności powinien sięgnąć po dobry krem do twarzy z dodatkiem tej substancji!

  Przeczytaj artykuł

  go to top