OK

OK Cancel

Thank you

Close

Bakteryjne zakażenie skóry - objawy, przyczyny, leczenie

Skóra jest największym narządem w ludzkim ciele, dlatego nie dziwnym jest to, że bakteryjne zakażenie skóry jest jedną z najczęstszych przypadłości, na którą cierpimy. Jakie są jej objawy i przyczyny? Jak powinniśmy je leczyć?

Przyczyny bakteryjnego zakażenia skóry

Skóra zazwyczaj jest chroniona przez drobnoustroje, które nie pozwalają wywołać zakażenia. Jednak w przypadkach takich jak: urazy przerywające ciągłość skóry, stany zapalne skóry czy spadek odporności (spowodowany lekami immunosupresyjnymi bądź występowaniem chorób takich jak cukrzyca czy nowotwory) dużo łatwiej o bakteryjne zakażenie skóry, ponieważ wtedy drobnoustroje dostają się do ujść mieszków włosowych, gruczołów łojowych i potowych. Do ropnego zakażenia skóry może dojść również w wyniku używania niektórych substancji chemicznych.

Objawy bakteryjnego zakażenia skóry

Objawy zakażeń bakteryjnych skóry stanowią zróżnicowaną grupę, jednak wyróżnić można podział na:
1. Zakażenia ropne
a) gronkowcowe
- zapalenie mieszków włosowych
- figówka 
- czyraki
b) paciorkowcowe
c) mieszane gronkowcowo-paciorkowcowe
2. Zakażenie nieropne
- różyca
- łupież rumieniowy
- promienica
- odmiany boleriozy

Do bakteryjnych zakażeń skóry zaliczyć można też  gruźlicę skóry, kiłę i rzeżączkę. Objawami bakteryjnego zakażenia skóry są przede wszystkim zmiany pojawiające się na naszej skórze: rumień, zapalenie mieszków włosowych, krosty, guzy. W zależności od rodzaju bakteryjnego zakażenia skóry atakuje ono różne części ciała: twarz, ręce, nogi, klatkę piersiową, tułów. W przypadku bakteryjnego zakażenia skóry twarzy kuracja w szczególności powinna być skonsultowana ze specjalistą, gdyż na twarzy mogą pozostać blizny. Długość i przebieg leczenia również uwarunkowane są rodzajem choroby bakteryjnej skóry, na którą cierpimy. Niekiedy od pierwszych objawów do wyleczenia mija kilka dni (np. zapalenie mieszków włosowych), ale czasem kuracja sięga nawet kilku lat (np. figówka).

Leczenie bakteryjnego zakażenia skóry

Leczenie chorób bakteryjnych skóry różnicuje się ze względu na rodzaj zakażenia. W większości przypadków stosuje się antybiotyki podawane doustnie, miejscowo. Przede wszystkim należy skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje rodzaj bakteryjnego zakażenia skóry i dobierze odpowiednią kurację.

Warto również pomyśleć o odpowiednim nawilżeniu, które osłabi swędzenie i przyniesie ulgę naszej skórze. Krem Vichy Ideal Body jest dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z bakteryjnym zakażeniem skóry. W jego skład wchodzą:
- kwas hialuronowy - zapewnia głębokie nawilżenie i chroni przed odwodnieniem, zwiększając elastyczność skóry.
- kwas lipohydroksylowy (LHA) - wspomaga odnowę komórkową. Ma właściwości złuszczające i wygładzające.
Woda Termalna Vichy - pomaga przy regeneracji skóry, koi ją i wzmacnia.
- naturalne olejki - dzięki nim skóra pozostaje jedwabiście miękka i ładnie pachnie.

Już po pierwszym zastosowaniu kremu Vichy Ideal Body nasza skóra stanie się nawilżona i przyjemna w dotyku.  Po czterech tygodniach zaś będzie mniej sucha i szorstka, a jej koloryt bardziej wyrównany. Krem polecany jest  osobom ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień, ponieważ jest hiporalergiczny.

go to top