OK

OK Cancel

Thank you

Close

Bakteryjne zakażenie skóry - objawy, przyczyny, leczenie

  • favoris

Skóra jest największym narządem w ludzkim ciele, dlatego nie dziwnym jest to, że bakteryjne zakażenie skóry jest jedną z najczęstszych przypadłości, na którą cierpimy. Jakie są jej objawy i przyczyny? Jak powinniśmy je leczyć?

Przyczyny bakteryjnego zakażenia skóry

Skóra zazwyczaj jest chroniona przez drobnoustroje, które nie pozwalają wywołać zakażenia. Jednak w przypadkach takich jak: urazy przerywające ciągłość skóry, stany zapalne skóry czy spadek odporności (spowodowany lekami immunosupresyjnymi bądź występowaniem chorób takich jak cukrzyca czy nowotwory) dużo łatwiej o bakteryjne zakażenie skóry, ponieważ wtedy drobnoustroje dostają się do ujść mieszków włosowych, gruczołów łojowych i potowych. Do ropnego zakażenia skóry może dojść również w wyniku używania niektórych substancji chemicznych.

Objawy bakteryjnego zakażenia skóry

Objawy zakażeń bakteryjnych skóry stanowią zróżnicowaną grupę, jednak wyróżnić można podział na:
1. Zakażenia ropne
a) gronkowcowe
- zapalenie mieszków włosowych
- figówka 
- czyraki
b) paciorkowcowe
c) mieszane gronkowcowo-paciorkowcowe
2. Zakażenie nieropne
- różyca
- łupież rumieniowy
- promienica
- odmiany boleriozy

Do bakteryjnych zakażeń skóry zaliczyć można też  gruźlicę skóry, kiłę i rzeżączkę. Objawami bakteryjnego zakażenia skóry są przede wszystkim zmiany pojawiające się na naszej skórze: rumień, zapalenie mieszków włosowych, krosty, guzy. W zależności od rodzaju bakteryjnego zakażenia skóry atakuje ono różne części ciała: twarz, ręce, nogi, klatkę piersiową, tułów. W przypadku bakteryjnego zakażenia skóry twarzy kuracja w szczególności powinna być skonsultowana ze specjalistą, gdyż na twarzy mogą pozostać blizny. Długość i przebieg leczenia również uwarunkowane są rodzajem choroby bakteryjnej skóry, na którą cierpimy. Niekiedy od pierwszych objawów do wyleczenia mija kilka dni (np. zapalenie mieszków włosowych), ale czasem kuracja sięga nawet kilku lat (np. figówka).

Leczenie bakteryjnego zakażenia skóry

Leczenie chorób bakteryjnych skóry różnicuje się ze względu na rodzaj zakażenia. W większości przypadków stosuje się antybiotyki podawane doustnie, miejscowo. Przede wszystkim należy skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje rodzaj bakteryjnego zakażenia skóry i dobierze odpowiednią kurację.

Warto również pomyśleć o odpowiednim nawilżeniu, które osłabi swędzenie i przyniesie ulgę naszej skórze. Krem Vichy Ideal Body jest dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z bakteryjnym zakażeniem skóry. W jego skład wchodzą:
- kwas hialuronowy - zapewnia głębokie nawilżenie i chroni przed odwodnieniem, zwiększając elastyczność skóry.
- kwas lipohydroksylowy (LHA) - wspomaga odnowę komórkową. Ma właściwości złuszczające i wygładzające.
Woda Termalna Vichy - pomaga przy regeneracji skóry, koi ją i wzmacnia.
- naturalne olejki - dzięki nim skóra pozostaje jedwabiście miękka i ładnie pachnie.

Już po pierwszym zastosowaniu kremu Vichy Ideal Body nasza skóra stanie się nawilżona i przyjemna w dotyku.  Po czterech tygodniach zaś będzie mniej sucha i szorstka, a jej koloryt bardziej wyrównany. Krem polecany jest  osobom ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień, ponieważ jest hiporalergiczny.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top