OK

OK Cancel

Thank you

Close

Bakteryjne zakażenie skóry - objawy, przyczyny, leczenie

Skóra jest największym narządem w ludzkim ciele, dlatego nie dziwnym jest to, że bakteryjne zakażenie skóry jest jedną z najczęstszych przypadłości, na którą cierpimy. Jakie są jej objawy i przyczyny? Jak powinniśmy je leczyć?

Przyczyny bakteryjnego zakażenia skóry

Skóra zazwyczaj jest chroniona przez drobnoustroje, które nie pozwalają wywołać zakażenia. Jednak w przypadkach takich jak: urazy przerywające ciągłość skóry, stany zapalne skóry czy spadek odporności (spowodowany lekami immunosupresyjnymi bądź występowaniem chorób takich jak cukrzyca czy nowotwory) dużo łatwiej o bakteryjne zakażenie skóry, ponieważ wtedy drobnoustroje dostają się do ujść mieszków włosowych, gruczołów łojowych i potowych. Do ropnego zakażenia skóry może dojść również w wyniku używania niektórych substancji chemicznych.

Objawy bakteryjnego zakażenia skóry

Objawy zakażeń bakteryjnych skóry stanowią zróżnicowaną grupę, jednak wyróżnić można podział na:
1. Zakażenia ropne
a) gronkowcowe
- zapalenie mieszków włosowych
- figówka 
- czyraki
b) paciorkowcowe
c) mieszane gronkowcowo-paciorkowcowe
2. Zakażenie nieropne
- różyca
- łupież rumieniowy
- promienica
- odmiany boleriozy

Do bakteryjnych zakażeń skóry zaliczyć można też  gruźlicę skóry, kiłę i rzeżączkę. Objawami bakteryjnego zakażenia skóry są przede wszystkim zmiany pojawiające się na naszej skórze: rumień, zapalenie mieszków włosowych, krosty, guzy. W zależności od rodzaju bakteryjnego zakażenia skóry atakuje ono różne części ciała: twarz, ręce, nogi, klatkę piersiową, tułów. W przypadku bakteryjnego zakażenia skóry twarzy kuracja w szczególności powinna być skonsultowana ze specjalistą, gdyż na twarzy mogą pozostać blizny. Długość i przebieg leczenia również uwarunkowane są rodzajem choroby bakteryjnej skóry, na którą cierpimy. Niekiedy od pierwszych objawów do wyleczenia mija kilka dni (np. zapalenie mieszków włosowych), ale czasem kuracja sięga nawet kilku lat (np. figówka).

Leczenie bakteryjnego zakażenia skóry

Leczenie chorób bakteryjnych skóry różnicuje się ze względu na rodzaj zakażenia. W większości przypadków stosuje się antybiotyki podawane doustnie, miejscowo. Przede wszystkim należy skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje rodzaj bakteryjnego zakażenia skóry i dobierze odpowiednią kurację.

Warto również pomyśleć o odpowiednim nawilżeniu, które osłabi swędzenie i przyniesie ulgę naszej skórze. Krem Vichy Ideal Body jest dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z bakteryjnym zakażeniem skóry. W jego skład wchodzą:
- kwas hialuronowy - zapewnia głębokie nawilżenie i chroni przed odwodnieniem, zwiększając elastyczność skóry.
- kwas lipohydroksylowy (LHA) - wspomaga odnowę komórkową. Ma właściwości złuszczające i wygładzające.
Woda Termalna Vichy - pomaga przy regeneracji skóry, koi ją i wzmacnia.
- naturalne olejki - dzięki nim skóra pozostaje jedwabiście miękka i ładnie pachnie.

Już po pierwszym zastosowaniu kremu Vichy Ideal Body nasza skóra stanie się nawilżona i przyjemna w dotyku.  Po czterech tygodniach zaś będzie mniej sucha i szorstka, a jej koloryt bardziej wyrównany. Krem polecany jest  osobom ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień, ponieważ jest hiporalergiczny.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top