OK

OK Cancel

Thank you

Close

Bromelaina w kosmetyce - kto powinien zwrócić na nią szczególną uwagę?

  • favoris

Bromelaina to enzym trawiący białka, który pozyskuje się z owoców ananasa. Znany jest on przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwzapalnych, dlatego wykorzystuje się go na szeroką skalę w medycynie. Bromelaina to jednak substancja, która znajduje swoje zastosowanie również w kosmetyce. Podpowiadamy, kto powinien zwrócić na nią szczególna uwagę!

Czym jest bromelaina?

Bromelaina w kosmetyce - kto powinien zwrócić na nią szczególną uwagę?

Bromelaina jest mieszaniną enzymów, która w bardzo małych ilościach produkowana jest przez nasz organizm. Choć większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, odgrywa ona decydującą rolę przy funkcjonowaniu enzymów i protein w procesie trawienia. Enzymy te ułatwiają proces trawienia białek, tłuszczów, a także skrobi i stanowią doskonały środek leczniczy.

Wraz z upływem czasu oraz w wyniku przebytych różnych chorób czy stresu, poziom bromelainy, a także jej istotnego składnika kseroniny, zmniejsza się, co wpływa na pogorszenie i osłabienie aktywności enzymów, a tym samym zaburzenie prawidłowego funkcjonowania wielu czynności organizmu. W przypadku niedoborów tej substancji w organizmie, należy ją uzupełniać, a bogatym jej źródłem są przede wszystkim owoce i łodygi ananasa hawajskiego.

Bromelaina, pozyskiwana z ananasa, od ponad 60 lat wykorzystywana jest jako środek do leczenia wielu schorzeń (od kontuzji sportowych po choroby serca), wspomagający odchudzanie, wzmacniający działanie antybiotyków, działający przeciwzapalnie i łagodzący ból.

Bromelaina - działanie i właściwości

Bromelaina w kosmetyce - kto powinien zwrócić na nią szczególną uwagę?

Bromelaina jest przede wszystkim silnym środkiem przeciwzapalnym, który łagodzi ból, zmniejsza opuchliznę i wspomaga proces gojenia się tkanek. Swoją skuteczność zawdzięcza współdziałaniu z prostaglandynami - to znaczy substancjami, które działają podobnie jak hormony. Bromelaina hamuje działanie tych substancji, zmniejszając ból i stan zapalny skóry, a zarazem pobudzając tworzenie się prostaglandyn o właściwościach przeciwzapalnych. Pobudza ona także rozkład włóknika (fibryny) - nierozpuszczalnego białka, które stanowi jedną z ważniejszych substancji biorących udział w procesie krzepnięcia krwi. Bromelaina stanowi wyjątek wśród enzymów rozkładających białka, bowiem przechodzi w postaci nierozłożonej przez przewód pokarmowy i jest przyswajana przez nasz organizm w pierwotnej formie.

Istnieje przynajmniej kilkanaście różnych zastosowań bromelainy, a co za tym idzie korzyści ze stosowania tej substancji. Bromelaina:

* skutecznie łagodzi stany zapalne, np. przy zapaleniu stawów, kontuzjach sportowych, a także innych urazach,
* ułatwia proces trawienia białek i cukrów, rozkłada tłuszcze, dzięki czemu wspomaga odchudzanie,
* hamuje apetyt i zmniejsza chęć na podjadanie pomiędzy posiłkami,
* ogranicza agregację (zlepianie się) płytek krwi,
* pomaga w leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego,
* zmniejsza ryzyko zakrzepicy i choroby wieńcowej,
* zapobiega zwężeniu tętnic,
* przyspiesza proces wchłaniania się antybiotyków (penicylina, amoksycylina),
* zmniejsza infekcje układu oddechowego,
* wspomaga wchłanianie się kurkuminy - barwnika kurkumy wykorzystywanego w walce z różnymi chorobami,
* zmniejsza odczuwanie bólu przy zapaleniu zatok,
* normuje pracę układu immunologicznego,
* pomaga leczyć reumatoidalne zapalenie stawów,
* posiada właściwości przeciwbólowe,
* regeneruje tkanki i stawy przy różnego rodzaju urazach,
* przyspiesza proces gojenia się ran,
działa na stany zapalne dróg moczowych,
* wspomaga leczenie astmy,
* zmniejsza ilość śluzu przy zapaleniu zatok lub oskrzeli,
* pomaga leczyć otarcia i oparzenia,
* wykazuje działanie antynowotworowe - wspomaga skuteczność chemioterapii i hamuje rozrost komórek rakowych.

Korzystne działanie bromelainy zostało potwierdzone w przeprowadzonym eksperymencie na grupie około 700 strażaków - u badanych, którzy zażywali bromelainę, zauważono nawet 2 razy szybsze gojenie się oparzeń. Okazuje się też, że Bromelaina łagodzi rany oraz ból po nieskomplikowanych zabiegach chirurgicznych - w szczególności u pań, które poddały się operacji w wyniku powikłań poporodowych. Badania pokazały też, że aż 78% pacjentów cierpiących na zapalenie dróg moczowych odczuło wyraźną ulgę po zastosowaniu bromelainy. Substancja ta może też w pewnym stopniu łagodzić bóle miesiączkowe.

Bromelaina w kosmetyce - ekstrakt z ananasa

Bromelaina w kosmetyce - kto powinien zwrócić na nią szczególną uwagę?

Bromelaina to substancja, która wykorzystywana jest na szeroką skalę nie tylko w medycynie, ale też kosmetyce. Bromelainę znajdziemy w wielu gotowych kosmetykach, np. kremach, balsamach, tonikach bezalkoholowych lub maściach, jak również w ekstrakcie z ananasa (beżowy proszek, rozpuszczalny w wodzie), który możemy łączyć z innymi preparatami kosmetycznymi. Tego typu produkt bardzo dobrze sprawdza się przy peelingach enzymatycznych, w kremach antycellulitowych, preparatach na blizny, środkach wspomagających gojenie ran czy produktach ułatwiających wchłanianie się krwiaków. Oprócz bromelainy, w ekstrakcie z ananasa znajdziemy również kwasy organiczne, sacharozę, białka, witaminy B1, B2, C i A, a także magnez, potas, fosfor, wapń, cynk oraz selen, które zapewniają nam nie tylko zdrowie, ale też piękny wygląd skóry.

Bromelaina w ekstrakcie z ananasa wykazuje właściwości:

* złuszczające, oczyszczające i peelingujące,
rozjaśniające przebarwienia,
* poprawiające koloryt szarej i zmęczonej skóry,
* wygładzające i nawilżające skórę,
* zmniejszające stany zapalne na skórze,
* wspomagające walkę z trądzikiem,
* zmniejszające skłonność łojotoku,
* przeciwdziałające cellulitowi,
* zmniejszające ilość obrzęków,
* łagodzące podrażnienia na skórze twarzy, ciała, głowy,
* wspomagające pielęgnację skóry suchej, wrażliwej i naczynkowej,
* poprawiające stan skóry po kuracji retinoidami.

Ekstrakt z ananasa z bromelainą znajduje się w recepturze kosmetyku o działaniu peelingującym i rozjaśniającym, przeznaczonym przede wszystkim do pielęgnacji skóry z problemami: trądzikowej, suchej, wrażliwej, łojotokowej, naczynkowej, podrażnionej. Jest doskonałą alternatywą dla klasycznego peelingu w sytuacji, gdy skóra nie toleruje działania tradycyjnych kwasów. Decydując się na wykorzystanie ekstraktu z ananasa do samodzielnej produkcji kosmetyków, pamiętajmy o tym, że ze względu na postać fizykochemiczną tego preparatu oraz jego różnorodne przeznaczenie, zalecenia co do jego stężenia mogą się zmieniać, np. maska do włosów - 2%, tonik, serum, krem - 0,5%, kosmetyki do włosów - 1%. Zbyt duże stężenie może wywołać podrażnienie i alergię, dlatego nie należy przekraczać dozwolonych proporcji.

Bromelaina na odchudzanie

Bromelaina w kosmetyce - kto powinien zwrócić na nią szczególną uwagę?

Bromelaina jest enzymem, który niszczy wiązania peptydowe, trawi białko i ułatwia rozkład tłuszczów oraz skrobi, przez co bardzo często wykorzystywana jest jako środek wspomagający odchudzanie. Szczególnie polecana jest ona tym osobom, które mają skłonności do wzrostu masy ciała, a przy tym prowadzą mało aktywny tryb życia. Bromelaina zażywana natomiast przy odpowiednio zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej pozwala jeszcze szybciej uzyskać wymarzoną sylwetkę ciała. Ponadto Bromelaina skutecznie hamuje apetyt - sprawia, że szybciej jesteśmy syci podczas jedzenia, a dodatkowo nie mamy potrzeby podjadać pomiędzy posiłkami. Należy jednak pamiętać, że tylko połączenie ćwiczeń i diety ujędrni skórę szybko i skutecznie.

Bromelaina znajduje się tylko w świeżych owocach ananasa i jego młodych łodygach. Ananas w puszce nie posiada tej substancji w ogóle - produkty tego typu poddawane są zazwyczaj pasteryzacji czy innej obróbce chemicznej, przez co zniszczone zostają wszystkie te enzymy, które w normalnych warunkach mogłyby zostać wchłonięte w przewodzie pokarmowym.

Trzeba jednak zaznaczyć, że kupując świeżego ananasa i jedząc go w całości nawet codziennie, nie będziemy w stanie dostarczyć organizmowi leczniczej dawki bromelainy. Chcąc zastosować bromelainę na odchudzanie, powinniśmy szukać preparatów zawierających 2000 lub nawet więcej jednostek podpuszczkowych na 1 gram. Preparaty te nie należą do najtańszych, dlatego, że jedna tabletka może zawierać wyciąg aż z kilku sztuk ananasa. Producenci leków z bromelainą dodatkowo zapewniają, że jest to jeden ze skuteczniejszych leków w walce z nadwagą, bowiem pozwala rozpuszczać tłuszcz nawet kilkaset razy szybciej niż inne suplementy diety na odchudzanie.

Bromelaina - jak stosować preparaty?

Bromelaina w kosmetyce - kto powinien zwrócić na nią szczególną uwagę?

Preparaty z bromelainą w tabletkach to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na to, by odczuć korzystne działanie tej substancji na własnej skórze. Jeżeli jednak decydujemy się na przyjmowanie bromelainy w tej postaci, musimy zwrócić szczególną uwagę na jej odpowiednią zawartość w jednej tabletce (najlepiej 250-500 mg). Nie mylmy też zwykłego ekstraktu czy też wyciągu z ananasa z bromelainą - w aptece lub specjalistycznych sklepach z suplementami diety szukajmy konkretnie bromelainy bez substancji pomocniczych. Warto też zwrócić uwagę na pochodzenie tego typu preparatów - najczęściej produkuje się je w Japonii, Tajwanie i na Hawajach z najlepszej jakości ananasów.

Dawkowanie bromelainy powinno być uzależnione od rodzaju problemu, z jakim mamy na co dzień do czynienia - inaczej przyjmuje się bromelainę w celu zmniejszenia bólu stawów czy leczenia chorób serca, inaczej zaś w przypadku, gdy zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Jeżeli bromelaina została nam przepisana przez lekarza, powinniśmy przede wszystkim trzymać się jego zaleceń. W sytuacji, gdy bromelaina ma stanowić suplement diety, najlepiej kierować się zaleceniami producenta na opakowaniu lub skonsultować się np. z dietetykiem.

Najczęściej stosuje się dawkę 250-500 mg do trzech razy dziennie. Bromelainę warto przyjmować na czczo jako środek ułatwiający trawienie, a następnie podczas posiłków - w szczególności jeśli składają się one z potraw bogatych w tłuszcz lub białko. Jeśli chcemy, aby bromelaina zmniejszyła obrzęki lub stany zapalne, należy przyjmować ją do momentu, aż ustąpią wszelkie nieprzyjemne dolegliwości. Przy chorobie niedokrwiennej serca zaleca się zażywanie od 1-1,4 grama dziennie bromelainy - po takiej dawce efekty złagodzenia tej choroby mogą nastąpić po kilku dniach lub kilku miesiącach stosowania. Przy bólach kolan przyjmuje się natomiast 1-2 tabletki 200 mg bromelainy.

Pamiętajmy też o tym, by przyjmując bromelainę na odchudzanie, nie zapominać o zbilansowanej diecie oraz aktywności fizycznej. Substancja ta może pomóc nam pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, ale jeśli oczekujemy naprawdę spektakularnych rezultatów, musimy uzupełnić działanie enzymów regularnymi i zdrowymi posiłkami, a także odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi.

Bromelaina - przeciwwskazania i skutki uboczne

Bromelaina w kosmetyce - kto powinien zwrócić na nią szczególną uwagę?

Przyjmowanie bromelainy nawet w dużych dawkach bardzo rzadko wywołuje niepożądane skutki uboczne. Do ich zażywania powinny jednak ostrożnie podchodzić osoby wrażliwe, bowiem bromelaina może zwiększać ryzyko reakcji alergicznej czy podrażnień na twarzy i ciele. Osoby, które mają do czynienia ze schorzeniami układu naczyniowo-sercowego, przed zastosowaniem tej substancji powinny skonsultować się lekarzem, gdyż może ona przyspieszać akcję serca. Spożywanie bromelainy przez dzieci oraz kobiety w ciąży lub karmiące powinno być również wcześniej skonsultowane ze specjalistą.

Przedawkowanie bromelainy (zażycie większej ilości niż zalecana przez lekarza lub producenta na opakowaniu) może wywołać nieżyt żołądka i jelit, a także biegunkę i wymioty. Bromelaina może wywołać także alergię - przede wszystkim u tych osób, które są już uczulone na ananasa, seler, marchew, pszenicę, koper czy pyłki traw. Bromelaina może również zwiększać ryzyko krwawienia, dlatego na około dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym czy dermatologicznym najlepiej przerwać jej zażywanie. Działanie tej substancji mogą osłabić potrawy na bazie soi lub ziemniaków, dlatego podczas stosowania kuracji bromelainą najlepiej unikać spożywania tych produktów.

Należy też bardzo ostrożnie postępować z bromelainą zawartą w sproszkowanym ekstrakcie z ananasa, który można wykorzystać do wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Zbyt wysokie stężenie tej substancji może wywołać na naszej skórze uczulenie, zaczerwienienie, a nawet wysypkę. Dlatego starajmy się trzymać zalecanych stężeń bromelainy i przygotowywać kosmetyki zgodnie z podaną recepturą.

Najczęściej czytane

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

go to top