OK

OK Cancel

Thank you

Close

Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol...czemu służą alkohole w kosmetykach

"Czy alkohole są potrzebne? "

Ich obecność w produktach pielęgnacyjnych jest często kontrowersyjna. Niektórzy specjaliści jawnie głoszą, że alkohol może pogarszać problemy skórne i podrażniać wrażliwą skórę– czy to suchą, czy to trądzikową. Czy jednak każdy alkohol umieszczony w kosmetyku jest szkodliwą substancją? W takim razie, dlaczego tak wiele produktów ma alkohole w swoim składzie?
Jak większość z nas pamięta z gimnazjalnych czy licealnych lekcji chemii, alkohol to związek węgla z co najmniej jedną grupą hydroksylową. Choć w pierwszej kolejności jego nazwa kojarzy nam się z napojami wyskokowymi, alkoholi jest tysiące i mają różne zastosowanie. Sporo z nich znalazło swoje zastosowanie w kosmetyce. Jakie funkcje pełnią więc te związki w środkach służących do pielęgnacji urody?

Rola alkoholi w kosmetykach

Alkohole mogą być przede wszystkim rozpuszczalnikami. Do szerokiej gamy rozpuszczalników należą przede wszystkim glikol propylenowy czy glikol etylenowy – te nazwy najczęściej pojawiają się na etykietach kosmetyków. Inną spełnianą przez nie funkcją jest, na przykład, nadanie zapachu. Jeśli na doklejonej do tubki karteczce znajdziemy tajemniczo brzmiące nazwy „amylcinnamyl alcohol”,  „cinnamyl alcohol”, czy „anise alcohol”, prawdopodobnie to te właśnie substancje odpowiadają za to, jak pachnie wybrany przez nas produkt. Inna ważna funkcja, jaką w składzie kosmetyków pełnią alkohole, to emulgacja. Innymi słowy, alkohol przyśpiesza powstawanie łatwo aplikowalnej emulsji. Poprawiają lepkość produktu, a także stają się emolientami, zatrzymującymi wodę (na przykład alkohol lanolinowy, arachidylowy czy wspomniany w tytule, alkohol cetylowy). Bardzo ważną i chyba najczęściej spełnianą przez alkohole rolą w kosmetykach, są funkcje konserwujące. To dzięki nim nie musimy wyrzucać słoiczka z fluidem już tydzień po pierwszym rozpakowaniu.

Ważna rzecz - konserwacja

Konserwanty sprawiają, że w danym kosmetyku nie zachodzą tak szybko procesy przemiany materii oraz usuwają ich zbędne produkty. Dzięki temu, możemy cieszyć się świeżością podkładu czy kremu jeszcze przez długi czas. Za rolę konserwującą często odpowiada jeden z najpopularniejszych alkoholi – etanol. Co ciekawe, część alkoholi pełni także funkcje nawilżające. Należą do nich między innymi gliceryna czy izopropylen. Funkcje nawilżające pełnią także cukry (sacharoza, glukoza, fruktoza), które w wyniku pewnych reakcji chemicznych mogą przekształcić się w alkohol. Spora części alkoholi odpowiada jednocześnie za kilka rodzajów działania – na przykład alkohol benzylowy czy bardzo częsty i uniwersalny etanol.

Alkohole a włosy

Szczególną rolę alkohole pełnią w pielęgnacji włosów. Najpopularniejszym z nich jest dobrze nam znana gliceryna. Gliceryna ma właściwości higroskopijne – to oznacza, że pochłania nadmierną wilgoć oraz przyczynia się dzięki temu do nawilżenia włosów. Inne przydatne w składach kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów alkohole to wymienione w tytule cetyl alcohol, cetearyl alcohol, a także stearyl alcohol. Ich funkcją również jest silne nawilżanie włosa, a dodatkowo są bardzo bezpieczne – nie powodują bowiem podrażnień ani reakcji uczuleniowych. Podobnie działają glikol propylenowy (bardzo często obecny w składach kosmetyków) oraz sorbitol.
Jak widać, nie zawsze nazwa „alkohol” w składzie kosmetyku powinna budzić nasze zaniepokojenie. Tych związków jest mnóstwo, a większości przypadków ich obecność w produktach przeznaczonych do pielęgnacji, jest całkowicie uzasadniona. Uważać powinny jedynie osoby z przesuszoną lub trądzikową cerą – niektóre alkohole mogą bowiem podrażniać wrażliwą skórę.

Zespół Vichy

go to top