OK

OK Cancel

Thank you

Close

Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol...czemu służą alkohole w kosmetykach

  • favoris

"Czy alkohole są potrzebne? "

Ich obecność w produktach pielęgnacyjnych jest często kontrowersyjna. Niektórzy specjaliści jawnie głoszą, że alkohol może pogarszać problemy skórne i podrażniać wrażliwą skórę– czy to suchą, czy to trądzikową. Czy jednak każdy alkohol umieszczony w kosmetyku jest szkodliwą substancją? W takim razie, dlaczego tak wiele produktów ma alkohole w swoim składzie?
Jak większość z nas pamięta z gimnazjalnych czy licealnych lekcji chemii, alkohol to związek węgla z co najmniej jedną grupą hydroksylową. Choć w pierwszej kolejności jego nazwa kojarzy nam się z napojami wyskokowymi, alkoholi jest tysiące i mają różne zastosowanie. Sporo z nich znalazło swoje zastosowanie w kosmetyce. Jakie funkcje pełnią więc te związki w środkach służących do pielęgnacji urody?

Rola alkoholi w kosmetykach

Alkohole mogą być przede wszystkim rozpuszczalnikami. Do szerokiej gamy rozpuszczalników należą przede wszystkim glikol propylenowy czy glikol etylenowy – te nazwy najczęściej pojawiają się na etykietach kosmetyków. Inną spełnianą przez nie funkcją jest, na przykład, nadanie zapachu. Jeśli na doklejonej do tubki karteczce znajdziemy tajemniczo brzmiące nazwy „amylcinnamyl alcohol”,  „cinnamyl alcohol”, czy „anise alcohol”, prawdopodobnie to te właśnie substancje odpowiadają za to, jak pachnie wybrany przez nas produkt. Inna ważna funkcja, jaką w składzie kosmetyków pełnią alkohole, to emulgacja. Innymi słowy, alkohol przyśpiesza powstawanie łatwo aplikowalnej emulsji. Poprawiają lepkość produktu, a także stają się emolientami, zatrzymującymi wodę (na przykład alkohol lanolinowy, arachidylowy czy wspomniany w tytule, alkohol cetylowy). Bardzo ważną i chyba najczęściej spełnianą przez alkohole rolą w kosmetykach, są funkcje konserwujące. To dzięki nim nie musimy wyrzucać słoiczka z fluidem już tydzień po pierwszym rozpakowaniu.

Ważna rzecz - konserwacja

Konserwanty sprawiają, że w danym kosmetyku nie zachodzą tak szybko procesy przemiany materii oraz usuwają ich zbędne produkty. Dzięki temu, możemy cieszyć się świeżością podkładu czy kremu jeszcze przez długi czas. Za rolę konserwującą często odpowiada jeden z najpopularniejszych alkoholi – etanol. Co ciekawe, część alkoholi pełni także funkcje nawilżające. Należą do nich między innymi gliceryna czy izopropylen. Funkcje nawilżające pełnią także cukry (sacharoza, glukoza, fruktoza), które w wyniku pewnych reakcji chemicznych mogą przekształcić się w alkohol. Spora części alkoholi odpowiada jednocześnie za kilka rodzajów działania – na przykład alkohol benzylowy czy bardzo częsty i uniwersalny etanol.

Alkohole a włosy

Szczególną rolę alkohole pełnią w pielęgnacji włosów. Najpopularniejszym z nich jest dobrze nam znana gliceryna. Gliceryna ma właściwości higroskopijne – to oznacza, że pochłania nadmierną wilgoć oraz przyczynia się dzięki temu do nawilżenia włosów. Inne przydatne w składach kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów alkohole to wymienione w tytule cetyl alcohol, cetearyl alcohol, a także stearyl alcohol. Ich funkcją również jest silne nawilżanie włosa, a dodatkowo są bardzo bezpieczne – nie powodują bowiem podrażnień ani reakcji uczuleniowych. Podobnie działają glikol propylenowy (bardzo często obecny w składach kosmetyków) oraz sorbitol.
Jak widać, nie zawsze nazwa „alkohol” w składzie kosmetyku powinna budzić nasze zaniepokojenie. Tych związków jest mnóstwo, a większości przypadków ich obecność w produktach przeznaczonych do pielęgnacji, jest całkowicie uzasadniona. Uważać powinny jedynie osoby z przesuszoną lub trądzikową cerą – niektóre alkohole mogą bowiem podrażniać wrażliwą skórę.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top