OK

OK Cancel

Thank you

Close

Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol...czemu służą alkohole w kosmetykach

"Czy alkohole są potrzebne? "

Ich obecność w produktach pielęgnacyjnych jest często kontrowersyjna. Niektórzy specjaliści jawnie głoszą, że alkohol może pogarszać problemy skórne i podrażniać wrażliwą skórę– czy to suchą, czy to trądzikową. Czy jednak każdy alkohol umieszczony w kosmetyku jest szkodliwą substancją? W takim razie, dlaczego tak wiele produktów ma alkohole w swoim składzie?
Jak większość z nas pamięta z gimnazjalnych czy licealnych lekcji chemii, alkohol to związek węgla z co najmniej jedną grupą hydroksylową. Choć w pierwszej kolejności jego nazwa kojarzy nam się z napojami wyskokowymi, alkoholi jest tysiące i mają różne zastosowanie. Sporo z nich znalazło swoje zastosowanie w kosmetyce. Jakie funkcje pełnią więc te związki w środkach służących do pielęgnacji urody?

Rola alkoholi w kosmetykach

Alkohole mogą być przede wszystkim rozpuszczalnikami. Do szerokiej gamy rozpuszczalników należą przede wszystkim glikol propylenowy czy glikol etylenowy – te nazwy najczęściej pojawiają się na etykietach kosmetyków. Inną spełnianą przez nie funkcją jest, na przykład, nadanie zapachu. Jeśli na doklejonej do tubki karteczce znajdziemy tajemniczo brzmiące nazwy „amylcinnamyl alcohol”,  „cinnamyl alcohol”, czy „anise alcohol”, prawdopodobnie to te właśnie substancje odpowiadają za to, jak pachnie wybrany przez nas produkt. Inna ważna funkcja, jaką w składzie kosmetyków pełnią alkohole, to emulgacja. Innymi słowy, alkohol przyśpiesza powstawanie łatwo aplikowalnej emulsji. Poprawiają lepkość produktu, a także stają się emolientami, zatrzymującymi wodę (na przykład alkohol lanolinowy, arachidylowy czy wspomniany w tytule, alkohol cetylowy). Bardzo ważną i chyba najczęściej spełnianą przez alkohole rolą w kosmetykach, są funkcje konserwujące. To dzięki nim nie musimy wyrzucać słoiczka z fluidem już tydzień po pierwszym rozpakowaniu.

Ważna rzecz - konserwacja

Konserwanty sprawiają, że w danym kosmetyku nie zachodzą tak szybko procesy przemiany materii oraz usuwają ich zbędne produkty. Dzięki temu, możemy cieszyć się świeżością podkładu czy kremu jeszcze przez długi czas. Za rolę konserwującą często odpowiada jeden z najpopularniejszych alkoholi – etanol. Co ciekawe, część alkoholi pełni także funkcje nawilżające. Należą do nich między innymi gliceryna czy izopropylen. Funkcje nawilżające pełnią także cukry (sacharoza, glukoza, fruktoza), które w wyniku pewnych reakcji chemicznych mogą przekształcić się w alkohol. Spora części alkoholi odpowiada jednocześnie za kilka rodzajów działania – na przykład alkohol benzylowy czy bardzo częsty i uniwersalny etanol.

Alkohole a włosy

Szczególną rolę alkohole pełnią w pielęgnacji włosów. Najpopularniejszym z nich jest dobrze nam znana gliceryna. Gliceryna ma właściwości higroskopijne – to oznacza, że pochłania nadmierną wilgoć oraz przyczynia się dzięki temu do nawilżenia włosów. Inne przydatne w składach kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów alkohole to wymienione w tytule cetyl alcohol, cetearyl alcohol, a także stearyl alcohol. Ich funkcją również jest silne nawilżanie włosa, a dodatkowo są bardzo bezpieczne – nie powodują bowiem podrażnień ani reakcji uczuleniowych. Podobnie działają glikol propylenowy (bardzo często obecny w składach kosmetyków) oraz sorbitol.
Jak widać, nie zawsze nazwa „alkohol” w składzie kosmetyku powinna budzić nasze zaniepokojenie. Tych związków jest mnóstwo, a większości przypadków ich obecność w produktach przeznaczonych do pielęgnacji, jest całkowicie uzasadniona. Uważać powinny jedynie osoby z przesuszoną lub trądzikową cerą – niektóre alkohole mogą bowiem podrażniać wrażliwą skórę.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top