OK

OK Cancel

Thank you

Close

Choroby skóry twarzy - jak ich uniknąć?

  • favoris

Choroby skóry twarzy w głównej mierze wywołane są przez różnego rodzaju bakterie. Z tego właśnie względu, określane są chorobami bakteryjnymi skóry. Dowiedz się, czym są i jakie wyróżnia się ich rodzaje oraz jak ich uniknąć!

Bakteryjne choroby skóry twarzy

Choroby skóry twarzy - jak ich uniknąć?

Jak wskazuje nazwa, choroby te wywołane są przez bakterie. Na rozwój schorzeń skórnych wpływ mają paciorkowce, gronkowce i inne Gram-ujemne oraz Gram-dodatnie bakterie. Powodują ropne zakażenia skóry, takie jak: liszajec zakaźny, zapalenie mieszków włosowych, ropień, czyraki, niesztowice. Dodatkowo do bakteryjnych schorzeń zalicza się: różycę, promienicę, boreliozę, gruźlicę skóry i trądzik, wywołany przez bakterie Propionibacterium acnes, będący jedną z najczęściej pojawiających się chorób skóry twarzy.

Przyczyny bakteryjnych schorzeń skóry

Choroby skóry twarzy - jak ich uniknąć?

Jak już zostało wspomniane nieco wyżej, na bakteryjne schorzenia, wpływają bakterie. Dodatkowo, skóra każdego człowieka z jednej strony stanowi idealne, a z drugiej niewłaściwe środowisko do rozwoju różnego rodzaju bakterii. Otóż skóra, nawet gdy jest utrzymywana w czystości, nie jest sterylna. Na jej powierzchni gromadzą się liczne drobnoustroje. Co prawda w normalnych warunkach, ich kolonizacja nie wpływa na rozwój chorób skóry. Sprzyjają temu: ściśle przylegające komórki nabłonka skóry, pH między 5,4 - 5,9, względnie suche środowisko oraz substancje naturalnie wydzielane przez skórę. Niestety, czynniki takie jak utrata ciągłości naskórka, spowodowana urazami i ranami, stany zapalne skóry czy też spadek jej odporności, sprzyjają rozwojowi bakterii na powierzchni skóry lub przedostaniu się ich do wnętrza organizmu (tak jest w przypadku boleriozy).

Jak uniknąć chorób i zakażeń skóry twarzy?

Choroby skóry twarzy - jak ich uniknąć?

W kwestii profilaktyki, której celem jest uniknięcie chorób i zakażeń skóry twarzy, niezawodna jest pielęgnacja. Bardzo ważne jest, aby zadbać o czystość i higienę skóry, ponieważ wówczas warunki określające skórę, będą niekorzystne dla rozwoju bakterii, a co za tym idzie choroby i zakażenia nie będą mieć podstaw, aby się rozwinąć. Codzienna pielęgnacja twarzy powinna bazować na specjalnie dobranych produktach. Takich, które będą odpowiedzią na potrzeby skóry. Warto zaopatrzyć się w dobre żele i płyny myjące, np. Żel głęboko oczyszczający do skóry z niedoskonałościami Normaderm Vichy. Ten dermokosmetyk idealnie sprawdzi się przy trądziku, który nie da się ukryć, jest jedną z najczęściej pojawiających się chorób skóry.

Bardzo pomocna, w unikaniu schorzeń bakteryjnych, jest świadomość czy nasz organizm wykazuje względem ich rozwoju predyspozycje. Jeśli tak, należy zadbać o skórę pod tym kątem, np. gdy w Twojej rodzinie wiele osób borykało się z trądzikiem, powinieneś tak otoczyć skórę troską, aby zlikwidować lub zminimalizować warunki sprzyjające rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za trądzik.

Bakteryjne choroby skóry twarzy są wywoływane przez bakterie, aby zatem ustrzec się przed tymi schorzeniami, należy stosować antybakteryjne kosmetyki. Warto połączyć je z produktami do pielęgnacji, wówczas troska o skórę będzie kompleksowa, a co za tym idzie skuteczna. Na powierzchni skóry nie będzie warunków sprzyjających rozwojowi bakterii.

Jedną z przyczyn warunkujących bakteryjne choroby skóry twarzy, są rany i urazy. Wówczas bakterie poprzez przerwaną ciągłość naskórka przedostają się do wnętrza organizmu. Zadbaj zatem, aby każdą ranę dokładnie przemywać i oczyszczać.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Pielęgnacja twarzy

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Przeczytaj artykuł

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Przeczytaj artykuł

go to top