OK

OK Cancel

Thank you

Close

Cienie pod oczami

Cienie pod oczami są najczęściej objawem zmęczenia i niedotlenienia cienkiej skóry w tej okolicy. Ciemne plamy to nic innego jak prześwitujące przez skórę naczynia krwionośne, rzadziej – skutek nagromadzenia melaniny w tym miejscu. Mogą też być objawem niektórych schorzeń. Jak im zapobiegać i jak skutecznie się ich pozbyć? Podpowiadamy!

 • Cienie pod oczami sprawiają, że cała twarz wygląda na zmęczoną i chorą.
 • Najczęściej pojawiają się one wskutek niezdrowego stylu życia, z braku snu, pod wpływem stresu, palenia papierosów, nieodpowiedniej diety.
 • Jeśli nie znikają, trzeba pokazać je lekarzowi, mogą bowiem być objawem wielu chorób, np. wątroby, tarczycy czy nerek.
 • Aby się ich pozbyć, warto stosować odpowiednie kremy rozjaśniające i rozświetlające, a aplikację kosmetyku połączyć z masażem, który pobudzi w skórze mikrokrążenie i poprawi jej odżywienie oraz dotlenienie.
 • W sytuacji awaryjnej możesz też wykonać makijaż maskujący cienie pod oczami – aby wyglądał naturalnie, kolor kosmetyku korygującego musi być idealnie dobrany do koloru skóry.

cienie pod oczami

Skóra pod oczami jest najtrudniejszą okolicą w pielęgnacji, ponieważ ze względu na budowę oraz ruchliwość związaną z bogatą mimiką (mrużenie oczu) szybko się starzeje. Ma tylko ok. 0,5 mm grubości, a więc jest bardzo cienka i bardziej wrażliwa niż na pozostałych obszarach twarzy. Ma też słabszą warstwę hydrolipidową, która stanowi naturalną ochronę skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto nie zawiera gruczołów łojowych, a podściółka tłuszczowa (naturalna „poduszeczka”) jest w tej okolicy bardzo uboga i dodatkowo zmniejsza się z wiekiem, co powoduje, że zagłębienie pod okiem staje się coraz bardziej wyraziste i ciemne – wskutek gry światła i cieni na twarzy (zwłaszcza gdy sprzyja temu budowa twarzy).

Zobacz, jak starzeje się skóra wokół oczu


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

Skąd się biorą cienie pod oczami?

Cienie pod oczami mogą pojawić się w każdym wieku i są zależne od wielu czynników. Najczęstsze przyczyny to:

 • Czynniki genetyczne – czasami nawet już u dzieci pojawiają się charakterystyczne ciemne zasinienia pod oczami, niezależne od trybu ich życia; są stałym elementem ich wyglądu i urody, a dla niektórych osób wręcz stanowią znak rozpoznawczy;
 • Zmęczenie, niewyspanie, zarwanie nocy, przepracowanie, zbyt długa praca przed komputerem – wszystko to skutkuje niedotlenieniem i słabszym odżywieniem skóry, silnym stresem oksydacyjnym, zaburzeniami mikrocyrkulacji, co objawia się widocznymi zasinieniami pod oczami – to nic innego jak prześwitujące przez skórę naczynia krwionośne (tzw. naczyniowe cienie pod oczami występują najczęściej),
 • Nadmiar alkoholu, palenie papierosów, niezdrowa dieta, bogata w cukier i sól – powodują silne niedotlenienie skóry, zatrzymywanie toksyn, wolne rodniki, zaburzenia w mikrokrążeniu i odżywieniu tkanek – skóra staje się szara, ziemista, matowa, pozbawiona świeżości i blasku (typowe cechy tzw. skóry palacza);
 • Anemia, niedobory pokarmowe, dieta uboga w składniki odżywcze, brak elektrolitów, monodieta, radykalne diety odchudzające – niedobory pokarmowe odbijają się na kondycji skóry pod oczami;
 • Przesuszenie skóry – odwodniona skóra jest pozbawiona właściwości ochronnych, przez co szybko reaguje niekorzystnym wyglądem na działanie czynników zewnętrznych;
 • Wzmożona produkcja melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry – mówimy wtedy o tzw. barwnikowych cieniach pod oczami, które są efektem nagromadzenia melaniny w zagłębieniach pod dolnymi powiekami, a więc niczym innym jak przebarwieniem. Pojawiają się zwykle wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce, mogą być związane ze zmianami hormonalnymi (np. w czasie ciąży, menopauzy), stosowaniem leków hormonalnych czy substancji fototoksycznych i fotoalergizujących (obecnych np. w kosmetykach), a także chorób – przede wszystkim wątroby, nadnerczy czy tarczycy;
 • Starzenie się skóry – wskutek utraty kolagenu skóra wokół oczu staje się wiotka i pomarszczona, ulega ścieńczeniu, przez co naczynia krwionośne są bardziej widoczne, ma też gorsze unaczynienie i mikrokrążenie, a to wszystko sprzyja pojawianiu się sińców pod oczami;
 • Alergie – cienie pod oczami są charakterystyczne dla alergików (w okresie nasilonego działania alergenów), mogą też pojawić się pod wpływem czynników drażniących, zawartych np. w kosmetykach, a także przy atopowym zapaleniu skóry;
 • Niekorzystne układanie się światłocienia – z wiekiem skóra wokół oczu traci i tak niewielką podściółkę tłuszczową, wskutek czego dochodzi do obniżenia policzków i utraty przez nie objętości, pojawia się tzw. dolina łez. To powoduje, że inaczej zaczynają się układać na naszej twarzy cienie – punkty, które kiedyś „łapały” światło (jak krągłe policzki), ulegają zanikowi, a cienie widoczne na zapadniętych częściach pod dolnymi powiekami dają wrażenie sińców pod oczami.

Rodzaje cieni pod oczami

 • naczyniowe cienie pod oczami – najczęstsze, są wynikiem prześwitywania naczyń krwionośnych przez cienką, niemal pergaminową w tym miejscu skórę,
 • barwnikowe cienie pod oczami – to nic innego jak przebarwienia będące efektem nagromadzenia melaniny pod dolnymi powiekami; zwykle są efektem nadmiernej ekspozycji słonecznej bądź objawem niektórych schorzeń, np. wątroby,
 • zanikowe cienie pod oczami – są objawem innego układania się światłocienia w okolicy dolnej powieki wskutek zmian zanikowych zachodzących na twarzy wraz z wiekiem (utrata objętości, zapadanie się tkanek).

Cienie pod oczami a różne choroby

Nagłe pojawienie się cieni pod oczami może być objawem różnych chorób, dlatego jeśli stan ten utrzymuje się mimo zdrowego stylu życia i odpowiedniej pielęgnacji, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza. Cienie pod oczami mogą bowiem być związane z takimi schorzeniami, jak:

 • niedoczynność tarczycy – cienie i obrzęki pod oczami,
 • schorzenia wątroby i nerek – ciemne cienie pod oczami,
 • anemia, niedokrwistość, niedobory żelaza,
 • alergie,
 • zapalenie skórno-mięśniowe – dermatomyositis (tzw. rzekome okulary),
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • pasożyty (zwłaszcza owsiki),
 • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa – mówi się wtedy o tzw. cieniach alergicznych pod oczami.

Jak pozbyć się cieni pod oczami?

Jeśli cienie pod oczami nie są związane z chorobami ani uwarunkowane genetycznie, możesz pozbyć się ich domowymi sposobami:

 • Zdrowy styl życia – to podstawa! Gdy unikasz używek, wysypiasz się, zdrowo się odżywiasz, cienie pod oczami nie pojawiają się bądź są tylko chwilowym problemem (np. po zarwanej nocy).
 • Rób co wieczór dokładny demakijaż – to ważne w pielęgnacji całej twarzy, ale okolicy oczu – szczególnie! Nawet jednokrotne zaniedbanie od razu odbija się na skórze, która staje się ziemista, szara, zanieczyszczona.
 • Stosuj kremy o działaniu rozjaśniającym i rozświetlającym, które zmniejszają widoczność sińców pod oczami. Bardzo skuteczne będą też produkty intensywnie nawilżające i wzmacniające, takie jak Minéral 89 Oczy Booster wzmacniający skórę wokół oczu, który obkurcza naczynia, ma właściwości drenujące, odbudowuje też barierę ochronną skóry.
 • Aplikując krem, wykonuj delikatny masaż wokół oczu, aby pobudzić mikrokrążenie w skórze, co zwiększy jej dotlenienie i zapewni jej ładny, świeży wygląd.
 • Dobrym wyborem będą też kremy pod oczy z chłodzącym aplikatorem masującym. Nie tylko rozjaśnią i odświeżą skórę pod oczami, ale też zlikwidują obrzęki i worki pod oczami, które często towarzyszą cieniom pod oczami.
 • Bardzo dobrze sprawdzą się też maseczki pod oczy w formie płatków nasączonych składnikami aktywnymi. Płatki hialuronowe na noc Vichy są wyposażone w mikrostożki z czystego kwasu hialuronowego, który uwalnia się do skóry w czasie nocy, dzięki czemu rano skóra jest nawilżona, odświeżona i gładka, bez obrzęków i sińców.
 • Unikaj ekspozycji skóry na słońce – promienie UV przyspieszają degradację kolagenu w skórze, zaburzają mikrokrążenie, powodują pękanie naczynek i stres oksydacyjny, są też przyczyną zmian pigmentacyjnych i przebarwień. Latem chroń okolicę oczu kremami z wysokimi filtrami, noś okulary przeciwsłoneczne.

Makijaż maskujący cienie pod oczam

Jeśli musisz szybko pozbyć się cieni pod oczami, najskuteczniejszą metodą jest wykonanie makijażu maskującego z użyciem korektora bądź fluidu korygującego np. z gamy Dermablend. Jak zrobić to krok po kroku?

 • Najważniejszy jest dobór odpowiedniego koloru kosmetyku korygującego – zbyt jasny da wrażenie sinych, wręcz szarych plam pod oczami oczami (częsty błąd), a zbyt ciemny pogłębi zasinienia.
 • Kolor kosmetyku powinien stopić się z kolorem skóry, lepiej, żeby miał lekko żółtawy, a więc ciepły odcień, który zniweluje fioletowe zasinienie.
 • Jeśli cienie pod oczami są brązowe i bardziej przypominają przebarwienia, być może będziesz musiała sięgnąć po chłodniejszy odcień o różowawym zabarwieniu, aby je zniwelować.
 • Kosmetyk wklep nie tylko w obszar cieni pod oczami, ale także na linii powieki, tuż przy rzęsach, a najlepiej także w wewnętrznym kąciku oka (który często też jest ciemniejszy), aby wyrównać koloryt. Pamiętaj, że cała twarz powinna być utrzymana w jednolitej kolorystyce – nie da się ładnie zamaskować cieni bez pomalowania, choćby delikatnego, całej twarzy.
 • Staraj się użyć jak najmniejszej ilości kosmetyku – te mocno korygujące są mocno napigmentowane i wystarczy dosłownie odrobina, aby zamaskować niedoskonałości. Zbyt duża ilość będzie się osadzać w załamaniach i zmarszczkach.


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

Zespół Vichy

go to top