OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czego potrzebuje skóra dojrzała? Pielęgnacja skóry dojrzałej w okresie menopauzy

 • favoris

Menopauza jest dla kobiety wyjątkowo trudnym okresem w życiu. W tym czasie zachodzą istotne zmiany w jej organizmie, które mają wpływ nie tylko na jej ogólne samopoczucie, ale też wygląd skóry.

Początki menopauzy - objawy na skórze

Menopauza to problem, który dotyczy przede wszystkim kobiet między 40. a 50. rokiem życia, a zaburzenia hormonalne z nią związane mają wpływ na cały organizm, nie wyłączając z tego skóry. Objawy menopauzy na skórze stają się widoczne już w przeciągu 6 miesięcy od ostatniej menstruacji, co związane jest z wyraźnym spadkiem liczby estrogenów w organizmie. W momencie spadku tych hormonów można zauważyć niekorzystne zmiany zarówno w obrębie naskórka, jak i skóry właściwej.

Poprzez spadek poziomu estrogenów dochodzi do spowolnienia procesu podziału komórek w naskórku i następuje ścieńczenie jego warstw. Mamy tu również do czynienia z redukcją gruczołów łojowych i potowych, która przyczynia się do odwodnienia naskórka i uszkodzenia jego bariery lipidowej. W skórze właściwej zmienia się w tym czasie przede wszystkim budowa włókien kolagenowych - maleje ilość tych włókien, a przez to też ich gęstość ułożenia w skórze. W trakcie menopauzy można też zauważyć zmiany w obrębie włókien elastycznych oraz zmniejszenie produkcji kwasu hialuronowego, przez co zmniejsza się poziom nawilżenia skóry właściwej.

Pielęgnacja cery dojrzałej w okresie menopauzy

Spadek kondycji skóry podczas menopauzy jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym, jednak nie warto całkowicie mu się poddawać. Warto walczyć z objawami menopauzy przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych, suplementów diety czy leków przepisanych przez lekarza. Podczas menopauzy powinnyśmy skupić się na prawidłowej pielęgnacji cery dojrzałej, która pomoże nam opóźnić dalsze etapy starzenia się skóry. Wybrane przez nas kosmetyki powinny być bogate nie tylko w substancje nawilżające, które przywrócą jej odpowiedni poziom nawilżenia, ale też aktywne składniki odżywcze, dzięki którym poprawi się jej jędrność, elastyczność i sprężystość.

Jak nawilżyć skórę twarzy?

Przy pielęgnacji cery dojrzałej bardzo dużo uwagi powinnyśmy poświęcić na dobór odpowiedniego preparatu nawilżającego o dodatkowych właściwościach przeciwzmarszczkowych i ujędrniających. W okresie menopauzy warto przede wszystkim wybierać te preparaty, w których znajduje się kwas hialuronowy - jego zawartość uzupełni braki tej substancji w naszym organizmie, a także zapewni nam prawidłowe nawilżenie naskórka, a do tego poprawi elastyczność i sprężystość skóry. W stosowanym przez nas kremie lub serum powinny też znaleźć się skuteczne substancje przeciwzmarszczkowe i przywracające skórze odpowiednią gęstość np. pro-xylane, hepes, hedion. Doskonałym rozwiązaniem przy pielęgnacji cery dojrzałej może być aktywne serum odbudowujące Vichy Neovadiol, które zostało stworzone specjalnie na potrzeby kobiet przechodzących menopauzę i które posiada wszystkie niezbędne substancje do skutecznej poprawy jej kondycji. Warto zaznaczyć, że produkty w formie serum charakteryzują się bardziej skoncentrowanym i silniejszym składem niż kremy, dlatego warto sięgać po nie właśnie w okresie wyraźnego spadku formy skóry.

Na skórę dojrzałą bardzo dobry wpływ mają kosmetyki z dodatkiem retinolu, czyli witaminy A, która stymuluje proces odnowy komórek i produkcji kolagenu. Retinoidy wygładzają zmarszczki, dodają skórze gęstości i elastyczności, a do tego pomagają w walce z przebarwieniami. Nie możemy też zapominać o lipidach, czyli tłuszczach, których zadaniem jest w tym przypadku zapewnienie skórze odpowiedniej równowagi hydrolipidowej, zatrzymywanie wody w naskórku i ochrona skóry przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Rekomendowane produkty

 • NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający Aktywne serum odbudowujące dla kobiet w okresie menopauzy
 • Najczęściej czytane

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?


  Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

  Przeczytaj artykuł

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Pielęgnacja twarzy

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

  Przeczytaj artykuł

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top