OK

OK Cancel

Thank you

Close

Segment :

Często układasz włosy? Sprawdź jak powinna wygląda ich pielęgnacja

  • favoris

Wiele z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez porannej stylizacji włosów. Układamy je więc za pomocą lokówki, prostownicy czy okrągłej szczotki, używamy pianek, żeli czy lakierów. Jednak codzienne zabiegi z użyciem wysokiej temperatury i silnych środków, zawierających wysuszający alkohol szybko niszczą kosmyki. A przecież żadna fryzura nie będzie wyglądać dobrze na zniszczonych, łamiących się i suchych włosach. Najczęściej z takim problemem borykają się posiadaczki długich włosów - nie tylko są one “starsze” od tych krótkich, przez co dłużej narażone na działanie szkodliwych czynników, ale też bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, choćby przez rozczesywanie czy ocieranie np. o materiał. Dowiedz się jak dbać o włosy często poddawane stylizacji.

Zniszczone włosy - jakich składników potrzebują?

Włosy to jedna z dwóch martwych tkanek, wytwarzanych przez nasz organizm (drugą są paznkocie). Odżywić od wewnątrz możemy zatem jedynie ich cebulki, co oczywiście pomoże przy problemach z wypadaniem włosów, a także w pogrubieniu tych nowo wzrastających. Jeśli jednak nasze pasma są zniszczone na długości, musimy pomóc im w regeneracji od zewnątrz. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich środków do pielęgnacji. Aby nasze kosmyki pozostały w dobrej kondycji, musimy pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy trzema typami substancji odżywczych:

  • emolientami - pośrednio nawilżające nasze pasma - zapobiegają bowiem odparowywaniu z nich wody. Dodatkowo dzięki pozostawieniu na ich powierzchni tzw. warstwy okluzyjnej, zabezpieczą włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, zapewnią im ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zapobiegają rozdwajaniu się końcówek. Doskonale wygładzają i ujarzmiają nasze kosmyki, a także pomogą w ich rozczesywaniu. Należą do nich naturalne masła i olejki, a także sylikony,
  • humektantami - bezpośrednio nawilżają pasma, dzięki zdolności przyciągania i trwałego wiązania cząsteczek wody we wnętrzu włosa. Do najczęściej stosowanych należą gliceryna, aloes, miód i kwas hialuronowy,
  • proteinami - pomogą wzmocnić nasze włosy i uzupełnić powstałe w nich ubytki. Najchętniej stosowanym jest keratyna, proteina o drobnych cząsteczkach (szczególnie ta hydrolizowana), która jest podstawowym budulcem naszych pasm. Do kosmetyków dodawane są też te o większych cząsteczkach, jak np. żółtko jaja. W gotowych produktach możecie spotkać się także z jedwabiem, proteinami soi czy mleka, a także kolagenem.

Być może zastanowiła was obecność sylikonów na tej liście - nie cieszą się one bowiem dobrą opinią. Rzeczywiście te dawniej stosowane potrafiły obciążać i wysuszać włosy, jednak te aktualnie używane w przemyśle kosmetycznym należą do grupy lotnych (same “ulatniają się” z naszych pasm po pewnym czasie) lub łatwo zmywalnych wodą czy delikatnymi detergentami - nie ma więc obaw, że będą się nawarstwiać, szkodząc naszym kosmykom.


Jak dbać o włosy poddawane częstej stylizacji

Aby układanie włosów nie doprowadziło ich do ruiny, musimy pamiętać nie tylko o regularnym odżywianiu, ale też o ochronie naszych pasm. Pomogą nam w tym:

  • dobry szampon oczyszczający - chociaż obecnie dużo mówi się o używaniu bardzo delikatnych szamponów, przy częstym układaniu włosów z użyciem środków stylizujących warto jednak, przynajmniej co jakiś czas, używać tych z nieco silniejszymi detertgentami, aby dokładnie usunąć piankę czy lakier z naszych kosmyków - w przeciwnym wypadku włosy mogą stać się obciążone i bez życia,
  • silnie odżywcza maska - najlepiej zawierająca składniki ze wszystkich trzech wymienionych grup - np. Vichy Dercos. Znajdziecie w niej trzy naturalne, bogate w witaminy olejki, kompleks keratynowy, kolagen oraz glicerynę, co pozwoli Wam kompleksowo zadbać o Wasze zniszczone pasma,
  • spray chroniący przed wysoką temperaturą - najczęściej używa się go na wilgotne włosy - wystarczy spryskać je odrobiną kosmetyku i przystąpić do stylizacji. Produkty tego typu często chronią też pasma przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Stosując się do tych zasad, na pewno uda Wam się odzyskać połysk i elastyczność Waszych zmęczonych zabiegami stylizacyjnymi kosmyków. Nie zapominajcie tylko, że najważniejsza w pielęgnacji zniszczonych włosów jest systematyczność!

Najczęściej czytane

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

go to top