OK

OK Cancel

Thank you

Close

Często układasz włosy? Sprawdź jak powinna wygląda ich pielęgnacja

  • favoris

Wiele z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez porannej stylizacji włosów. Układamy je więc za pomocą lokówki, prostownicy czy okrągłej szczotki, używamy pianek, żeli czy lakierów. Jednak codzienne zabiegi z użyciem wysokiej temperatury i silnych środków, zawierających wysuszający alkohol szybko niszczą kosmyki. A przecież żadna fryzura nie będzie wyglądać dobrze na zniszczonych, łamiących się i suchych włosach. Najczęściej z takim problemem borykają się posiadaczki długich włosów - nie tylko są one “starsze” od tych krótkich, przez co dłużej narażone na działanie szkodliwych czynników, ale też bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, choćby przez rozczesywanie czy ocieranie np. o materiał. Dowiedz się jak dbać o włosy często poddawane stylizacji.

Zniszczone włosy - jakich składników potrzebują?

Włosy to jedna z dwóch martwych tkanek, wytwarzanych przez nasz organizm (drugą są paznkocie). Odżywić od wewnątrz możemy zatem jedynie ich cebulki, co oczywiście pomoże przy problemach z wypadaniem włosów, a także w pogrubieniu tych nowo wzrastających. Jeśli jednak nasze pasma są zniszczone na długości, musimy pomóc im w regeneracji od zewnątrz. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich środków do pielęgnacji. Aby nasze kosmyki pozostały w dobrej kondycji, musimy pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy trzema typami substancji odżywczych:

  • emolientami - pośrednio nawilżające nasze pasma - zapobiegają bowiem odparowywaniu z nich wody. Dodatkowo dzięki pozostawieniu na ich powierzchni tzw. warstwy okluzyjnej, zabezpieczą włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, zapewnią im ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zapobiegają rozdwajaniu się końcówek. Doskonale wygładzają i ujarzmiają nasze kosmyki, a także pomogą w ich rozczesywaniu. Należą do nich naturalne masła i olejki, a także sylikony,
  • humektantami - bezpośrednio nawilżają pasma, dzięki zdolności przyciągania i trwałego wiązania cząsteczek wody we wnętrzu włosa. Do najczęściej stosowanych należą gliceryna, aloes, miód i kwas hialuronowy,
  • proteinami - pomogą wzmocnić nasze włosy i uzupełnić powstałe w nich ubytki. Najchętniej stosowanym jest keratyna, proteina o drobnych cząsteczkach (szczególnie ta hydrolizowana), która jest podstawowym budulcem naszych pasm. Do kosmetyków dodawane są też te o większych cząsteczkach, jak np. żółtko jaja. W gotowych produktach możecie spotkać się także z jedwabiem, proteinami soi czy mleka, a także kolagenem.

Być może zastanowiła was obecność sylikonów na tej liście - nie cieszą się one bowiem dobrą opinią. Rzeczywiście te dawniej stosowane potrafiły obciążać i wysuszać włosy, jednak te aktualnie używane w przemyśle kosmetycznym należą do grupy lotnych (same “ulatniają się” z naszych pasm po pewnym czasie) lub łatwo zmywalnych wodą czy delikatnymi detergentami - nie ma więc obaw, że będą się nawarstwiać, szkodząc naszym kosmykom.


Jak dbać o włosy poddawane częstej stylizacji

Aby układanie włosów nie doprowadziło ich do ruiny, musimy pamiętać nie tylko o regularnym odżywianiu, ale też o ochronie naszych pasm. Pomogą nam w tym:

  • dobry szampon oczyszczający - chociaż obecnie dużo mówi się o używaniu bardzo delikatnych szamponów, przy częstym układaniu włosów z użyciem środków stylizujących warto jednak, przynajmniej co jakiś czas, używać tych z nieco silniejszymi detertgentami, aby dokładnie usunąć piankę czy lakier z naszych kosmyków - w przeciwnym wypadku włosy mogą stać się obciążone i bez życia,
  • silnie odżywcza maska - najlepiej zawierająca składniki ze wszystkich trzech wymienionych grup - np. Vichy Dercos. Znajdziecie w niej trzy naturalne, bogate w witaminy olejki, kompleks keratynowy, kolagen oraz glicerynę, co pozwoli Wam kompleksowo zadbać o Wasze zniszczone pasma,
  • spray chroniący przed wysoką temperaturą - najczęściej używa się go na wilgotne włosy - wystarczy spryskać je odrobiną kosmetyku i przystąpić do stylizacji. Produkty tego typu często chronią też pasma przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Stosując się do tych zasad, na pewno uda Wam się odzyskać połysk i elastyczność Waszych zmęczonych zabiegami stylizacyjnymi kosmyków. Nie zapominajcie tylko, że najważniejsza w pielęgnacji zniszczonych włosów jest systematyczność!

Najczęściej czytane

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Pielęgnacja włosów

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Jaki ma związek brak witamin a wypadanie włosów? Znaczący! Witaminy i minerały są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w tym także, aby nasze włosy wyglądały zdrowo, były gładkie i lśniące. Dowiedz się brak, jakich witamin powoduje wypadanie włosów i jak w związku z tym powinieneś zmienić swoją codzienną dietę!

Przeczytaj artykuł

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

go to top