OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czy zmiana klimatu ma wpływ na wygląd naszej skóry?

  • favoris

Kiedyś człowiek był bardziej przywiązany do miejsca, dziś stał się istotą tak mobilną, że pokonanie nawet olbrzymich odległości to w zasadzie żaden problem. Nie ważne czy wyjazd jest obowiązkiem służbowym, emigracją, czy też upragnionym wypoczynkiem pod palmami, nawet bowiem małe podróże regionalne niosą za sobą zmianę klimatu. A ta, jak wiadomo, nie pozostaje bez echa dla naszego organizmu. A co ze skórą? Czy zmiana klimatu ma wpływ również na nią?

Rozłóżmy zmianę klimatu na czynniki pierwsze…

Już Hipokrates podkreślał wyraźny związek między klimatem, pogodą a zdrowiem człowieka. Środowisko, w którym żyjemy ma nie tylko ogromny wpływ na nasze samopoczucie, czy zachorowalność (szczególnie na pewne choroby), ale co ważne również na nasz rozwój psychiczny i fizyczny. Organizm człowieka nieustannie doświadcza wpływu rozmaitych bodźców klimatycznych. Nic dziwnego, że odbija się to na naszej kondycji, zdrowiu, a co za tym idzie, także wyglądzie. No dobrze, ale czym tak właściwie są owe bodźce? Otóż, można je podzielić na 2 kategorie:
- Bodźce odczuwalne, czyli temperatura i wilgotność, prędkość wiatru, jakość powietrza, i in.
- Bodźce nieodczuwalne, czyli na przykład natężenie hałasu (akustyczne), promieniowanie słoneczne (radiacyjne), czy też ujemna jonizacja powietrza (elektryczne).

Przyjrzyjmy się, na co najbardziej reaguje nasza skóra

Skóra jest być może niedocenianym, ale na pewno bardzo ważnym, narządem w organizmie człowieka. Pełni bowiem przede wszystkim funkcję ochronną. Niestety wiele z wyżej wymienionych bodźców oddziałuje na nas właśnie przez ten naturalny mur.

Promieniowanie słoneczne.
Z jednej strony dla człowieka zbawienne, z drugiej zabójcze. Światło słoneczne jest nam niezbędne do życia. Szczególnie promieniowanie UV-B jest ważne, ponieważ jego aktywność biologiczna nie tylko zapewnia nam syntezę witaminy D, ale także pobudza czynności krwiotwórcze oraz pracę gruczołów, zwiększa odporność na infekcje i zakażenia, aktywuje zmiany czynnościowe układu nerwowego, działa także odczulająco. Na skutek naświetlania skóry promieniami UV-B dochodzi do melanogenezy, czy wytwarzania naturalnego barwnika - melaniny, odpowiedzialnej za wakacyjną opaleniznę oraz stanowiącej filtr, który nie pozwala na przeniknięcie promieniowania w głąb skóry. Jednak zbyt duża dawka promieniowania skutkuje nie tylko oparzeniami, czy gorączką, ale i chorobami nowotworowymi. Nie sposób także nie wspomnieć, że nadpromieniowanie fioletowe wywołuje proces fotostarzenia się skóry.
Temperatura i wilgotność powietrza.
Tu podobnie jak ze słońcem. Czasem działają korzystnie, a czasem nie. Kiedy temperatura i wilgotność są zbyt niskie, szybko dochodzi do obkurczenia się naczyń krwionośnych - skóra przesusza się, piecze i swędzi. Kiedy z kolei te parametry są zbyt wysokie, powodują nadaktywność gruczołów potowych - na skórze pojawia się pot, mający wyregulować temperaturę ciała.
Wiatr.
Lekki, przyjemny wietrzyk pełni na skórze funkcję mikromasażu. Ponadto w upalne dni kojąco ją schładza. Natomiast wiatr silny i porywisty (w połączeniu z mrozem bądź upałem) osłabia warstwę hydrolipidową skóry, która zaczyna tracić zbyt duże ilości wody, a w efekcie przesusza się, a także przestaje dobrze chronić przed atakiem bakterii i wirusów.
Jakość powietrza.
To właśnie między innymi przez skórę (obok układu oddechowego, pokarmowego i gałek ocznych) zanieczyszczenia powietrza dostają się do ludzkiego organizmu. Ponadto osiadające na skórze szkodliwe pierwiastki chemiczne mogą wywoływać nie tylko jej niezdrowy wygląd, ale także odczyny alergiczne czy chorobowe.

Czy zmiana klimatu ma wpływ na naszą skórę?

Oczywiście, że tak! Zmiana klimatu, a w szczególności jego wyżej wymienionych elementów ma na skórę ogromny wpływ, którego nie należy bagatelizować. Skórne objawy zmiany klimatu to nie tylko, jak widać, słoneczna wysypka czy przesuszenie. Na szczęście skóra jest na tyle sprytnym narządem, że na bieżąco informuje nas o zbyt intensywnym nań wpływie bodźców. Niemniej odpowiednia pielęgnacja i działania prewencyjne to najlepsze rozwiązanie, gdy typ klimatu, jakiego doświadczamy nagle ulega zmianie. Tym bardziej, jeśli chodzi o najmłodszych. Zmiana klimatu dla dziecka to duże obciążenie, głównie ze względu na to, że tak niedojrzała skóra nie jest w stanie jeszcze dość skutecznie chronić się przed zmianami środowiska atmosferycznego.

Jak przeciwdziałać niepożądanym objawom zmiany klimatu?

Wszystko zależy od miejsca, do którego się wybieramy. Jednak istnieją pewne uniwersalne zalecenia w profilaktyce skóry, która jest poddana zmianom atmosfery i klimatu. Warto ich przestrzegać:
- ogranicz używanie wody z kranu, której zmieniony skład może wywołać alergię skórną. Lepiej oczyszczaj skórę za pomocą odpowiednich kosmetyków na bazie wody termalnej - jest ich do wyboru mnóstwo, np. Vichy Purete Thermale.
- Stosuj kremy z filtrem ochronnym i pamiętaj, że zimowe słońce jest tak samo szkodliwe, jak to podczas upałów!
- Nawilżaj skórę, aplikując na nią balsamy zawierające humektanty takie jak np. mocznik. Dzięki nim wzmocnisz warstwę hydrolipidową skóry.
- Ubieraj się adekwatnie do pogody i nie pozwól na przegrzanie ani wyziębienie organizmu.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top