OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym jest kwas maleinowy?

  • favoris

Każda z nas pragnie, aby jej skóra była jędrna i gładka, a także na dłużej zachowała młodość i sprężystość. Dlatego z taką dbałością dobieramy produkty do jej pielęgnacji - w ciągu całego życia testujemy niezliczoną liczbę maseczek, kremów, czy toników. Przede wszystkim paniętamy o nawilżeniu i odżywianiu, licząc na to, że nasza twarz stanie się dzięki temu świeża i promienna. Ale czy pamiętamy o odpowiednim złuszczaniu naskórka? W końcu dzięki regularnym peelingom tkanka dużo lepiej wchłonie korzystne dla niej substancje. Jednak to nie wszystkie zalety tego zabiegu. Na większe problemy skórne pomóc może eksfoliacja kwasami. Dowiedz się więcej na temat kwasu maleinowego!

Kwas maleinowy - kto może go stosować?

Czym jest kwas maleinowy?

Acidum maleicum, bo tak brzmi łacińska nazwa tej substancji, należy do grupy kwasów AHA, czyli tzw. alfa-hydroksykwasów. W przyrodzie występuje głównie w jabłkach i winogronach, jednak ten stosowany w kosmetyce często bywa syntetyczny. Jest to nienasycony kwas dikarboksylowy - w temperaturze pokojowej ma postać bezbarwnych kryształków. Jak wszystkie z grupy AHA, dobrze rozpuszcza się w wodzie i alkoholu etylowym.
Kwas maleinowy w peelingach pełni nie tylko funkcję złuszczającą, ale też nadaje odpowiednie pH preparatowi i zapewnia jego utrzymanie - w tej roli często zastępuje kwas cytrynowy. Zwykle występuje jako dodatek do innych mieszanek zawierających kwasy z grupy AHA. Kosmetykiem z jego zawartością powinny się zainteresować osoby, które chcą:
* pozbyć się przebarwień - peeling kwasami złuszczy wierzchnią warstwę skóry, dzięki czemu usunie płytsze plamy z twarzy,
* dokładnie oczyścić skórę tłustą i trądzikową - dzięki swojemu keratolitycznemu działaniu odetka ujścia gruczołów łojowych, zapobiegając tworzeniu się niedoskonałości i zaskórników, a także poprawi koloryt twarzy,
* usunąć pierwsze oznaki starzenia - złuszczanie kwasami pobudza do pracy fibroblasty, które odpowiedzialne są za produkcję kolagenu i elastyny - dwóch białek tworzących w naszej skórze swego rodzaju stelaż, dzięki któremu skóra jest jędrna, gładka i odpowiednio napięta,
dodać energii zmęczonej twarzy - regularne stosowanie kwasów na twarz znacznie poprawia jej koloryt - w ten sposób pozbywamy się bowiem zanieczyszczeń i nadmiaru zrogowaciałego naskórka,
* wygładzić zgrubiałą i zrogowaciałą skórę - np. po nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne,
* nawilżyć skórę - wtedy najlepiej zastosować kosmetyki o niskim stężeniu kwasów - ok. 1-2%.
Alfa-hydroksykwasy, w tym również kwas maleinowy, mają zatem szerokie zastosowanie. Musimy jednak pamiętać, że do bardzo głębokiego oczyszczania porów powinnyśmy wybrać raczej preparat z dodatkiem kwasu salicylowego, należącego do kwasów BHA. Te z grupy AHA, jako że nie rozpuszczają się w tłuszczach, mogą nie wniknąć w tkankę wystarczająco głęboko.

Kwas maleinowy - jak go stosować?

Czym jest kwas maleinowy?

Składnik ten, jak wszystkie kwasy owocowe, znajdziemy głównie w trzech typach produktów. Możemy wybierać pomiędzy:
* kremami z kwasami - to najpopularniejsza metoda. Krem detoksykujący stosujemy systematycznie na noc,
* tonikiem z kwasami - zwykle zawiera niewielkie stężenie substancji eksfoliującej, dzięki czemu zazwyczaj możemy przecierać nim twarz nawet dwa razy dziennie,
* peelingiem do twarzy - złuszcza mocniej niż tradycyjne peelingi, zwykle stosuje się go na noc tylko przez pewien okres.
Pamiętajmy, że w przypadku kuracji kwasami owocowymi powinnyśmy szczególnie chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym. Stosujmy zatem krem z filtrem nie niższym niż 50 SPF. Postarajmy się też unikać przeprowadzania eksfoliacji w miesiącach o dużym nasłonecznieniu - najlepiej zdecydować się na nią jesienią.

Kwas maleinowy, wraz z pozostałymi z grupy AHA, to doskonały wybór dla twarzy zmęczonej, zanieczyszczonej, o nierównym kolorycie i z pierwszymi oznakami starzenia. Wypróbuj je sama i pokochaj swoja nową, piękną skórę!

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Pielęgnacja twarzy

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Przeczytaj artykuł

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Przeczytaj artykuł

go to top