OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym jest rogowacenie okołomieszkowe? Jak zniwelować dolegliwości?

  • favoris

Rogowacenie okołomieszkowe to choroba skóry, której główną cechą charakterystyczną jest nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Dowiedz się więcej o rogowaceniu naskórka i sprawdź, jak zniwelować dolegliwości tego schorzenia!

Rogowacenie okołomieszkowe a rogowacenie mieszkowe

Czym jest rogowacenie okołomieszkowe? Jak zniwelować dolegliwości?

Rogowacenie okołomieszkowe można nazwać rodzajem rogowacenia mieszkowego. Rogowacenie mieszkowe polega na nadmiernym rogowaceniu ujść mieszków włosowych, a okołomieszkowe dotyczy okolic ujść mieszków włosowych. Należy pamiętać, że dolegliwość ta jest chorobą, a nie defektem, wpływającym na pogorszenie estetyki skóry. Z tego względu należy podjąć szereg działań, aby leczenie rogowacenia okołomieszkowego było jednocześnie skuteczne i bezpieczne.

Rogowacenie naskórka – przyczyny

Czym jest rogowacenie okołomieszkowe? Jak zniwelować dolegliwości?

Rogowacenie okołomieszkowe to choroba, która głównie pojawia się na skutek dziedziczenia genetycznego. Co istotne – osoby, u których w rodzinie nikt nie borykał się z rogowacenie skóry, również mogą doświadczyć tej choroby. Wówczas, czynnikiem generującym to schorzenie, jest duży i długotrwały niedobór witaminy A. Witamina ta odpowiada bowiem za zdrowie skóry, ponieważ wpływa na integralność błon komórkowych. Sprawia także, że komórki tkanki nabłonkowej również prawidłowo funkcjonują. Na rogowacenie okołomieszkowe są szczególnie narażone osoby, u których zdiagnozowano AZS (atopowe zapalenie skóry), łuszczycę, inne choroby skóry wynikające z jej wrażliwości oraz osoby ze współistniejącymi zaburzeniami naczyniowymi.

Rogowacenie skóry – objawy

Czym jest rogowacenie okołomieszkowe? Jak zniwelować dolegliwości?

Rogowacenie mieszkowe to choroba skóry, która dotyczy głównie ujść mieszków włosowych, a jeśli mamy do czynienia z rogowaceniem okołomieszkowym, to dotyczy także okolic ujść mieszków włosowych. Wśród objawów, charakteryzujących to schorzenie, wyróżnia się przede wszystkim:

* występowanie grudek (tzw. grudek przymieszkowych), które lokują się wokół mieszków włosowych,
* grudki, które bardzo często są opatrzone czopem rogowym, świadczącym o tym, że choroba jest w toku rozwoju,
* skórę pokrytą rozsianymi grudkami, zwanymi grudkami hiperkeratotycznymi (istotne jest, że grudki te gromadzą się w skupiska, ale nie nachodzą na siebie),
* suchość skóry, świąd, zaczerwienienie (rumień), a często również podrażnienia.

Rogowacenie okołomieszkowe charakteryzuje się tym, że latem przebiega łagodniej. Objawy rogowacenia skóry zostają nieco zmniejszone i ulegają remisji, co nie jest jednoznaczne z tym, że skóra zyskuje zdrowie. Wymienione wyżej objawy rogowacenia okołomieszkowego najczęściej można dostrzec na kończynach (a dokładniej na ich częściach wyprostnych) oraz na twarzy, a szczególnie w okolicy brwi.

Leczenie rogowacenia okołomieszkowego

Czym jest rogowacenie okołomieszkowe? Jak zniwelować dolegliwości?

Jak zostało wspomniane wyżej, rogowacenie (około) mieszkowe jest chorobą skóry i aby ją wyeliminować, należy podjąć konkretny tok leczenia. Bez niego nie jest możliwe całkowite zredukowanie nieprzyjemnych objawów charakterystycznych dla tego schorzenia. Wśród sprawdzonych sposobów leczenia rogowacenia okołomieszkowego wyróżnia się szczególnie:

* uzupełnienie niedoboru witaminy A. W tym celu, można doustnie suplementować tabletki z dużą zawartością tej witaminy lub aplikować ją bezpośrednio na skórę w postaci kremów i maści. Takie działanie jest kompleksowe, a dzięki temu skuteczne,
* bardzo ważne jest również, aby regularnie nawilżać skórę. Jednym z objawów rogowacenia naskórka jest suchość skóry, świąd i zaczerwienienia, a jej pielęgnacja przy pomocy kosmetyków do nawilżania ciała przyczyni się do wyeliminowania uporczywych objawów, a głównie nawilży suchą skórę. Nie jest jednak wskazane, aby stosować każdy rodzaj nawilżających produktów do ciała. Zaleca się szczególnie balsamy z mocznikiem o właściwościach nawilżających i regenerujących, a także specjalne kremy na rogowacenie mieszkowe. Jednym z produktów, który może okazać się skuteczny w walce z objawami rogowacenia skóry jest np. balsam do ciała Vichy Ideal Body,
na rogowacenie okołomieszkowe stosuje się także retinoidy przyjmowane doustnie. Wśród najczęściej stosowanych wyróżnia się izotretynoinę, etretynat oraz acytretynę,
* bardzo pomocne, zwłaszcza na natychmiastowe wyeliminowanie objawów rogowacenia okołomieszkowego (świąd, suchość), są kąpiele w wodzie z solą lub delikatne nacieranie skóry przeznaczoną do tego solą,
* specjaliści zalecają także masaże szorstką rękawicą, a także ziołowe (naturalne) peelingi i natryski ziołowe. Działania te mają dwupoziomowe właściwości. Z jednej strony łagodzą objawy, a z drugiej strony zapobiegają ich ponownemu pojawieniu się.

Najczęściej czytane

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

go to top