OK

OK Cancel

Thank you

Close

Dieta na trądzik - czy rozwiąże Twoje problemy ze skórą?

  • favoris

Trądzik to bardzo złożona choroba skóry. Jednym z czynników, który ma wpływ na zaostrzenie lub złagodzenie jej objawów jest dieta. Dowiedz się jaki wpływ na trądzik ma dieta. Poznaj wytyczne diety dla osób z trądzikiem i pozbądź się trądziku od wewnątrz!

Dieta a trądzik. Czy dieta ma wpływ na trądzik?

Sposób odżywiania się nie jest czynnikiem warunkującym pojawienie się trądziku. Oznacza to, że dieta, sama w sobie, nie jest główną i bezpośrednią przyczyną wystąpienia zmian trądzikowych. Wyróżnia się wiele innych przyczyn, które odpowiadają za tę chorobę skóry i mają silniejszy wpływ na jej obecność. Są to przede wszystkim: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia gospodarki hormonalnej, posiadanie skóry tłustej lub mieszanej oraz okres dojrzewania. Pośród tych wszystkich przyczyn trądziku, dieta pełni funkcję czynnika dodatkowego. Jeśli, w kontekście zdrowego odżywiania, zasady zdrowego odżywiania nie są przestrzegane ta choroba skóry może się zaostrzyć, nasilić i być trudniejsza w eliminacji. Z kolei, gdy leczenie trądziku od wewnątrz, czyli dietą, przebiega prawidłowo, redukcja trądziku następuje szybciej i jest ułatwiona.

Dieta na trądzik - co jeść, a czego unikać?

Dieta dla osób z trądzikiem może być również stosowana przez tych, którzy się z nim nie borykają, lecz chcą zadbać o zdrową kondycję skóry. Otóż trądzik i wszelkie niedoskonałości skórne pojawiają się wskutek procesu oczyszczania organizmu z wszelkich szkodliwych produktów przemiany materii. Na ich ilość wpływają spożywane przez nas produkty. Im więcej z nich jest przetworzona i, najprościej mówiąc, niezdrowa, tym produktów przemiany materii jest więcej, a skóra obfituje w różnego rodzaju niedoskonałości.

Przy trądziku zaleca się unikanie wszelkich przetworzonych produktów oraz posiłków z wysokim indeksem glikemicznych (IG), który w wielu przypadkach świadczy o tym, że dany produkt spożywczy jest przetworzony. Dla złagodzenia objawów trądzikowych warto zrezygnować z posiłków typu fast food, napojów gazowanych, produktów zawierających konserwanty, barwniki oraz duże ilości cukru i soli.  Wiele badań wykazało również, że nabiał niekorzystnie wpływa na kondycję skóry. Z tego względu, dermatolodzy zalecają ograniczyć jego ilość i w miarę możliwości zastąpić pełnowartościowym źródłem białka.

Z kolei dieta na trądzik powinna bazować na zdrowych produktach, pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Dietę przeciw trądzikowi warto wzbogacić w takie składniki jak: witaminy A, E i B (B1, B2, B3, B6), które znajdują się głównie w owocach i warzywach. Bogate są w nie również: drób, jaja, rośliny strączkowe, owoce morza, nasiona. Każdy z tych produktów wykazuje właściwości oczyszczające, czyli antyoksydacyjne. Ułatwia to przemianę materii, a jej produkty dzięki temu, że nie są przetworzone, skutecznie łagodzą objawy trądziku.

Wiele osób błędnie twierdzi, że produkty takie jak czekolada czy alkohol, mogą zaostrzać zmiany trądzikowe. Co prawda, są one przetworzone, a czekolada dodatkowo wykazuje wysoki indeks glikemiczny. Badania wykazują jednak, że żaden z tych produktów nie wpływa bezpośrednio na nasilenie trądziku. Co prawda może utrudniać jego leczenie, jednak nie u każdego. Niekorzystny wpływ czekolady i alkoholu na trądzik jest uwarunkowany genetycznie i stanowi indywidualną kwestię.

Czy leczenie trądziku można opierać wyłącznie na diecie?

Prawidłowy sposób odżywiania jest bardzo pomocny w leczeniu trądziku, jednak eliminacji tej choroby skóry nie można opierać wyłącznie na dobrze ułożonej i zbilansowanej diecie. Warto pamiętać, że odpowiednio ułożona dieta pomaga łagodzić objawy trądziku, lecz nie jest w stanie całkowicie wyleczyć trądziku. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z diety przeciw trądzikowi. Warto połączyć ją z prawidłową pielęgnacją, bazującą na specjalnych produktach (Nawilżający krem do skóry trądzikowej Normaderm Vichy), a nawet lekach przepisanych przez dermatologa. Wówczas troska o skórę będzie kompleksowa, a dzięki temu - leczenie trądziku bardzo skuteczne.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Pielęgnacja twarzy

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Przeczytaj artykuł

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Przeczytaj artykuł

go to top