OK

OK Cancel

Thank you

Close

Dlaczego podczas menopauzy alergie skórne są częstsze oraz jak je złagodzić?

  • favoris

Alergie skórne mogą występować bardzo często po ustąpieniu miesiączki.

Dlaczego podczas menopauzy alergie skórne są częstsze oraz jak je złagodzić?

Bariera skórna podlega bowiem nadal działaniu różnych czynników, a jej ścianki nie są już tak wysokie i trwałe jak wcześniej. Dużo ciężej jest więc jej się skutecznie bronić przed atakami z zewnątrz. W wyniku tego możesz odczuwać suchość lub dyskomfort skóry. W tym artykule prezentujemy porady i wskazówki, które pomogą złagodzić objawy, jakie daje alergia skórna, pojawiająca się często podczas menopauzy.

Zmiany hormonalne w okresie menopauzy mogą mieć wpływ na powstawanie reakcji alergicznych

Spadek poziomu estrogenów i androgenów podczas menopauzy wpływa na zmianę funkcji komórek i układu odpornościowego odpowiedzialnych za objawy alergii skórnej.
Zmniejszenie poziomu estrogenu osłabia barierę skórną, wpływa na jej komórki i białka, a to z kolei sprzyja temu, że powstaje alergia. Objawy skórne mogą być wtedy dla Ciebie bardzo dokuczliwe.

Skóra w okresie menopauzy staje się cieńsza, bardziej sucha i podrażniona, a to sprawia, że jest bardziej podatna na wszelkie alergie.

Jak pielęgnować skórę w okresie menopauzy? Aby zmniejszyć ryzyko alergii w tym okresie, zalecamy sięganie po łagodne środki myjące i nawilżające o niskim pH oraz stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych w celu zniwelowania nieprzyjemnych reakcji skóry w okresie menopauzy.

Jeśli jednak alergia skórna już się pojawi, przez co skóra staje się silnie podrażniona, oczywiście zdecydowanie zalecamy wizytę u dermatologa lub zwrócenie się do farmaceuty o odpowiednią poradę.

Alergia skórna – o czym należy pamiętać

W okresie menopauzy alergie częściej występują na skórze, bo dużo łatwiej dochodzi do jej wysuszenia, a to z kolei osłabia jej naturalną barierę ochronną. W skrócie: skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na alergie skórne. 

Jak temu zapobiec?
Sposobem na alergie skórne jest stosowanie łagodnych środków myjących i nawilżających o niskim pH. Jeśli masz wrażenie, że jakiś kosmetyk ci nie służy, np. wysusza czy podrażnia skórę, nie wahaj się go odstawić. W tym okresie Twoje ciało i twarz potrzebują często dużo delikatniejszej pielęgnacji niż ta, którą stosowałaś przed menopauzą. W razie wszelkich wątpliwości czy silniejszych objawów, jakie mogą też dawać alergie skórne, zawsze dobrze jest się skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Najczęściej czytane

go to top