OK

OK Cancel

Thank you

Close

Elektryzowanie włosów - jak radzić sobie z uciążliwym problemem?

 • favoris

Elektryzowanie włosów przy czesaniu, zdejmowaniu ubrań lub czapki z głowy to zjawisko, z którym prawdopodobnie każda z nas miała kiedyś do czynienia. Choć nie ma w tym nic groźnego, to trzeba przyznać, że jest to dość uciążliwy problem, który bardzo utrudnia codzienną stylizację włosów. Dlaczego włosy się elektryzują? Co stosować na elektryzujące się włosy? Podpowiadamy, co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały!

Dlaczego włosy się elektryzują?

Elektryzowanie włosów to problem, z którym najczęściej mają do czynienia posiadaczki włosów przesuszonych, zniszczonych i szorstkich - znacznie rzadziej ta sytuacja ma miejsce przy włosach normalnych lub tłustych. A przyczyna tego jest bardzo prosta: suche włosy, a przy tym czyste i niczym nieobciążone, bardzo szybko i łatwo ładują się dodatnio. Jony dodatnie na włosach przy kontakcie z jonami dodatnimi odzieży czy szczotki do włosów, wzajemnie się odpychają, co w efekcie sprawia, że włosy się unoszą i elektryzują. Zjawisko to dodatkowo może pogłębić przebywanie w suchych i przegrzanych pomieszczeniach, częste wykonywanie zabiegów chemicznych na włosach, a także ich nieodpowiednia pielęgnacja. Problem ten możemy jednak skutecznie zniwelować poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków przeciw elektryzowaniu się włosów.

Sposób na elektryzujące się włosy - przede wszystkim nawilżanie!


Jeżeli chcemy zapobiec częstemu elektryzowaniu włosów, musimy przede wszystkim skupić się na ich skutecznym nawilżaniu. W tym przypadku warto wyposażyć się w dobrą odżywkę do włosów oraz maskę z dodatkiem nawilżających i delikatnie natłuszczających substancji, np. odżywczo-regenerująca maska do włosów Vichy Dercos na bazie naturalnych olejków i specjalnego kompleksu keratynowego. Kosmetyki na elektryzujące się włosy na bazie emolientów (substancji tłuszczowych), tworzą na włosach specjalny film ochronny zabezpieczający je przed nadmiernym odparowywaniem wody, a tym samym elektryzowaniem. Pielęgnacja suchych włosów jest bardzo ważna w walce z elektryzowaniem się kosmyków. Pamiętajmy też o odpowiednim doborze szamponu do włosów - nie musi być on bogaty w nawilżające i natłuszczające substancje (szczególnie jeśli nasze włosy posiadają tendencje do przetłuszczania u nasady), ale powinien być pozbawiony wszelkich tych substancji, które mogą działać wysuszająco i niszcząco na włosy, np. alkoholu czy SLS.

Oczyszczanie i stylizacja elektryzujących się włosów

Włosy elektryzujące się należy myć tak często, jak tego potrzebują - rzadsze mycie włosów, w celu uniknięcia ich elektryzowania, spowoduje, że będą one obciążone nadmiarem sebum jedynie u nasady, podczas gdy na końcach nadal będą przesuszone i skłonne do puszenia się.
Szampon powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju i kondycji naszych włosów, a dodatkowo zawierać neutralne pH, dlatego najlepiej w tym przypadku sięgnąć po szampony z apteki.
Po umyciu głowy nie należy jej intensywnie wycierać szorstkim ręcznikiem do włosów, gdyż może to tylko wzmagać elektryzowanie włosów. Lepiej delikatnie odsączyć nadmiar wody z włosów przy pomocy miękkiego materiału.
Po każdym myciu włosów powinniśmy zastosować właściwą odżywkę lub maskę - to pozwoli nawilżyć i “dociążyć” łodygę włosa nie tylko na końcach, ale na długości.
Zdecydowanie należy zrezygnować ze stosowania plastikowych szczotek do włosów na rzecz tych z naturalnego włosia, by zapobiec elektryzowaniu włosów przy czesaniu.
Włosy należy suszyć chłodniejszym powietrzem z suszarki - dobrze, jeśli suszarka posiada funkcję jonizacji, która chroni włosy przed elektryzowaniem.
Do codziennej stylizacji włosów najlepiej używać pianki i lakiery o naturalnym składzie, które nie powodują nadmiernego przesuszania się kosmyków.

Rekomendowane produkty

 • ODŻYWCZO-REGENERUJĄCA MASKA VICHY DERCOS
 • Najczęściej czytane

  Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

  Pielęgnacja włosów

  Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

  Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

  Przeczytaj artykuł

  go to top