OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak często myć włosy?

  • favoris

Mycie włosów to czynność, którą większość z nas wykonuje bez zastanowienia praktycznie codziennie lub co kilka dni. A jak często powinno się myć włosy? Czy zbyt rzadkie lub za częste mycie włosów może mieć negatywny wpływ na kondycję naszych włosów? Podpowiadamy, jak często myć włosy i jak poprawnie wykonywać tę czynność!

Jak często myć włosy?

Właściwa odpowiedź na pytanie „jak często myć włosy” brzmi: tak często, jak tego potrzebują. Wszystko bowiem zależy od indywidualnej kondycji oraz rodzaju naszych włosów. Zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste mycie włosów może nie wpłynąć korzystnie na stan naszych włosów i pogłębić typowe dla nich problemy. Jeśli mamy do czynienia z intensywnym przetłuszczaniem się włosów, powinniśmy myć je nawet codziennie, podczas gdy przy włosach suchych lub normalnych możemy powtarzać tę czynność co 2-3 dni. Trzeba zaznaczyć, że w tym przypadku o wiele większe znaczenie ma to, czym oczyszczamy włosy i skórę głowy, niż to, co ile należy myć włosy. Zastosowanie odpowiednich kosmetyków oczyszczających pozwoli nam utrzymać włosy we właściwej kondycji i przygotować je do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Codzienne mycie włosów — wybór szamponu ma znaczenie

Większość z nas decyduje się na codziennie mycie włosów, które wpływa bardzo pozytywnie na wygląd naszej fryzury — dzięki temu włosy są lekkie, odświeżone i łatwiejsze do ułożenia. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie każdy szampon do włosów sprawdzi się tak samo dobrze przy codziennym myciu głowy. Przy wyborze szamponu należy wziąć również pod uwagę rodzaj włosów i ich budowę. Pamiętajmy, że dla naszych włosów i skóry głowy bardzo duże znaczenie ma to, jakie składniki dostarczamy im podczas codziennego oczyszczania. Dlatego stosowany przez nas szampon powinien przede wszystkim odznaczać się łagodnym i delikatnym składem, który nie będzie powodował nadmiernego przetłuszczania lub przesuszania się włosów, a dodatkowo nie będzie zmniejszał odporności skóry głowy na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Mycie włosów problematycznych

Bardzo dużo uwagi należy również poświęcić na prawidłowe oczyszczanie włosów problematycznych, to znaczy takich, którym poza przetłuszczaniem czy przesuszaniem towarzyszą też inne dolegliwości. Jeżeli np. mamy do czynienia z silnym łojotokiem, któremu dodatkowo towarzyszy łupież, włosy powinniśmy myć codziennie przy pomocy leczniczego szamponu do włosów, który pomoże nam zahamować rozwój szkodliwych dla włosów bakterii np. szampon przeciwłupieżowy Vichy Dercos. Pamiętajmy też, że łojotok może powodować zaczopowanie mieszków włosowych, co przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów i utrudnia wzrost nowych włosów, dlatego tłuste włosy warto myć częściej. Czy suche włosy też można myć codziennie? Tak, o ile do ich oczyszczania będziemy stosować łagodne szampony, a po myciu skupimy się na ich dogłębnym nawilżeniu i odżywieniu przy pomocy odpowiednich odżywek, masek czy balsamów do włosów.

Jak prawidłowo myć włosy?

  • Do mycia włosów nie należy używać zbyt dużej ilości szamponu — produkt powinien pienić się przede wszystkim powyżej skóry głowy, by nie eliminować naturalnej warstwy sebum (ważnej dla zachowania odpowiedniej równowagi na skórze głowy).
  • Włosy należy myć przy pomocy chłodnej lub letniej wody — gorąca woda rozchyla łuski włosów i pobudza do pracy gruczoły łojowe.
  • Po myciu głowę należy dokładnie spłukać z szamponu — pozostawienie resztek szamponu na głowie może sprawić, że włosy będą bardziej skłonne do przetłuszczania.
  • Nie należy zbyt intensywnie pocierać głowy szorstkim ręcznikiem — najlepiej jedynie odsączyć nadmiar wody przy pomocy miękkiego materiału.
  • Suszenie również powinno odbywać się z użyciem chłodnego powietrza z suszarki — gorące powietrze nie wpływa korzystnie zarówno na strukturę włosów, jak i skóry głowy.
  • Po myciu włosów warto nałożyć na nie odpowiednią dla rodzaju swoich włosów odżywkę, maskę, balsam lub serum do włosów, by ochronić je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
  • Od czasu do czasu można pozwolić sobie na mycie włosów bez szamponu, to znaczy przy pomocy tzw. suchego szamponu. W kryzysowej sytuacji pomoże nam odświeżyć fryzurę, jednak nie zastąpi on regularnego mycia głowy szamponem i wodą.

Najczęściej czytane

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Pielęgnacja włosów

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Jaki ma związek brak witamin a wypadanie włosów? Znaczący! Witaminy i minerały są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w tym także, aby nasze włosy wyglądały zdrowo, były gładkie i lśniące. Dowiedz się brak, jakich witamin powoduje wypadanie włosów i jak w związku z tym powinieneś zmienić swoją codzienną dietę!

Przeczytaj artykuł

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

go to top