OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak myć twarz bez wody?

Mycie twarzy bez wody - czy to w ogóle możliwe? Wiele z nas nie wyobraża sobie codziennego oczyszczania skóry właśnie bez pomocy tego płynu. A jednak są pewne szczególne przypadki, w których należy ograniczyć używanie wody do mycia lub nawet całkowicie z niej zrezygnować. Jak wtedy skutecznie oczyścić twarz? Oczywiście przy pomocy odpowiednich produktów do mycia twarzy. Podpowiadamy, kiedy mycie twarzy bez wody może okazać się korzystne dla naszej skóry i jakie kosmetyki do oczyszczania twarzy pomogą nam ją zastąpić!

Mycie twarzy bez wody - kiedy woda szkodzi skórze?

Jak myć twarz bez wody?

Woda jest niezbędna każdemu człowiekowi do przeżycia, jednak prawda jest taka, że nie każdy rodzaj wody wpływa korzystnie na stan naszej skóry. Mowa tu przede wszystkim o twardej wodzie, która płynie z większości kranów w Polsce. Twarda woda szczególnie źle wpływa na skórę suchą i wrażliwą, zwiększając jej skłonności do przesuszania, podrażnień i zaczerwienień, a także osłabiając jej naturalną warstwę hydrolipidową. Woda do twarzy z kranu może nie sprawdza się też przy codziennej pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, bowiem utrudnia kosmetykom wytworzenie piany i rozpuszczenie wszelkich zanieczyszczeń. Twarda woda zapycha tym samym pory skórne, prowadząc do powstania różnego rodzaju zmian trądzikowych. W takich przypadkach woda do mycia twarzy powinna być miękka, by zmniejszyć ryzyko przesuszania lub przetłuszczania się skóry, a także pojawiania się na jej powierzchni podrażnień czy niedoskonałości.

Czym myć twarz? Co zastąpi Ci zwykłą wodę?

Jak myć twarz bez wody?

Istnieje kilka sposobów na to, by zastąpić twardą wodę z kranu jej zdrowym zamiennikiem. Możemy zdecydować się m.in. na założenie w domu specjalnej instalacji filtrującej lub zakup dzbanka filtrującego, który zmiękczy wodę. Do oczyszczania twarzy możemy też wykorzystać wodę termalną bogatą w cenne dla skóry pierwiastki. Woda termalna do twarzy idealnie zastąpi zwykłą wodę, a przy tym widocznie wpłynie na poprawę kondycji skóry. Pamiętajmy jednak o tym, że bez względu na wybrany przez nas zamiennik twardej wody z kranu, do codziennego oczyszczania niezbędne będą nam również odpowiednie preparaty do mycia twarzy - tylko w ten sposób jesteśmy w stanie usunąć z powierzchni skóry zalegające na niej zanieczyszczenia.

Dermokosmetyki do mycia twarzy - dla skóry z problemami

Jak myć twarz bez wody?

O ile sama woda nie jest w stanie poradzić sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami na naszej twarzy, o tyle odpowiednio dobrane kosmetyki mogą sprawić, że szybko zapomnimy o naszym nawyku przemywania twarzy wodą. Jeśli w naszym przypadku nie jest wskazane stosowanie twardej wody z kranu, powinniśmy też unikać kosmetyków o wysuszającym i drażniącym składzie np. na bazie mydła, alkoholu czy detergentów. W tym przypadku najbezpieczniej będzie sięgnąć po dermokosmetyki - czyli łagodne w działaniu i hipoalergiczne preparaty apteczne. Doskonałym przykładem kosmetyku, który pozwoli nam oczyścić twarz bez użycia wody jest Vichy Pureté Thermale preparat do demakijażu twarzy i oczu 3w1 łączący właściwości mleczka, toniku i płynu do demakijażu oczu dla skóry wrażliwej. Produkty tego typu pozwolą skutecznie oczyścić twarz bez ryzyka podrażnienia czy zaburzenia jej flory bakteryjnej. Przy tłustej i skłonnej do niedoskonałości starajmy się natomiast wybrać płyn do mycia twarzy o dodatkowych właściwościach matujących - powinien być to jednak nadal łagodny w działaniu dermokosmetyk, który nie pobudzi gruczołów łojowych do aktywniejszej pracy. Pamiętajmy też o zastosowaniu odpowiedniego kremu do twarzy po oczyszczaniu, by zapewnić naszej skórze prawidłową i kompleksową pielęgnację.

Rekomendowane produkty

 • Preparat do demakijażu twarzy i oczu 3 w 1 VICHY PURETÉ THERMALE
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

  Pielęgnacja twarzy

  Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

  Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Kwas laktobionowy czym jest?

  Pielęgnacja twarzy

  Kwas laktobionowy czym jest?

  Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

  Przeczytaj artykuł

  go to top