OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak poradzić sobie z bielactwem paznokci?

  • favoris

Bielactwo paznokci jest jedną z tych dolegliwości, która najczęściej atakuje nasze paznokcie. Leukonychia, bo tak brzmi fachowa nazwa tej przypadłości, potocznie nazywana jest kwitnącymi paznokciami - ze względu na zmianę ich naturalnego koloru oraz charakterystyczne, białe przebarwienia na płytce. Z czego wynika bielactwo paznokci? I jak sobie z nim skutecznie radzić? Podpowiadamy, jak pozbyć się białych plam na paznokciach!

Leukonychia jest zazwyczaj niegroźnym i nieszkodliwym zjawiskiem - najczęściej stanowi po prostu pewnego rodzaju defekt kosmetyczny. Zmiany przybierają wtedy postać punktowych przebarwień na paznokciach w białym kolorze. Bardzo często zdarza się jednak, że skupiają się w większe ogniska lub przybierają formę pionowych prążków lub poziomych pasków. W najbardziej zaawansowanych przypadkach bielactwo paznokci obejmuje całą płytkę paznokcia lub jego większą część. Białe plamy na paznokciach mogą pojawić się zarówno na dłoniach, jak i na stopach.

Paznokcie a zdrowie - przyczyny bielactwa

Jak poradzić sobie z bielactwem paznokci?

Bielactwo paznokci to bardzo często efekt różnorodnych mikrourazów płytki, np. w wyniku często stukania paznokciami o szybę czy blat, nieostrożnego zamykania drzwi czy noszenia nieodpowiedniego obuwia.
Mikrourazy wywołujące przebarwienia na paznokciach mogą też powstać w wyniku nieprawidłowo wykonanego manicure’u - bardzo często odpowiedzialne są za to stosowanie nieodpowiednich kosmetyków w postaci lakieru czy utwardzacza.
Niekiedy leukonychia jest jednak objawem dużo poważniejszych chorób np. grzybicy czy łuszczycy, jak również schorzeń ogólnoustrojowych np. niedokrwistości, chorób nerek, wątroby.
Za bielactwo paznokci bardzo często odpowiada też niedobór cennych dla organizmu soli mineralnych, witamin i pierwiastków: magnezu, potasu, wapnia, cynku lub po prostu białka - jednego z ważniejszych składników odżywczych.
Białe plamki mogą też pojawić po zatruciu metalami ciężkimi lub stanowić efekt przebytej chemioterapii.

Bielactwo paznokci - leczenie

Jak poradzić sobie z bielactwem paznokci?

Niestety nie ma jednego sprawdzonego sposobu na leczenie bielactwa. Bardzo ważne jest na początku ustalenie źródła tego problemu, z czym najlepiej zwrócić się do dermatologa. Najczęściej leukonychia jest schorzeniem tymczasowym i po pewnym czasie przebarwienia znikają samoistnie z płytki paznokcia - wymaga to jednak bardzo dużo cierpliwości, bowiem proces odrastania zdrowego paznokcia może trwać nawet kilkanaście tygodni. Jeśli jednak białe plamki nie znikają, a co więcej na odrastającym paznokciu pojawiają się nowe zmiany, nie warto czekać z wizytą u specjalisty. W tym przypadku nie sprawdzą się zazwyczaj stosowane kremy na przebarwienia.

Często za choroby skóry odpowiada dieta. Pamiętajmy więc, że w tym przypadku bardzo ważny jest nasz sposób odżywiania - powinien on dostarczyć naszym paznokciom cenne wartości odżywcze. Możemy też zdecydować się na przyjmowanie specjalnej skomponowanej suplementacji w tabletkach. Zadbajmy też o odpowiednią higienę dłoni i stóp, a także staranny manicure, w którym podstawowym punktem powinno być zastosowanie odpowiedniej odżywki do paznokci.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Pielęgnacja ciała

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Pielęgnacja ciała

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Pielęgnacja twarzy

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w kosmetyce i medycynie. Wykorzystuje się ją zarówno przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak i przy produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiada krem do twarzy z kwasem hialuronowym? Podpowiadamy, kto w szczególności powinien sięgnąć po dobry krem do twarzy z dodatkiem tej substancji!

Przeczytaj artykuł

go to top