OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak powinna wyglądać Twoja codzienna pielęgnacja twarzy?

Prawidłowa pielęgnacja twarzy pozwala utrzymać skórę w zdrowej kondycji oraz może skutecznie zminimalizować oznaki starzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać Twoja codzienna pielęgnacja twarzy. Poznaj zasady dbania o skórę i kosmetyki, które Ci w tym pomogą!

jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja

Pielęgnacja twarzy - kosmetyki i czynności pielęgnacyjne

Troska o skórę twarzy obejmuje wiele aspektów. To nie tylko wieczorny demakijaż czy aplikacja kremu. Oczywiście odpowiednie kosmetyki są bardzo ważne i stanowią podstawę higieny oraz pielęgnacji. Bardzo ważne jest, aby dobrze dopasować ich rodzaj pod kątem typu skóry oraz do potrzeb, jakie są związane z jej rodzajem. Z tego względu niezbędna jest ocena stanu skóry, jej problematyki oraz określenie, jaka jest - normalna, sucha, tłusta czy mieszana. Jak zatem widzisz pielęgnacja to nie tylko aplikacja kolejnych kosmetyków na powierzchnię twarzy. To kompleksowa troska, która powinna obejmować zarówno działanie produktów, jak i bazować na czynnościach wykonywanych względem twarzy. Pielęgnacja twarzy to także prawidłowa dieta oraz obserwowanie swojej skóry i ,,czytanie’’ jej potrzeb.

Higiena twarzy i zasady dbania o twarz, czyli jak należy dbać o skórę

1. Demakijaż twarzy jest niezastąpioną i obowiązkową czynnością pielęgnacyjną. Powinnyśmy wykonywać go z taką samą dokładnością, z jaką przykładamy się do makijażu. Pozostawienie na noc, na powierzchni skóry kolorowych kosmetyków, a także zanieczyszczeń i sebum, które również się na niej gromadzą jest dla skóry ogromną zbrodnią. Przede wszystkim obciąża ją i przyspiesza proces starzenia. Nieoczyszczona skóra nie ma zdolności do regeneracji, która nocą przebiega najbardziej intensywnie oraz nie przyswaja aplikowanych w następnej kolejności produktów, ponieważ zmaga się z tym wszystkim, co znajduje się na jej powierzchni. Z tego względu właściwa pielęgnacja zaczyna się od demakijażu twarzy, czyli dokładnego oczyszczenia skóry z kosmetyków, zanieczyszczeń środowiskowych oraz sebum, jakie gromadzi się na jej powierzchni. W tym celu warto sięgnąć po delikatne preparaty, które subtelnie, lecz skutecznie oczyszczą skórę. Takie są np. żele, płyny micelarne czy też pianki do twarzy (Pianka oczyszczająca do twarzy Pureté Thermale Vichy).

2. Tuż po demakijażu warto skupić się na innym rodzaju oczyszczania skóry. W tym celu zaleca się zastosować produkt oczyszczający, jednak o działaniu bardziej skutecznym i dogłębnym, niż wykazuje kosmetyk do demakijażu. Ta czynność pielęgnacyjna jest bardzo ważna, ponieważ uzupełnia tą pierwszą i daje gwarancję, że skóra została naprawdę dobrze oczyszczona i na jej powierzchni nie znajduje się nic, co by uniemożliwiało regenerację, swobodną wymianę tlenową i przebieg wszelkich procesów, zachodzących w jej strukturach. W roli drugorzędnego, oczyszczającego kosmetyku dobrze sprawdzają się głęboko oczyszczające emulsje.

3. Po takim oczyszczeniu, pH skóry może być naruszone. Stosując kosmetyki o fizjologicznym pH, które często na produktach jest opisywane również jako pH przyjazne dla skóry, można je ustabilizować. To również bardzo ważny punkt codziennej pielęgnacji twarzy, a wiele osób nadal go bagatelizuje i nie zdaje sobie sprawy z jego wagi. Otóż, gdy skóra wykazuje prawidłowe pH, jest bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (zanieczyszczenia czy też warunki atmosferyczne), a dodatkowo jest miękka, gładka, jędrna, elastyczna, promienna i po prostu zdrowsza.

4. Niezbędną zasadą dbania o skórę twarzy, którą koniecznie należy wcielić w codzienne życie, jest regularnie wykonywany peeling. Złuszczanie naskórka powinno być systematyczne i mieć miejsce około 2 razy w tygodniu. To optymalna częstotliwość, która eliminuje z powierzchni skóry martwe komórki naskórka, wygładza powierzchnię twarzy oraz zmniejsza podatność na pojawienie się zaskórników. Rodzaj peelingu należy dopasować do rodzaju skóry. Im jest bardziej problematyczna, tym peeling powinien być delikatniejszy i wykonywany nieco rzadziej.

5. W parze z peelingiem idzie wykonywaniem różnych rodzajów maseczek do twarzy. Różnorodność tego rodzaju produktu jest tak ogromna, że swobodnie można dobrać odpowiednią maseczkę do potrzeb skóry - nawilżającą, odżywczą, regenerującą czy też przeciwzmarszczkową. Częstotliwość aplikacji maseczki powinna być taka sama, co złuszczanie naskórka. Warto również pamiętać, że po każdym peelingu warto zastosować maseczkę, aby wyeliminować ewentualne podrażnienia, jakie niesie ze sobą peeling.

6. Jednym z ważniejszych punktów codziennej pielęgnacji twarzy jest nawilżanie skóry. Dla tej czynności niezbędny jest dobry krem nawilżający. Powinien on być dopasowany pod kątem wieku i rodzaju skóry. Nawadnianie jest istotne głównie dlatego, że reguluje wszystkie procesy zachodzące w skórze, które warunkują jej zdrową kondycję i piękny wygląd.

Pamiętaj, że pielęgnacja twarzy tylko wtedy będzie skuteczna, gdy będzie kompleksowa. Zadbaj zatem o to, aby do codziennej pielęgnacji wybrać dobre kosmetyki i nie zapominaj o czynnościach pielęgnacyjnych, które również mają ogromne znaczenie.

go to top