OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak pozbyć się zaskórników i innych niedoskonałości skóry?

 • favoris

Gładka, zdrowa skóra to nie dar natury, ale kwestia odpowiedniej pielęgnacji. Dowiedz się, jak pielęgnować tłustą skórę, żeby uniknąć powstawania zaskórników i pozbyć się już tych istniejących.

Jak powstają zaskórniki?

Zaskórniki, jak większość niedoskonałości skóry, powstają w wyniku produkcji zbyt dużej ilości łoju, nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych oraz nieprawidłowej flory bakteryjnej. Czasem są też wynikiem zmian hormonalnych. W momencie, gdy w ujściu mieszka włosowego znajdzie się mieszanina łoju i keratyny, tworzy się zbity „czop” z charakterystycznym białym łepkiem, który jest formą zamkniętą zaskórnika. Zaskórniki otwarte, czyli te z ciemnym łepkiem, powstają wówczas, gdy dochodzi do utleniania składowych sebum. Zaskórniki są pierwszym, niezapalnym jeszcze stadium trądziku.

Jak pozbyć się zaskórników?

Wydawałoby się, że usuwanie wągrów (zaskórników) powinno przebiegać szybciej niż leczenie ropnych krost. Tak jednak nie jest. Czasem skóra z zaskórnikami bywa równie oporna na pielęgnację jak skóra typowo trądzikowa. Dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiednich kroków i zastosowanie sprawdzonych przez dermatologów sposobów, które pokazują dokładnie, krok po kroku, jak pozbyć się wągrów.

Etap 1: Unormowanie rogowacenia oraz usuwanie materiału zatykającego pory.

Podstawowym krokiem, dzięki któremu powstrzymasz powstawanie kolejnych zaskórników, jest normalizacja rogowacenia ujść mieszków włosowych. Jeśli nie dopuścisz do przylegania do siebie złuszczonych keratynocytów, możesz zapobiec tworzeniu się kolejnych wyprysków na twarzy, jak również zlikwidujesz te już istniejące. Jak usunąć materiał zatykający pory skóry? Najlepiej przy pomocy żelu z dodatkiem kwasu salicylowego np. żelu głęboko oczyszczającego Vichy Normaderm. Zawarty w kosmetyku kwas salicylowy ma działanie komedolityczne (przeciwzaskórnikowe) i doskonale pokazuje, jak pozbyć się zaskórników szybko i skutecznie.

Etap 2: Ograniczenie produkcji łoju.

Niedoskonałości skóry, takie jak zaskórniki, powstają wówczas, gdy pojawia się nadmiar łoju. Może go powodować albo nieprawidłowa dieta, zaburzenia hormonalne, stres lub też niewłaściwa pielęgnacja skóry. Dlatego, jeśli chcesz poprawić stan skóry, działaj kompleksowo. Ogranicz tłuszcze i wprowadź do swojego menu więcej owoców i warzyw obfitujących w witaminy z grupy B, witaminę A czy C. W przypadku zaburzeń hormonalnych podejmij leczenie endokrynologiczne. Z kolei przy pielęgnacji skóry kosmetykami, zwróć uwagę, by zawierały one np. kwas azelainowy hamujący aktywność gruczołów łojowych lub retinoidy (są dostępne wyłącznie na receptę). Nie zapominaj też  o produktach zasobnych w kwas sebacynowy oraz cynk i pirydoskynę.

Etap 3: Eliminacja lub ograniczenie ilości bakterii.

Jak pozbyć się zaskórników i ograniczyć groźbę dalszego stanu zapalnego skóry? Oczywiście poprzez usunięcie nadmiaru bakterii. Do tego celu posłużą ci produkty zawierające wspomniany kwas salicylowy, czy kwas azelainowy. Dzięki nim wszelkie niedoskonałości skóry zostaną zniwelowane, a twoja twarz stanie się wreszcie gładka i zdrowa.

Etap 4: Ukojenie skóry, środki przeciwzapalne.

Jak się pozbyć zaskórników,  kiedy skóra jest podrażniona? Trzeba zadbać o jej nawilżenie i wyciszenie. Kiedy skóra jest nawilżona, nie wytwarza nadmiaru sebum. Skóra pozostaje więc w stanie równowagi, aktywność gruczołów łojowych nie jest pobudzona, co oddala groźbę powstania kolejnych stanów zapalnych sprzyjających zaskórnikom i trądzikowi.

Rekomendowane produkty

 • Tonik oczyszczający VICHY NORMADERM
 • Najczęściej czytane

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?


  Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

  Przeczytaj artykuł

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Pielęgnacja twarzy

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

  Przeczytaj artykuł

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top