OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak szybko się opalić? Zobacz sprawdzone sposoby na Vmag!

  • favoris

Opalanie się i kąpiele słoneczne są nieodłącznym elementem wakacji. Bez względu na to, gdzie zamierzamy spędzić swój urlop, zależy nam przede wszystkim na tym, by wrócić do domu z piękną i brązową opalenizną, a przy tym ograniczyć ryzyko oparzeń czy schodzącej skóry po opalaniu. Jak zatem opalić się szybko i efektownie?

Gdzie najczęściej się opalamy? Zadbaj o piękną opaleniznę!

Jak szybko się opalić? Zobacz sprawdzone sposoby na Vmag!

Uzyskanie efektu pięknej, naturalnej i brązowej opalenizny wydaje się być bardzo łatwym zadaniem. Często myślimy wręcz, że efekt końcowy opalenizny uzależniony jest po prostu od czasu, który poświęciliśmy na opalanie lub kąpiele słoneczne. Prawda jest jednak taka, że największe znaczenie w tym przypadku ma odpowiednia pielęgnacja skóry i stosowanie właściwych kosmetyków, które z jednej strony uchronią nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB, z drugiej zaś pozwolą nam osiągnąć naturalnie wyglądającą opaleniznę. W innym przypadku możemy nabawić się nie tylko oparzeń słonecznych, ale też nieestetycznych przebarwień (w wyniku nadmiernej produkcji melaniny przez melanocyty) czy narazić skórę na zbyt szybkie starzenie się.

Szczególną uwagę należy zwrócić na te miejsca na naszej skórze, które najczęściej opalamy i które mają na co dzień największy kontakt z promieniowaniem słonecznym (również podczas wielu codziennych czynności). Twarz, dłonie i dekolt - to miejsca, które należy szczególnie chronić i odpowiednio pielęgnować podczas opalania, by zapewnić im piękny kolor opalenizny, a tym samym uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji nadmiernej ekspozycji słonecznej.

Jak ładnie opalić się na brązowo? Czym się smarować, żeby szybko się opalić?

Jak szybko się opalić? Zobacz sprawdzone sposoby na Vmag!

Zdecydowanym błędem jest myślenie, że im więcej czasu spędzimy na słońcu, tym szybciej na skórze pojawi się piękna i brązowa opalenizna. W ten sposób możemy tylko narazić się na bolesne i czerwone poparzenia, a następnie efekt schodzącej skóry i plamy po opalaniu. Trzeba też zaznaczyć, że szybkość opalania się uzależniona jest od ilości melaniny w skórze, która zwiększa się wraz z ekspozycją na promienie słoneczne i przynosi właśnie efekt opalenizny. Wrodzona ilość melaniny (nazywana fototypem skóry lub karnacją) określa łatwość opalania się oraz ryzyko ewentualnych poparzeń słonecznych. Oznacza to mniej więcej tyle, że osoby z ciemniejszą karnacją będą opalać się szybciej na piękny brązowy kolor, podczas gdy osoby z jasnym kolorem skóry będą opalać się wolniej, a przy tym narażeni są na oparzenie, czerwony kolor opalenizny czy problem schodzącej skóry po opalaniu.

Jak zatem szybko opalić się na słońcu? Czy istnieją domowe sposoby, na to by szybko opalić nogi lub inne części ciała, szczególnie gdy mamy do czynienia z jasną karnacją? Zdecydowanie możemy wspomóc się dostępnymi na rynku kosmetykami, np. przyspieszaczami opalania czy suplementami diety, np. w postaci beta-karotenu, które pomogą nam opalić się nie tylko szybciej, ale też sprawią, że opalenizna będzie bardziej równomierna i naturalnie rozświetlona. Pamiętajmy też o tym, by na początku bardzo uważać na słońce - melanina potrzebuje nawet od trzech do ośmiu dni, by wytworzyć na skórze barierę ochronną. Dlatego przed pierwszym wyjściem na plażę warto dodatkowo przyciemnić skórę samoopalaczem - sztuczna opalenizna nie będzie stanowiła ochrony przeciwsłonecznej, ale zmniejszy pragnienie skóry na mocną opaleniznę już pierwszego dnia urlopu.

Jak przyspieszyć opalanie? Przyspieszanie opalania u osób z ciemną i jasną karnacją

Jak szybko się opalić? Zobacz sprawdzone sposoby na Vmag!

W przypadku osób, które na co dzień zmagają się z jasną karnacją, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie przyjmowanie beta-karotenu, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a także stymuluje produkcję melaniny. Odpowiednio dobrana dawka beta-karotenu zmniejsza wrażliwość na słońce oraz ryzyko ewentualnego poparzenia słonecznego, a dodatkowo skutecznie wspomaga proces opalania, nadając skórze ładnego, rozświetlonego i promiennego kolorytu. Pamiętajmy jednak o tym, że beta-karoten (np. kuracja w tabletkach) najlepiej zacząć przyjmować na około 14 dni przed planowanym wyjazdem, by przyniósł on oczekiwane efekty.

Osoby z ciemną karnacją, chcąc się szybko opalić, mogą natomiast skorzystać z działania przyspieszacza opalania, który również pobudza produkcję melaniny w skórze, a już po godzinie od zastosowania wytwarza na skórze złocisto-brzoskwiniową opaleniznę. Zdecydowanie nie jest to jednak produkt dla osób o jasnej i wrażliwej skórze (fototyp I), bowiem może on wywołać problem poparzenia. Nie powinniśmy go także stosować przy planowanej długotrwałej ekspozycji słonecznej - skóra, która nie zostanie zabezpieczona przez cały dzień odpowiednimi filtrami UV, jest całkowicie bezbronna wobec szkodliwego działania słońca.

Pamiętajmy o tym, że choć przyspieszacz opalania czy beta-karoten pełnią funkcję stymulantów produkcji melaniny, stanowiącej naturalną barierę ochronną przed promieniowaniem UV, nie traktować ich jako swoistych filtrów przeciwsłonecznych. Jeśli chcemy uzyskać piękną, a zarazem zdrową opaleniznę, musimy pamiętać również o zastosowaniu odpowiednich kosmetyków z filtrami.

Opalanie się w ciąży - czy w ciąży można się opalać?

Jak szybko się opalić? Zobacz sprawdzone sposoby na Vmag!

Opalanie się w ciąży to temat, który budzi wiele kontrowersji. Wiele przyszłych mam, które planują swój urlop zastanawia się, czy można opalać się w ciąży i czy opalanie się w pierwszym trymestrze ciąży może w jakiś sposób zaszkodzić dziecku. Wielogodzinne i intensywne opalanie się na słońcu bez zachowania odpowiednich środków ostrożności to rzecz, której powinny unikać nie tylko kobiety ciężarne, ale wszyscy urlopowicze. Opalanie w czasie ciąży powinno jednak znaleźć się pod specjalnym nadzorem, nierozsądne korzystanie z uroków słońca może bowiem okazać się bardzo niekorzystne dla zdrowia dziecka i mamy. Co może zatem grozić kobiecie w ciąży podczas opalania?

Długotrwałe przebywanie na słońcu powoduje podwyższenie temperatury ciała, czego skutkiem może być omdlenie, a nawet wywołanie przedwczesnych skurczów! Z tego też powodu kobiety ciężarne nie tylko powinny unikać opalania, ale też kąpieli w gorącej wodzie. Warto zaznaczyć, że przegrzanie organizmu możliwe jest nie tylko podczas pobytu na plaży, ale też podczas zakupów czy zwykłego spaceru w trakcie upalnego dnia. Nie oznacza to jednak, że kobiety ciężarne powinny całkowicie ograniczyć kontakt ze słońcem - muszą one jednak zadbać o to, by większość czasu spędzać w cieniu i w chłodzie, zabezpieczać swoje ciało odpowiednimi kosmetykami i pić duże ilości wody, by uchronić się m. in. przed udarem.

Opalanie się w ciąży może bardzo niekorzystnie wpłynąć nie tylko na nasze zdrowie, ale też wygląd. W tym czasie jesteśmy wyjątkowo narażone nie tylko na skurcze, przegrzanie, poparzenie i udar, ale też szybsze powstawanie zmarszczek i nieestetyczne przebarwienia skóry, których późniejsze pozbycie się wymaga dużo pracy i cierpliwości. Ostuda (maska ciążowa) to rodzaj plam na skórze typowy dla kobiet w ciąży, który dotyczy aż 70% przyszłych mam! Dlatego bardzo ważne jest, by zabezpieczać swoją skórę przy pomocy kosmetyków z wysokimi filtrami - nie tylko podczas bezpośredniej ekspozycji słonecznej, ale przed każdym wyjściem z domu.

Bezpieczne opalanie - opalaj się bezpiecznie na wakacjach!

Jak szybko się opalić? Zobacz sprawdzone sposoby na Vmag!

Bezpieczne opalanie na słońcu to najlepsza metoda na uzyskanie pięknej, naturalnej i brązowej opalenizny. Jak zatem powinno wyglądać opalanie bezpieczne? W tym przypadku bardzo ważne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad.

* Bezpieczne opalanie to przede wszystkim skuteczna ochrona przed słońcem w postaci odpowiednich kosmetyków do opalania z wysokimi filtrami. W przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo jasną karnacją, suchą i wrażliwą skórą, skłonnością do zmarszczek czy różnymi problemami dermatologicznymi, powinniśmy wybierać preparaty o możliwie jak największym filtrze tzn. SPF 50. Osoby z nieco ciemniejszą karnacją mogą sięgnąć po nieco niższy filtr, jednak nie powinien być on mniejszy niż SPF 30.
* Szczególnie dokładnie należy zabezpieczyć te miejsca na twarzy i ciele, które są najbardziej narażone na niekorzystne działanie promieni słonecznych. np. skóra pod oczami, czoło, nos, dłonie, dekolt - to właśnie w tych miejscach najszybciej widoczne są oznaki starzenia się skóry i nieestetyczne przebarwienia.
* Jeżeli chcemy uzyskać efekt bezpiecznej, zdrowej i pięknej opalenizny, unikajmy słońca w godzinach 11-15 - to właśnie w tym czasie promieniuje ono najsilniej i bardzo niekorzystnie wpływa nie tylko na wygląd naszej skóry, ale też zdrowie. Pamiętajmy o tym, że słońce jest nie tylko przyczyną przebarwień, zmarszczek czy oparzeń, ale też groźnych dla zdrowia nowotworów np. czerniaka!
* Odpowiednio dobrany krem do opalania powinien znaleźć się na naszej skórze ok. 30 min. przed wyjściem na słońce - właśnie tyle czasu potrzeba, by preparat wchłonął się w skórę i zaczął działać.
* Jeżeli chętnie korzystamy z kąpieli słonecznych, nie możemy zapominać o tym, by stosowane przez nas kosmetyki były również wodoodporne - pamiętajmy, że na głębokość jednego metra wody dociera nawet 50% promieni UVB oraz 70% promieni UVA. Po kąpieli należy szybko się wytrzeć ręcznikiem - mokre ciało wystawione na słońce bardzo łatwo ulega poparzeniu.
Kremem należy smarować się regularnie co ok. 1-2 godziny (bardzo łatwo ścieramy go ręcznikiem, piaskiem czy siedząc na leżaku), a także za każdym razem po wyjściu wody.
Grubszą warstwę kosmetyku należy nałożyć na miejsca szczególnie wrażliwe (nos, uszy, ramiona, usta) oraz narażone na nadmierne przesuszenie (kolana, łokcie, pięty).
Kosmetyki z filtrami należy stosować nie tylko bezpośrednio podczas opalania, ale też wtedy, gdy słońce znajduje się “za chmurką” - szkodliwe promienie słoneczne mogą działać na nas niekorzystnie w każdym momencie dnia.

Jak opalić sie w solarium? Czy bezpieczne opalanie w solarium jest możliwe?

Jak szybko się opalić? Zobacz sprawdzone sposoby na Vmag!

Wiele z nas, przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, decyduje się na opalanie w solarium, by przygotować skórę na intensywne opalanie na słońcu, a tym samym szybciej uzyskać atrakcyjną opaleniznę podczas urlopu. Niestety prawda jest taka, że opalanie na solarium w żaden sposób nie uodparnia skóry na działanie słońca, a dodatkowo wpływa na nią równie niekorzystnie, jak tradycyjne opalanie na słońcu. Zarówno słońce, jak i solarium mogą powodować poparzenia i przebarwienia, niszczyć fibroblasty, włókna kolagenu i elastyny, powodując szybsze starzenie się skóry, a także przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Naukowcy coraz częściej twierdzą jednak, że to solarium jest dużo bardziej szkodliwe dla zdrowia niż słońce, powoduje bowiem zmiany w głębokich warstwach skóry, w których inaczej rozkłada się melanina. Uważa się wręcz, że 15 minut spędzone w solarium jest dla skóry tak niebezpieczne, jak opalanie się na słońcu przez cały dzień!

Jak zatem opalać się na solarium? Czy w ogóle warto z niego korzystać? Zdecydowanie nie, możemy bowiem wyrządzić swojej skórze wiele nieodwracalnych szkód. Jedna - dwie wizyty przed urlopem czy kilka seansów zimą nie zniszczą od razu naszej skóry, ale regularne opalanie się lampami UV może wyraźnie pogorszyć jej stan. Jeśli nie możemy powstrzymać się od wizyty na solarium, postarajmy się chociaż, aby czas opalania był możliwie jak najkrótszy, a przy tym by proces ten odbywał się po nałożeniu odpowiedniego rodzaju filtrów do opalania. W ten sposób ograniczymy ryzyko różnych chorób oraz problemów skórnych.

Oparzenia słoneczne i schodząca skóra po opalaniu

Jak szybko się opalić? Zobacz sprawdzone sposoby na Vmag!

Czasami zdarza się jednak, że pomimo dobrego przygotowania na naszej skórze pojawiają się oparzenia słoneczne, a także problem schodzącej skóry z twarzy po opalaniu. Jest to bardzo nieprzyjemne doświadczenie, dlatego warto dowiedzieć, jak postępować z codzienną pielęgnacją skóry w tym przypadku. Co zatem robić, gdy schodzi skóra po opalaniu?

Gdy doszło już do poparzenia skóry, na początku nie należy robić nic poza głębokim nawilżeniem skóry i cierpliwym czekaniem aż podrażnienia i zaczerwienienia same znikną - uszkodzony  w wyniku intensywnego opalania naskórek musi na początku samodzielnie się złuszczyć, by mógł w końcu powrócić do poprzedniego stanu. Nie należy jednak przyspieszać tego procesu - w ten sposób możemy tylko pogorszyć stan skóry i przedłużyć czas jej gojenia. Na tym etapie warto stosować intensywnie nawilżające i łagodzące preparaty o właściwościach chłodzących, by szybciej uporać się z bólem i zaczerwienieniem skóry.
Kiedy podrażnienia i zaczerwienienia całkowicie już znikną, możemy zająć się problemem schodzenia skóry po opalaniu. W tym przypadku niezbędny będzie dobry peeling, który pomoże złuszczyć martwe komórki naskórka, a także regenerujący balsam z lipidami, który pozwoli szybciej odbudować naturalną warstwę hydrolipidową skóry.

Pielęgnując skórę w ten sposób, będziemy w stanie nie tylko pozbyć się oparzeń i schodzącej skóry po opalaniu, ale też przygotować twarz i ciało na kolejne ekspozycje słoneczne. Gdyby poparzenie pojawiło się w trakcie wyjazdu wakacyjnego, nie zapominajmy o tym, by w trakcie gojenia skóry unikać opalania, a także zabezpieczać ją przed słońcem wysokimi filtrami.

Najczęściej czytane

Sprawdź, co ma wspólnego beta-karoten i opalenizna?

Słońce

Sprawdź, co ma wspólnego beta-karoten i opalenizna?

Beta-karoten to substancja, którą wiele kobiet decyduje się zażywać przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. W ten sposób chcą one poprawić koloryt swojej skóry i uzyskać jeszcze lepsze efekty opalania. Czy jednak rzeczywiście warto stosować beta-karoten w tabletkach? Podpowiadamy, jakie właściwości posiada ta substancja i jakich efektów możemy się spodziewać!

Przeczytaj artykuł

Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

Słońce

Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

Opalanie się w solarium jest dla wielu osób metodą na przygotowanie skóry do sezonu letniego, utrzymanie opalenizny po wakacjach, jak również nadanie skórze promiennego kolorytu podczas długiej zimy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że solarium posiada równie niekorzystny wpływ na naszą skórę, co naturalnie promienie słoneczne, dlatego przed opalaniem w solarium należy odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę właściwymi kosmetykami. Podpowiadamy zatem, jak dbać o skórę, by zapewnić sobie bezpieczne opalanie na solarium!

Przeczytaj artykuł

Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

Pielęgnacja twarzy

Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

Nieskazitelnie gładka skóra o równomiernym kolorycie występuje niebywale rzadko. Piegi, plamy i przebarwienia to dziś problem wielu osób. Czy istnieje skuteczny sposób na wyeliminowanie tych niedoskonałości cery? Czy krem redukujący przebarwienia faktycznie działa? A może pozostaje nam tylko maskowanie nieestetycznych plam?

Przeczytaj artykuł

Jaki jest Twój fototyp skóry?

Słońce

Jaki jest Twój fototyp skóry?

Fototyp skóry jest dla wielu z nas terminem nieco zagadkowym i mało znanym, a prawda jest taka, że znajomość tego pojęcia może nam bardzo pomóc w określeniu poziomu wrażliwości naszej skóry. Dzięki fotypowi skóry jesteśmy w stanie określić zdolność naszej skóry do opalania, jej możliwą reakcję na działanie promieni ultrafioletowych, a nawet skuteczność działania depilacji laserowej. Jakie zatem fototypy skóry możemy wyróżnić? I z czym dokładnie się to wiąże?

Przeczytaj artykuł

go to top