OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak usunąć przebarwienia na twarzy? Zobacz jak tego dokonać!

 • favoris

Przebarwienia na twarzy ciężko ukryć pod makijażem. Występują pod postacią plam o różnej wielkości, co związane jest z indywidualnymi predyspozycjami. Jak z nimi skutecznie walczyć?

Skąd się biorą plamy na twarzy?

Melanina to naturalny pigment, który chroni skórę przed promieniowaniem UV. Produkowana jest przez komórki barwnikowe zwane melanocytami. Nieprawidłowe rozmieszczenie tychże komórek lub ich nadaktywność skutkuje gromadzeniem się barwnika, czyli powstawaniem nieregularnych, brązowych plam na skórze. Melanocyty umiejscowione w naskórku tworzą plamy naskórkowe, zgromadzone zaś w warstwie brodawkowej skóry właściwej – przebarwienia skórne. Czynnikami determinującymi zaburzenia produkcji melaniny są uwarunkowania genetyczne i endokrynologiczne (kobiety są znacznie bardziej narażone na występowanie zmian pigmentacyjnych) oraz niektóre choroby, jak i także promieniowanie UV. Źródłem brązowych plam na skórze mogą być także fotouczulające kosmetyki oraz niektóre leki, np. niesterydowe leki przeciwzapalne. Największymi jednak winowajcami są promieniowanie słoneczne oraz procesy starzenia skóry.

Rodzaje przebarwień

Szacuje się, że problem przebarwień dotyka ok. 30% kobiet po 30. r.ż. i aż 90% po 50. r.ż. Do najczęściej występujących defektów należą piegi, plamy soczewicowate, melasma oraz przebarwienia potrądzikowe. Piegi to drobne, brązowe plamki na ciele występujące najczęściej u osób z jasną karnacją – pojawiają się w miejscach narażonych na kontakt ze słońcem, czyli w szczególności na twarzy, plecach, dekolcie i ramionach. Plamy soczewicowate, zwane inaczej starczymi, tworzą się pod wpływem procesów starzenia się skóry oraz promieniowania UV i występują najczęściej na skroniach i zewnętrznych częściach rąk. Melasma, zwana inaczej ostudą, jest wynikiem wahań hormonalnych związanych z ciążą, menopauzą, a także przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych, a także narażeniem organizmu na promieniowanie UV. Charakterystyczne dla niej są plamy wokół ust, na czole i policzkach. Przebarwienia potrądzikowe powstają w efekcie stanu zapalnego skóry oraz zaburzeń produkcji barwnika. Warto podkreślić, że przebarwienia powstałe w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce w miarę upływu czasu mogą się zwiększać i przybierać ciemniejsze zabarwienie.

Sposoby na przebarwienia

Najłatwiej rozjaśnić przebarwienia naskórkowe, które są dość płytkie – można je usunąć w zaciszu domowym. Jeśli zmiany umiejscowione są w głębszych warstwach skóry, warto udać się po poradę do lekarza dermatologa. W walce z przebarwieniami istotną rolę odgrywają dwa czynniki. Pierwszym jest czas, ponieważ im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa na powodzenie. Drugim jest wybór odpowiednich preparatów. Kosmetyki przeznaczone do walki z przebarwieniami bazują często na składnikach takich jak: witamina A, witamina C, kwasy alfa-hydroksylowe, bajkalina, arbutyna, amid witaminy B. aloesyna, hydrochinon. Sprawdzonym preparatem do walki z ciemnymi plamami na twarzy jest SLOW AGE marki Vichy, którego formuła wykorzystuje flawonoid uzyskiwany z tarczycy bajkalskiej – bajkalinę o działaniu antyoksydacyjnym i rozjaśniającym.

SLOW AGE Vichy

Formuła przeznaczona do walki z oznakami starzenia skóry, powstałymi pod wpływem czynników środowiskowych - z przebarwieniami, zmarszczkami i utratą sprężystości skóry. Skuteczność preparatu opiera się na synergicznym działaniu stosowanej od wieków w Chinach bajkaliny, czynnika bifidus o właściwościach wzmacniających barierę ochronną skóry i Wody Termalnej z Vichy bogatej w 15 minerałów. Zawiera SPF 25 oraz filtr UVA.

Rekomendowane produkty

 • Pielęgnacja opóźniająca pojawianie się oznak starzenia
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  Pielęgnacja twarzy

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

  Przeczytaj artykuł

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Pielęgnacja twarzy

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

  Przeczytaj artykuł

  go to top