OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak zwalczyć trądzik pospolity?

  • favoris

Trądzik pospolity to przypadłość dotykająca wielu, szczególnie młodych osób. Jednakże problem ten pojawia się nie tylko u nastolatków. Jego charakterystyczne objawy to nadmierne wydzielanie sebum i świecenie się twarzy, a także krosty. Może być powodem obniżenia poziomu samooceny, a nawet utraty pewności siebie. Trądzik pospolity to nie tylko problem natury estetycznej, ale też stan chorobowy wymagający leczenia. Jak wyleczyć trądzik i czy da się to zrobić skutecznie? I przede wszystkim, jak pielęgnować skórę trądzikową?

Trądzik pospolity - przyczyny trądziku

Aby podjąć skuteczne leczenie trądziku pospolitego, warto najpierw zrozumieć przyczynę jego powstawania. Ten rodzaj trądziku dotyka najczęściej młodych osób, między 13-tym a 20-tym rokiem życia. Występuje szczególnie u dziewcząt i młodych kobiet przed i w trakcie miesiączki, a także u chłopców podczas tzw. burzy hormonalnej w okresie dojrzewania. Jest związany z nadmiernym wydzielaniem sebum, czyli głównego składnika bariery ochronnej naszej skóry. Wypryski powstają w wyniku następującego mechanizmu:

1. najpierw następuje nadmierne wydzielanie sebum (przyczyny mogą być różne)
2. następnie dochodzi do zatkania ujścia gruczołów łojowych
3. ostatnim etapem jest powstanie stanu zapalnego w mieszku włosowym (np. na skutek obecności bakterii), co skutkuje powstaniem krosty

Trądzik pospolity - objawy

Trądzik może mieć wiele postaci, jego przebieg różni się u poszczególnych osób. Jednakże, możemy wymienić najczęstsze objawy trądziku, którego ułatwią rozpoznanie tej dolegliwości. Do najczęściej występujących oznak pojawienia się trądziku pospolitego należą:

  • ropne krosty
  • zaskórniki zamknięte (białe i drobne, dobrze widoczne kiedy naciągniemy skórę)
  • zaskórniki otwarte (ciemne, z wyraźnie widocznym otworem)
  • grudki i torbiele
  • Wszystkie wymienione wyżej objawy mogą oznaczać, że cierpimy na trądzik pospolity. W niektórych przypadkach ta dolegliwość może mieć naprawdę ostry przebieg, wtedy nazywamy ją trądzikiem piorunującym.

Leczenie trądziku pospolitego

W zależności od postaci i przyczyn powstawania trądziku, możemy zastosować różne sposoby walki. W ostrym przebiegu warto wybrać się na wizytę do lekarza specjalisty. Dermatolog nie tylko fachowo oceni stan skóry, ale też dobierze odpowiedni program leczenia. Możemy leczyć trądzik pospolity przy pomocy specjalnych kremów i maści (np. z antybiotykiem), a nawet doustnych leków (takich jak retinoidy). Jeżeli jednak nasza skóra nie jest w bardzo kiepskiej kondycji, należy zacząć od właściwej pielęgnacji. Pomóc może zmiana kosmetyków na te odpowiednie do skóry tłustej i trądzikowej, a także przestrzeganie kilku ważnych zasad. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o codziennym, dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy. Warto w tym celu sięgnąć po specjalne żele lub płyny micelarne. Nie wolno zapominać również o systematycznym nawilżaniu. Mogłoby się wydawać, że skóra z nadmiarem sebum potrzebuje raczej zmatowienia, ale nic podobnego. Nadmierne wysuszanie skóry przy pomocy kremów ściągających czy toników na bazie alkoholu doprowadzi do tego, że skóra zacznie produkować jeszcze więcej łoju, aby się chronić. Na wszelkie zmiany i krosty możemy nakładać punktowo preparaty, które zadziałają antybakteryjne i wysuszająco. Nie powinniśmy jednak przesadzać z ilością kosmetyków. Warto bezpośrednio po umyciu twarzy, zaaplikować preparat o lekkiej formule, który dostarczy skórze niezbędnych substancji odżywczych,a jednocześnie zbytnio jej nie obciąży (dobrym wyborem będzie np. Woda termalna z Vichy, która zadba o odpowiedni poziom nawilżenia, ale nie zapcha porów).

Trądzik pospolity może być powodem kompleksów, szczególnie dla młodych osób w okresie dojrzewania. Jego leczenie nie jest bardzo skomplikowane i wymagające, zawsze należy zacząć od właściwej pielęgnacji. Systematyczne oczyszczanie skóry przy pomocy odpowiednich kosmetyków to pierwszy krok do sukcesu. Warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami pielęgnowania skóry trądzikowej i jak najszybciej je wdrożyć. Tylko systematyczne stosowanie się do najważniejszych z nich przyniesie efekt w postaci pięknej i czystej skóry, bez trądziku!

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top