OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie choroby powodują swędzenie skóry?

  • favoris

Dlaczego skóra swędzi? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele, ponieważ wiele jest chorób objawiających się swędzeniem skóry. Aby jednak przybliżyć nieco tę odpowiedź, postanowiliśmy zastanowić się nad tym, jakie są najczęstsze przyczyny świądu skóry. Zobacz, co znalazło się na naszej liście chorób wywołujących swędzenie!

Dlaczego skóra swędzi? Krótko o tym, skąd bierze się to uciążliwe uczucie

Jakie choroby powodują swędzenie skóry?


Jak pokazują liczne badania, świąd skóry jest o wiele bardziej uciążliwym uczuciem niż ból. Chociaż potrafimy cierpliwie znosić rozmaite cierpienia naszego ciała, to kiedy swędzi, po prostu musimy się podrapać. Przyczyn swędzenia skóry jest mnóstwo. Jedne z nich, jak na przykład miejscowe wysuszenie naskórka, spowodowane niską temperaturą, są błahe i stosunkowo łatwo je wyleczyć - poprzez aplikację nawilżającego mleczka do ciała Ideal Body. Inne z kolei, mogą być oznaką poważnych chorób skóry lub schorzeń ogólnoustrojowych, których leczenie jest długotrwałe i wymaga specjalistycznego podejścia.
Niezależnie jednak od źródła, uczucie swędzenia zawsze powstaje w ten sam sposób. Otóż, świąd jest po prostu reakcją naszego organizmu na pewien bodziec. I tak w efekcie kontaktu z wiatrem, detergentem, czy też dajmy na to kosmykiem do włosów, zakończenia nerwowe zlokalizowane na powierzchni skóry przesyłają sygnał do rdzenia kręgowego, który stamtąd wędruje jako informacja do kory mózgowej, w której właśnie rodzi się (myśl) odczucie świądu. Z kolei nasza automatyczna reakcja na tę informację jest niczym innym, jak próbą zagłuszenia owego sygnału, czyli po prostu niedopuszczenia jej do mózgu.

Jakie swędzenie skóry ma przyczyny? Lista chorób objawiających się swędzeniem skóry

Jakie choroby powodują swędzenie skóry?

CHOROBY SKÓRY OBJAWIAJĄCE SIĘ SWĘDZENIEM:
* Atopowe zapalenie skóry (AZS) - choroba o podłożu cywilizacyjnym uwarunkowana genetycznie. Pojawia się w wieku dziecięcym (a nawet niemowlęcym) i w sposób nawrotowy towarzyszy człowiekowi przez wiele lat. Swędzenie skóry to jeden z objawów tej choroby, który występuje po kontakcie z alergenem najczęściej pokarmowym bądź wziewnym,
* Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - zmiany skórne (wykwity, świąd) powstają bezpośrednio po kontakcie z alergenem,
* Niealergiczne kontaktowe zapalenie skóry - zmiany skórne (zaczerwienienie, podrażnienie, świąd) powstają bezpośrednio po kontakcie z substancją drażniącą - zbyt silnym kosmetykiem, detergentem, itp. To choroba skóry, która nie ma podłoża alergicznego,
* Oparzenie słoneczne - czyli zmiany skórne spowodowane nadmierną ekspozycją ciała na promieniowanie ultrafioletowe,
* Łuszczyca - przewlekła zapalna choroba skóry, objawiająca się swędzeniem wywołanym przez przyspieszony proces złuszczania się komórek naskórka. Swędzenie skóry towarzyszy temu schorzeniu aż w 70% przypadków.
CHOROBY OGÓLNOUSTROJOWE OBJAWIAJĄCE SIĘ SWĘDZENIEM SKÓRY:
* Przewlekła choroba nerek aż w 85% przypadków wiąże się z uporczywym świądem,
* Cholestaza może objawiać się swędzeniem stóp i dłoni, co daje się odczuć szczególnie w porze nocnej.
* Niewłaściwe funkcjonowanie układu krwiotwórczego również mogą wywoływać świąd. Dotyczy to głównie takich schorzeń jak: czerwienica prawdziwa, niedokrwistość (anemia), szpiczak mnogi,
* Ziarnica złośliwa, czyli odmiana chłoniaka, objawia się właśnie przede wszystkim przez swędzenie skóry.

Swędzenie skóry nie zawsze oznacza chorobę! Zobacz, kiedy naprawdę oznacza coś złego

Jakie choroby powodują swędzenie skóry?

Chociaż jak widać, swędzenie może być oznaką wielu chorób skóry i schorzeń ogólnoustrojowych, nie należy się zanadto martwić, kiedy poczujemy to nieznośne uczucie. Świąd bardzo rzadko jest bowiem wyłącznym symptomem wyżej wymienionych chorób i raczej występuje on w towarzystwie innych, być może nawet bardziej wyraźniejszych objawów.
Ponieważ ludzka skóra jest narządem bardzo wrażliwym, wyposażonym w liczne receptory i zakończenia nerwowe, nawet najdrobniejszy bodziec może wywołać uczucie świądu - także to dłuższe. W większości przypadków jest to jednak objaw, który nie powinien nam spędzać snu z powiek. Zupełnie inaczej jest, jeśli nie potrafimy zlokalizować przyczyny swędzenia skóry, kiedy to uczucie utrzymuje się ponad tydzień i kiedy po prostu nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Wówczas wizyta u dermatologa (a przynajmniej internisty) jest niezbędna. W takiej sytuacji wyłącznie specjalista będzie w stanie postawić trafną diagnozę i dobrać do niej odpowiednie leczenie.

Najczęściej czytane

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

go to top