OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie ma zastosowanie mydło sodowe?

 • favoris

Mydło sodowe to jeden z rodzajów mydła kosmetycznego. Dowiedz się, jakie ma właściwości, działanie i zastosowanie. Sprawdź, na jakie dolegliwości pomaga, a kiedy szkodzi.

 • Mydło sodowe to popularna biała kostka toaletowa.
 • Należy do mydeł rozpuszczalnych w wodzie, obok mydła potasowego i litowego.
 • Doskonale nadaje się do mycia ciała i rąk, ale nie jest polecane do oczyszczania twarzy, gdyż może przesuszać skórę.

Mydło sodowe to popularna biała kostka toaletowa

Czym jest mydło?

Mydło jest niczym innym jak substancją powierzchniowo czynną, zmniejszającą napięcie powierzchniowe na granicy faz. Mydła są solami metali i wyższych kwasów tłuszczowych o 12-20 atomach węgla. W połączeniu z wodą tworzą emulsję o właściwościach myjących i piorących – micele mydła w połączeniu z wodą oraz zanieczyszczeniami na skórze (brudem, kurzem czy też tłuszczem) wnikają w strukturę tej nieczystości i rozpuszczają ją, co następuje przez pobranie tej nieczystości do wnętrza miceli. Następnie, podczas spłukiwania mydła ze skóry, usuwane jest zarówno mydło, jak i zanieczyszczenia. Mydło sodowe o wzorze C17H35COONa należy do grupy mydeł, które rozpuszczają się w wodzie, czyli tzw. mydeł metali alkalicznych. W tej grupie mydeł znajdują się również mydła potasowe i mydła litowe.

Dowiedz się więcej o prawidłowym oczyszczaniu skóry

Właściwości mydła sodowego

Mydło sodowe powstaje z tłuszczy (głównie roślinnych) i wodorotlenku sodu. W jego składzie powinna też się znaleźć gliceryna, która jest ubocznym produktem zmydlania – to jej mydło zawdzięcza w dużej mierze swoje właściwości pielęgnacyjne i nawilżajace. Mydło sodowe odróżnia się od innych rodzajów mydeł tym, że jest białe i twarde. Oczywiście jego kolor może ulec zmianie po dodaniu substancji barwiących. Dodatkowo, mydła sodowe mają stały stan skupienia (w pokojowej temperaturze), a także są rozpuszczalne w wodzie. Z tego względu z mydeł sodowych produkuje się popularne w naszych domach mydła w kostce.

Zastosowanie mydeł sodowych

Mydła sodowe są to tzw. mydła toaletowe. Ich głównym zastosowaniem jest oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń – dodatkowo mają właściwości bakteryjne. Śmiało można je stosować zarówno do skóry rąk, jak i całego ciała. Dodatkowo, mydła sodowe sprawdzają się podczas prania ręcznego, np. w celu usunięcia plam przed praniem właściwym.

Kiedy nie należy stosować mydła sodowego?

Mydło sodowe w kostce doskonale sprawdza się w oczyszczaniu rąk i ciała. Należy jednak pamiętać o tym, że może wysuszać skórę. Z tego względu po każdym umyciu dłoni zaleca się użyć kremu do rąk, a po prysznicu – balsamu do ciała. Mimo doskonałych właściwości oczyszczających i antybakteryjnych mydło sodowe nie powinno być stosowane do mycia twarzy, ponieważ może wysuszać i podrażniać skórę. Do oczyszczania twarzy najlepiej stosować specjalne produkty do tego przeznaczone, np. żel do mycia twarzy, dobrany odpowiednio do rodzaju i potrzeb skóry.

Mydło sodowe, a mydła potasowe i litowe – podstawowe różnice

Do mydeł rozpuszczalnych w wodzie należą:

 • Mydło sodowe – to tradycyjne białe mydło w kostce, często stosowane w naszych domach. można rozpoznać po tym, że jest białe i w kostce.
 • Mydło potasowe – w przeciwieństwie do sodowego, jest miękkie i często wręcz maziste. Są to powszechnie znane i wykorzystywane mydła szare. Otrzymuje się je podobnie jak mydła sodowe, z tym że substancją zmydlającą jest wodorotlenek potasu. Popularnym mydłem potasowym jest też mydło marsylskie, tradycyjnie wytwarzane z wody morskiej, oliwy z oliwek i popiołów z morskich roślin (otrzymywano z niego roztwór wodorotlenku potasu).
 • Mydło litowe – w porównaniu do sodowego i potasowego najsłabiej rozpuszcza się w wodzie i ma półciekłą konsystencję. Co istotne, mydeł litowych nie stosuje się do oczyszczania skóry czy tkanin (właściwość myjąca i piorąca), ale jako składnik dodatkowy podczas produkcji litowych smarów łożyskowych.

Rekomendowane produkty

 • Nowość

  Phytosolution - Żel głęboko oczyszczający

  NORMADERM

  Phytosolution - Żel głęboko oczyszczający

  Żel oczyszczający

  Żel głęboko oczyszczający do skóry tłustej i trądzikowej

 • Preparat do demakijażu twarzy i oczu 3 w 1 VICHY PURETÉ THERMALE
 • Mineralne Mleczko Micelarne dla skóry suchej
 • Najczęściej czytane

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Pielęgnacja ciała

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Pielęgnacja ciała

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Pielęgnacja ciała

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Pielęgnacja ciała

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  go to top