OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie ma zastosowanie mydło sodowe?

 • favoris

Mydło sodowe to jeden z rodzajów mydła kosmetycznego. Dowiedz się, jakie ma właściwości, działanie i zastosowanie. Sprawdź, na jakie dolegliwości pomaga, a kiedy szkodzi.

 • Mydło sodowe to popularna biała kostka toaletowa.
 • Należy do mydeł rozpuszczalnych w wodzie, obok mydła potasowego i litowego.
 • Doskonale nadaje się do mycia ciała i rąk, ale nie jest polecane do oczyszczania twarzy, gdyż może przesuszać skórę.

Mydło sodowe to popularna biała kostka toaletowa

Czym jest mydło?

Mydła są solami metali i wyższych kwasów tłuszczowych o 12-20 atomach węgla. W połączeniu z wodą tworzą emulsję o właściwościach myjących i piorących – micele mydła w połączeniu z wodą oraz zanieczyszczeniami na skórze (brudem, kurzem czy też tłuszczem) wnikają w strukturę tej nieczystości i rozpuszczają ją, co następuje przez pobranie tej nieczystości do wnętrza miceli. Następnie, podczas spłukiwania mydła ze skóry, usuwane jest zarówno mydło, jak i zanieczyszczenia. Mydło sodowe o wzorze C17H35COONa należy do grupy mydeł, które rozpuszczają się w wodzie, czyli tzw. mydeł metali alkalicznych. W tej grupie mydeł znajdują się również mydła potasowe i mydła litowe.

Dowiedz się więcej o prawidłowym oczyszczaniu skóry

Właściwości mydła sodowego

Mydło sodowe powstaje z tłuszczy (głównie roślinnych) i wodorotlenku sodu. W jego składzie powinna też się znaleźć gliceryna, która jest ubocznym produktem zmydlania – to jej mydło zawdzięcza w dużej mierze swoje właściwości pielęgnacyjne i nawilżajace. Mydło sodowe odróżnia się od innych rodzajów mydeł tym, że jest białe i twarde. Oczywiście jego kolor może ulec zmianie po dodaniu substancji barwiących. Dodatkowo, mydła sodowe mają stały stan skupienia (w pokojowej temperaturze), a także są rozpuszczalne w wodzie. Z tego względu z mydeł sodowych produkuje się popularne w naszych domach mydła w kostce.

Zastosowanie mydeł sodowych

Mydła sodowe są to tzw. mydła toaletowe. Ich głównym zastosowaniem jest oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń – dodatkowo mają właściwości antybakteryjne. Śmiało można je stosować zarówno do skóry rąk, jak i całego ciała. Dodatkowo, mydła sodowe sprawdzają się podczas prania ręcznego, np. w celu usunięcia plam przed praniem właściwym.

Kiedy nie należy stosować mydła sodowego?

Mydło sodowe w kostce doskonale sprawdza się w oczyszczaniu rąk i ciała. Należy jednak pamiętać o tym, że może wysuszać skórę. Z tego względu po każdym umyciu dłoni zaleca się użyć kremu do rąk, a po prysznicu – balsamu do ciała. Mimo doskonałych właściwości oczyszczających i antybakteryjnych mydło sodowe nie powinno być stosowane do mycia twarzy, ponieważ może wysuszać i podrażniać skórę. Do oczyszczania twarzy najlepiej stosować specjalne produkty do tego przeznaczone, np. żel do mycia twarzy, dobrany odpowiednio do rodzaju i potrzeb skóry.

Mydło sodowe, a mydła potasowe i litowe – podstawowe różnice

Do mydeł rozpuszczalnych w wodzie należą:

 • Mydło sodowe – to tradycyjne białe mydło w kostce, często stosowane w naszych domach. można rozpoznać po tym, że jest białe i w kostce.
 • Mydło potasowe – w przeciwieństwie do sodowego, jest miękkie i często wręcz maziste. Są to powszechnie znane i wykorzystywane mydła szare. Otrzymuje się je podobnie jak mydła sodowe, z tym że substancją zmydlającą jest wodorotlenek potasu. Popularnym mydłem potasowym jest też mydło marsylskie, tradycyjnie wytwarzane z wody morskiej, oliwy z oliwek i popiołów z morskich roślin (otrzymywano z niego roztwór wodorotlenku potasu).
 • Mydło litowe – w porównaniu do sodowego i potasowego najsłabiej rozpuszcza się w wodzie i ma półciekłą konsystencję. Co istotne, mydeł litowych nie stosuje się do oczyszczania skóry czy tkanin (właściwość myjąca i piorąca), ale jako składnik dodatkowy podczas produkcji litowych smarów łożyskowych.

Rekomendowane produkty

 • Phytosolution - Żel głęboko oczyszczający

  NORMADERM

  Phytosolution - Żel głęboko oczyszczający

  Żel oczyszczający

  Żel głęboko oczyszczający do skóry tłustej i trądzikowej

 • Preparat do demakijażu twarzy i oczu 3 w 1 VICHY PURETÉ THERMALE
 • Mineralne Mleczko Micelarne dla skóry suchej
 • Najczęściej czytane

  Codzienna pielęgnacja twarzy - czyli zestaw kosmetyków do twarzy, które powinnaś stosować codziennie, by cieszyć się piękną skórą!

  Jak wybrać dermokosmetyki?

  Codzienna pielęgnacja twarzy - czyli zestaw kosmetyków do twarzy, które powinnaś stosować codziennie, by cieszyć się piękną skórą!

  Wszyscy doskonale wiemy, że do zachowania pięknej skóry jak najdłużej, potrzebna jest systematyczna, codzienna pielęgnacja twarzy. Oczyszczanie oraz nawilżanie twarzy to podstawa. Czy jednak samo nawilżanie i oczyszczanie twarzy może zapewnić nam najlepszy efekt? Kosmetyki do twarzy to nie tylko żele i kremy. Pielęgnacja skóry twarzy może być uzupełniona wieloma innymi produktami, mającymi ogromny wpływ na kondycję i jakość naszej skóry. Ten artykuł został stworzony z myślą o kobietach pragnących dbać o swoją twarz i wygląd możliwie najpełniej. Wraz ze specjalistami Vichy, stworzyliśmy zestaw kosmetyków do twarzy, których nie może zabraknąć w Twojej łazience!

  Przeczytaj artykuł

  Czym są dermokosmetyki?

  Jak wybrać dermokosmetyki?

  Czym są dermokosmetyki?

  Dermokosmetyki, nazywane też kosmetykami aptecznymi, hipoalergicznymi lub kosmeceutykami, to preparaty o właściwościach leczniczych przeznaczone do codziennej pielęgnacji twarzy, ciała lub włosów. Zazwyczaj nie znajdziemy ich na półkach w drogerii - to produkty, których przede wszystkim należy szukać w aptece. Czym dokładnie charakteryzują się dermokosmetyki? I kto w szczególności powinien po nie sięgnąć?

  Przeczytaj artykuł

  go to top