OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie ma zastosowanie mydło sodowe?

Mydło sodowe to jeden z rodzajów mydła kosmetycznego. Dowiedz się, jakie ma właściwości, działanie i zastosowanie. Sprawdź, na jakie dolegliwości pomaga, a kiedy szkodzi.

  • Mydło sodowe to popularna biała kostka toaletowa.
  • Należy do mydeł rozpuszczalnych w wodzie, obok mydła potasowego i litowego.
  • Doskonale nadaje się do mycia ciała i rąk, ale nie jest polecane do oczyszczania twarzy, gdyż może przesuszać skórę.

Mydło sodowe to popularna biała kostka toaletowa

Czym jest mydło?

Mydła są solami metali i wyższych kwasów tłuszczowych o 12-20 atomach węgla. W połączeniu z wodą tworzą emulsję o właściwościach myjących i piorących – micele mydła w połączeniu z wodą oraz zanieczyszczeniami na skórze (brudem, kurzem czy też tłuszczem) wnikają w strukturę tej nieczystości i rozpuszczają ją, co następuje przez pobranie tej nieczystości do wnętrza miceli. Następnie, podczas spłukiwania mydła ze skóry, usuwane jest zarówno mydło, jak i zanieczyszczenia. Mydło sodowe o wzorze C17H35COONa należy do grupy mydeł, które rozpuszczają się w wodzie, czyli tzw. mydeł metali alkalicznych. W tej grupie mydeł znajdują się również mydła potasowe i mydła litowe.

Dowiedz się więcej o prawidłowym oczyszczaniu skóry.

Właściwości mydła sodowego

Mydło sodowe powstaje z tłuszczy (głównie roślinnych) i wodorotlenku sodu. W jego składzie powinna też się znaleźć gliceryna, która jest ubocznym produktem zmydlania – to jej mydło zawdzięcza w dużej mierze swoje właściwości pielęgnacyjne i nawilżajace. Mydło sodowe odróżnia się od innych rodzajów mydeł tym, że jest białe i twarde. Oczywiście jego kolor może ulec zmianie po dodaniu substancji barwiących. Dodatkowo, mydła sodowe mają stały stan skupienia (w pokojowej temperaturze), a także są rozpuszczalne w wodzie. Z tego względu z mydeł sodowych produkuje się popularne w naszych domach mydła w kostce.

Zastosowanie mydeł sodowych

Mydła sodowe są to tzw. mydła toaletowe. Ich głównym zastosowaniem jest oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń – dodatkowo mają właściwości antybakteryjne. Śmiało można je stosować zarówno do skóry rąk, jak i całego ciała. Dodatkowo, mydła sodowe sprawdzają się podczas prania ręcznego, np. w celu usunięcia plam przed praniem właściwym.

Kiedy nie należy stosować mydła sodowego?

Mydło sodowe w kostce doskonale sprawdza się w oczyszczaniu rąk i ciała. Należy jednak pamiętać o tym, że może wysuszać skórę. Z tego względu po każdym umyciu dłoni zaleca się użyć kremu do rąk, a po prysznicu – balsamu do ciała. Mimo doskonałych właściwości oczyszczających i antybakteryjnych mydło sodowe nie powinno być stosowane do mycia twarzy, ponieważ może wysuszać i podrażniać skórę. Do oczyszczania twarzy najlepiej stosować specjalne produkty do tego przeznaczone, np. żel do mycia twarzy, dobrany odpowiednio do rodzaju i potrzeb skóry.

Mydło sodowe, a mydła potasowe i litowe – podstawowe różnice

Do mydeł rozpuszczalnych w wodzie należą:

  • Mydło sodowe – to tradycyjne białe mydło w kostce, często stosowane w naszych domach. można rozpoznać po tym, że jest białe i w kostce.
  • Mydło potasowe – w przeciwieństwie do sodowego, jest miękkie i często wręcz maziste. Są to powszechnie znane i wykorzystywane mydła szare. Otrzymuje się je podobnie jak mydła sodowe, z tym że substancją zmydlającą jest wodorotlenek potasu. Popularnym mydłem potasowym jest też mydło marsylskie, tradycyjnie wytwarzane z wody morskiej, oliwy z oliwek i popiołów z morskich roślin (otrzymywano z niego roztwór wodorotlenku potasu).
  • Mydło litowe – w porównaniu do sodowego i potasowego najsłabiej rozpuszcza się w wodzie i ma półciekłą konsystencję. Co istotne, mydeł litowych nie stosuje się do oczyszczania skóry czy tkanin (właściwość myjąca i piorąca), ale jako składnik dodatkowy podczas produkcji litowych smarów łożyskowych.

go to top