OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie ma zastosowanie mydło sodowe?

  • favoris

Mydło sodowe to jeden z rodzajów mydła kosmetycznego. Dowiedz się, jakie właściwości, działanie i zastosowanie mają mydła sodowe. Sprawdź, na jakie dolegliwości pomagają, a kiedy szkodzą!

Mydło sodowe - jeden z rodzajów mydeł

Jakie ma zastosowanie mydło sodowe?

Mydło (bez uwzględniania jego odmiany) jest niczym innym jak substancją powierzchniowo czynną, zmniejszającą napięcie powierzchniowe na granicy faz. Dodatkowo mydła są solami metali i wyższych kwasów tłuszczowych o 12-20 atomach węgla. Głównym zastosowaniem mydeł są właściwości myjące oraz piorące, uwarunkowane ich amfifilowymi właściwościami. W połączeniu z wodą, mydła tworzą emulsję, a ich myjące właściwości tłumaczy się następująco - micele mydła w połączeniu z wodą oraz zanieczyszczeniami na skórze (brudem, kurzem czy też tłuszczem) wnikają w strukturę tej nieczystości i rozpuszczają ją, co następuje przez pobranie tej nieczystości do wnętrza miceli. Następnie, podczas spłukiwania mydła ze skóry, usuwane jest zarówno mydło, jak i zanieczyszczenia skóry.

Mydło sodowe o wzorze C17H35COONa posiada wyżej wymienione cechy i właściwości, a z racji swojej odmiany ma ich jeszcze więcej. Mydło sodowe należy do grupy mydeł, które rozpuszczają się w wodzie, czyli tzw. mydeł metali alkalicznych. W tej grupie mydeł znajdują się również mydła potasowe i mydła litowe.

Właściwości mydła sodowego

Jakie ma zastosowanie mydło sodowe?

Mydło sodowe od innych rodzajów mydła można odróżnić tym, że jest białe i twarde. Należy jednak pamiętać, że po dodaniu do składu mydła substancji barwiących, jego kolor może ulec zmianie. Dodatkowo, mydła sodowe mają stały stan skupienia (w pokojowej temperaturze), a także są rozpuszczalne w wodzie. Z tego względu z mydeł sodowych, produkuje się popularne w naszych domach mydła w kostce.

Zastosowanie mydeł sodowych

Jakie ma zastosowanie mydło sodowe?

Mydła sodowe są to tzw. mydła toaletowe. Najczęściej można znaleźć je w toaletach na umywalce. Ich głównym zastosowaniem jest oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, które wynika stąd, że jest to rodzaj mydła antybakteryjnego. Śmiało można je stosować zarówno do skóry rąk, jak i całego ciała. Dodatkowo, mydła sodowe sprawdzają się podczas prania ręcznego w celu zlikwidowania miejscowej plamy przed praniem właściwym.

Kiedy nie należy stosować mydła sodowego?

Jakie ma zastosowanie mydło sodowe?

Mydło sodowe doskonale sprawdza się do oczyszczania dłoni z zanieczyszczeń. Można je zastosować również względem skóry ciała. Należy jednak pamiętać o tym, że mydło w kostce może wysuszać skórę. Z tego względu po każdym umyciu dłoni zaleca się użyć kremu do rąk, a po prysznicu - balsamu do ciała. Mimo że mydło sodowe dobrze oczyszcza nie jest wskazane, aby używać go do mycia skóry twarzy. Jest ona przede wszystkim bardzo delikatna, a mydło może nie tylko ją wysuszyć, lecz również podrażnić. Do pielęgnacji twarzy zaleca się specjalne produkty przeznaczone pod kątem typu skóry i jej problematyki.

Mydło sodowe, a mydła potasowe i litowe - podstawowe różnice

Jakie ma zastosowanie mydło sodowe?

Mydło sodowe można rozpoznać po tym, że jest białe i w kostce. To tradycyjny rodzaj mydła, który możemy znaleźć w naszym domu. Wśród innych popularnych rodzajów mydeł, wyróżniamy również mydła potasowe i litowe, które należą do tej samej grupy co sodowe, a mianowicie do mydeł rozpuszczalnych w wodzie.

Mydło potasowe, w przeciwieństwie do sodowego, jest miękkie i często wręcz maziste. Są to powszechnie znane i wykorzystywane mydła szare.

Mydło litowe zaś, w porównaniu do sodowego i potasowego, najsłabiej rozpuszcza się w wodzie i ma półciekłą konsystencję. Co istotne, mydeł litowych nie stosuje się do oczyszczania skóry czy tkanin (właściwość myjąca i piorąca), ale jako składnik dodatkowy podczas produkcji litowych smarów łożyskowych.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Pielęgnacja ciała

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Pielęgnacja ciała

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

Przeczytaj artykuł

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Pielęgnacja ciała

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

go to top