Jakie mogą być przyczyny nadmiernego pocenia?
- Podziel się
- Podziel się
- favoris
Moje Vichy
Posiadasz już swoje kontro Vichy?
W celu zalogowania się do konta wypelnij poniższe pola:
Jeśli nie posiadasz konta:
Nadmierna potliwość jest związana głównie z dysfunkcją gruczołów potowych. Problem ten objawia się poprzez intensywne wydzielanie potu i jego nieprzyjemny zapach. Nadpotliwość jest dokuczliwością wstydliwą i ze swojej natury nieestetyczną. W celu jej skutecznej eliminacji należy dobrze zdefiniować przyczyny jej obecności. Zapoznaj się zatem z czynnikami, które mogą wywołać nadmierną potliwość!
Nadmierne pocenie, czyli hiperhydroza
Wydzielanie potu przez skórę, a dokładniej przez gruczoły potowe, które się w niej znajdują, jest naturalnym fizjologicznym procesem. W momencie, kiedy pot jest produkowany w nadmiernej ilości oraz wówczas, gdy nie powinien być produkowany, zjawisko to określa się hiperhydrozą. Główną przyczyną nadmiernej potliwości jest zaburzenie pracy gruczołów potowych ekrynowych i apokrynowych. Nadpotliwość może być jednak wywołana wieloma innymi czynnikami. Ich rozpoznanie jest konieczne dla skutecznej eliminacji problemu.
Przyczyny nadpotliwości:
Nadmierną potliwość mogą warunkować czynniki fizjologiczne. Do tej grupy przyczyn hiperhydrozy zalicza się systematyczny i duży wysiłek fizyczny; niewłaściwą dietę, która bazuje na niezdrowych potrawach; klimakterium (menopauza); emocje; chroniczny stres lub zmęczenie. Każda z tych przyczyn wpływa na zaburzenie gospodarki hormonalnej, a w głównej mierze powoduje wydzielanie hormonów stresu (kortyzol, adrenalina). Te zaś sprawiają, że zapach potu jest bardzo nieprzyjemny i intensywny.
*Nadmierne pocenie się może być także spowodowane czynnikami chorobowymi. To one, wraz z fizjologicznymi, stanowią główną przyczynę patologicznego wydzielania potu. Wśród nich wyróżnia się: zaburzenia hormonalne, a szczególnie cukrzycę i nadczynność tarczycy; choroby neurologiczne (neuropatie); infekcje wirusowe oraz bakteryjne, takie jak AIDS czy gruźlica; zatrucia pestycydami lub inhibitorami acetylocholinoesterazy; nowotwory takie jak ziarnica złośliwa czy też guz nadnerczy.
*Hiperhydrozę może również powodować lub nasilać niewłaściwa pielęgnacja i nieodpowiedni poziom higieny osobistej. Zaniedbanie siebie w tej kwestii stwarza odpowiednie warunki do rozwoju bakterii, których pożywką jest pot. Bardzo ważne jest zatem, aby miejsca narażone na nadmierne wydzielanie potu (są to głównie miejsca intymne, pachwiny oraz pachy) były prawidłowo pielęgnowane i stale utrzymane w czystości. W tym celu zaleca się depilację, ponieważ włosy i wilgoć (pot) są środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii. Ważne jest również stosowanie dobrej jakości antyperspirantów, np. Dezodorantu Stress Resist Vichy. Produkt ten stanowi swoisty rodzaj kuracji przeciw intensywnemu poceniu.
Nadmierna potliwość sygnałem poważnej choroby
Mimo, że nadpotliwość jest problemem samym w sobie to bywa również tak, że szukanie przyczyn, które ją wywołały mija się z celem. Wynika to zazwyczaj stąd, że hiperhydroza jest sygnałem innej choroby i to na tym należy się skupić. Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka, oznaczająca, że problem nie leży w hiperhydrozie, lecz sięga znacznie głębiej? Wówczas, gdy nadmiernej potliwości towarzyszą:
*gorączka;
*zaburzenia krążenia;
*wyczerpanie i zmęczenie organizmu;
*łuszczenie, zaczerwienienie i ból skóry;
*nagły spadek masy ciała.