OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie mogą być przyczyny nadmiernego pocenia?

  • favoris

Nadmierna potliwość jest związana głównie z dysfunkcją gruczołów potowych. Problem ten objawia się poprzez intensywne wydzielanie potu i jego nieprzyjemny zapach. Nadpotliwość jest dokuczliwością wstydliwą i ze swojej natury nieestetyczną. W celu jej skutecznej eliminacji należy dobrze zdefiniować przyczyny jej obecności. Zapoznaj się zatem z czynnikami, które mogą wywołać nadmierną potliwość!

Nadmierne pocenie, czyli hiperhydroza

Wydzielanie potu przez skórę, a dokładniej przez gruczoły potowe, które się w niej znajdują, jest naturalnym fizjologicznym  procesem. W momencie, kiedy pot jest produkowany w nadmiernej ilości oraz wówczas, gdy nie powinien być produkowany, zjawisko to określa się hiperhydrozą. Główną przyczyną nadmiernej potliwości jest zaburzenie pracy gruczołów potowych ekrynowych i apokrynowych. Nadpotliwość może być jednak wywołana wieloma innymi czynnikami. Ich rozpoznanie jest konieczne dla skutecznej eliminacji problemu.

Przyczyny nadpotliwości:

Nadmierną potliwość mogą warunkować czynniki fizjologiczne. Do tej grupy przyczyn hiperhydrozy zalicza się systematyczny i duży wysiłek fizyczny; niewłaściwą dietę, która bazuje na niezdrowych potrawach; klimakterium (menopauza); emocje; chroniczny stres lub zmęczenie. Każda z tych przyczyn wpływa na zaburzenie gospodarki hormonalnej,  a w głównej  mierze powoduje wydzielanie hormonów stresu (kortyzol, adrenalina). Te zaś sprawiają, że zapach potu jest bardzo nieprzyjemny i intensywny.

*Nadmierne pocenie się może być także spowodowane czynnikami chorobowymi. To one, wraz z fizjologicznymi, stanowią główną przyczynę patologicznego wydzielania potu. Wśród nich wyróżnia się: zaburzenia hormonalne, a szczególnie cukrzycę i nadczynność tarczycy; choroby neurologiczne (neuropatie); infekcje wirusowe oraz bakteryjne, takie jak AIDS czy gruźlica; zatrucia pestycydami lub inhibitorami acetylocholinoesterazy; nowotwory takie jak ziarnica złośliwa czy też guz nadnerczy.

*Hiperhydrozę może również powodować lub nasilać niewłaściwa pielęgnacja i nieodpowiedni poziom higieny osobistej. Zaniedbanie siebie w tej kwestii stwarza odpowiednie warunki do rozwoju bakterii, których pożywką jest pot. Bardzo ważne jest zatem, aby miejsca narażone na nadmierne wydzielanie potu (są to głównie miejsca intymne, pachwiny oraz pachy) były prawidłowo pielęgnowane i stale utrzymane w czystości. W tym celu zaleca się depilację, ponieważ włosy i wilgoć (pot) są środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii. Ważne jest również stosowanie dobrej jakości antyperspirantów, np. Dezodorantu Stress Resist Vichy. Produkt ten stanowi swoisty rodzaj kuracji przeciw intensywnemu poceniu.

Nadmierna potliwość sygnałem poważnej choroby

Mimo, że nadpotliwość jest problemem samym w sobie to bywa również tak, że szukanie przyczyn, które ją wywołały mija się z celem. Wynika to zazwyczaj stąd, że hiperhydroza jest sygnałem innej choroby i to na tym należy się skupić. Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka, oznaczająca, że problem nie leży w hiperhydrozie, lecz sięga znacznie głębiej? Wówczas, gdy nadmiernej potliwości towarzyszą:

*gorączka;
*zaburzenia krążenia;
*wyczerpanie i zmęczenie organizmu;
*łuszczenie, zaczerwienienie i ból skóry;
*nagły spadek masy ciała.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Pielęgnacja ciała

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Pielęgnacja ciała

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Pielęgnacja ciała

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

Przeczytaj artykuł

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Pielęgnacja twarzy

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w kosmetyce i medycynie. Wykorzystuje się ją zarówno przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak i przy produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiada krem do twarzy z kwasem hialuronowym? Podpowiadamy, kto w szczególności powinien sięgnąć po dobry krem do twarzy z dodatkiem tej substancji!

Przeczytaj artykuł

go to top