OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie są pierwsze objawy przekwitania?

  • favoris

Chociaż menopauza dotyczy wszystkich kobiet, jest to stan o charakterze stricte zindywidualizowanym. I mimo tego, że bez trudu możemy wymienić wiele sztandarowych symptomów rozpoczynającego się klimakterium, to te osławione uderzenia gorąca, rozdrażnienie, czy przybieranie na wadze o dziwo nie pojawiają się u każdej z nas. Co więcej, nie tylko to jakie są pierwsze objawy przekwitania, ale i czas, w którym następują, zależy konkretnie od nas samych.

W jakim wieku przychodzi menopauza?

Jakie są pierwsze objawy przekwitania?

Badania statystyczne pokazują, że średnio menopauza objawia się, kiedy kobieta ma 51 lat. Należy przy tym pamiętać, że 51. rok życia jest tu jedynie cezurą umowną. Chociaż Polki najczęściej doświadczają objawów klimakterium w wieku od 46 do 56 lat, to część z nich diagnozę o wygaśnięciu pracy jajników słyszy jeszcze przed czterdziestką, a część nawet po sześćdziesiątce.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na bardzo popularne w naszym kraju utożsamianie menopauzy z klimakterium. Otóż klimakterium, czyli inaczej mówiąc przekwitanie, to ogół zmian towarzyszących zarówno przed ustąpieniem miesiączkowania, jak i nim, czyli menopauzie. Okres menopauzalny to moment kulminacyjny całego procesu klimakterium, a synonimiczne używanie obu tych nazw jest wyłącznie uproszczeniem.

Brak miesiączki nie musi być objawem menopauzy!

Jakie są pierwsze objawy przekwitania?

Chociaż brak miesiączki stanowi właśnie jeden ze sztandarowych pierwszych objawów menopauzy, niekoniecznie musi nim być. Postawienie diagnozy o menopauzie powinno być poprzedzone wnikliwym wywiadem lekarskim, bo przecież to, że miesiączka spóźnia się tydzień, a nawet miesiąc, jest w pewnym sensie naturalne. Zaburzenia miesiączkowania zdarzają się w życiu niemal każdej kobiety i mogą być wynikiem problemów hormonalnych, efektem stresu, lub odpowiedzią organizmu na przyjmowane leki. Dlatego też, zanim padnie stwierdzenie, że rozpoczął się kolejny etap, trzeba wyeliminować wszelkie inne potencjalne przyczyny zaniku cyklu miesięcznego (m.in. ciążę, zmiany hormonalne, problemy z jajnikami lub macicą, itp.).

Brak miesiączki i inne pierwsze objawy przekwitania

Jakie są pierwsze objawy przekwitania?

Zastanawiając się nad tym, jakie są pierwsze objawy przekwitania, warto przyjrzeć się temu, jak w mniej więcej piątej dekadzie życia zmienia się żeński organizm. Otóż jak dobrze wiemy, bardzo znaczące są tu hormony, a konkretnie estrogeny. Obniżenie ich poziomu w okresie okołomenopauzalnym stanowi bezpośrednią przyczynę powstawania objawów klimakterycznych, czyli po pierwsze negatywnych zmian w obrębie narządów płciowych, a po wtóre, ich oddziaływanie na stan psychiczny i fizyczny kobiety.

I Psyche

Jakie są pierwsze objawy przekwitania?

Dlatego też na przykład wahania nastroju, płaczliwość, nerwowość to właśnie często znamiona przekwitania, objawy powiązywane częste nie tyle z nadchodzącym klimakterium, co raczej z problemami życia codziennego. Zresztą takich zmian w strefie psyche odnotowuje się znacznie więcej. Dla sporej grupy kobiet wczesne objawy menopauzy to bezsenność, niepokój, nawet lęki, obniżenie nastroju, zaburzenia koncentracji, słabsza pamięć i mniejsze libido. Niebezpieczne jest to, że tego typu symptomy mogą przesłaniać utajoną depresję, która jak wiadomo, wymaga leczenia.

II Fizis

Jakie są pierwsze objawy przekwitania?

Deficyt estrogenów przekłada się także na sferę fizyczną. Ciało w okresie okołomenopauzalnym zmienia się i na zewnątrz, i od środka - i nie chodzi tu wyłącznie o zanik cyklu miesiączkowego. Wiele respondentek udzielających odpowiedzi na pytanie: jakie są pierwsze objawy przekwitania w ich przypadku, wskazywały na pojawienie się zmarszczek i utratę jędrności skóry. Tak jest w istocie, bowiem spadek estrogenów oznacza zanik tkanki podskórnej, a więc po prostu pomarszczoną twarz.
Ponadto aż dla 90% kobiet objawem klimakterycznym jest odczucie zmęczenia, znużenia oraz dłuższy okres regeneracji energii. Panie bardzo często wskazują też na wieczorne uderzenia gorąca i tak zwane “zimne poty”. Również problem z utrzymaniem wagi może znamionować nadchodzącą menopauzę, wiele kobiet “przed ostatnią miesiączką” skarży się na dodatkowe kilogramy, które pojawiły się niewiadomo skąd - a w zasadzie ze spowolnionego metabolizmu i zwiększonego apetytu.

To jakie są objawy menopauzy zależy od Ciebie!

Jakie są pierwsze objawy przekwitania?

Jak już zostało wspomniane, objawy klimakteryczne to sprawa bardzo indywidualna. I chociaż możemy wskazać bez problemu sztandarowe symptomy przekwitania, to ich pojawienie się i siła nasilenia zależą bezpośrednio od samej kobiety. Wpływ na to, jakie są pierwsze objawy przekwitania, ma zarówno nasza genetyka, jak i styl życia (dieta, sport, nałogi, stres, itp.). Ponadto warto także wspomnieć o tym, że mimo tego iż wiele z tych symptomów jest uciążliwych i niekomfortowych, dziś o wiele łatwiej można je znosić. Medycyna oferuje menopauzalną terapię hormonalną, a kosmetyka produkty przeciw oznakom starzenia się skóry (np. Neovadiol Vichy). Niestety jednak niewiele kobiet z takich rozwiązań korzysta.

Rekomendowane produkty

  • NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający Aktywne serum odbudowujące dla kobiet w okresie menopauzy
  • go to top