OK

OK Cancel

Thank you

Close

Segment :

Jakie są przyczyny łupieżu? Jak zwalczyć łupież?

  • favoris

Łupież to bardzo powszechna choroba skóra głowy, z którą do czynienia może mieć każdy z nas - nawet jeśli wcześniej nasza skóra głowy nie wykazywała skłonności do tego typu problemów.

Przyczyn łupieżu może być naprawdę wiele i nie zawsze odpowiedzialne są za niego procesy zachodzące wewnątrz naszego organizmu, ale też czynniki zewnętrzne, których w większości przypadków możemy uniknąć. Co zatem najczęściej odpowiada za łupież? I w jaki sposób możemy go skuteczne zwalczać?

Przyczyny łupieżu

Łupież jest taką chorobą, która może rozwinąć się zarówno na suchej, jak i łojotokowej skórze głowy. Główną przyczyną łupieżu są zaburzenia w pH skóry, które prowadzą do namnażania się grzyba drożdżopodobnego oraz gronkowców - odpowiedzialnych za produkcję metabolitów, a tym samym za podrażnianie skóry i jej łuszczenie. Jednak za łupież na głowie bardzo często odpowiadamy również my sami, pielęgnując swoje włosy w nieodpowiedni sposób. Pojawienie się łupieżu na skórze głowy może być konsekwencją m. in.:

  • nadużywania kosmetyków do stylizacji i koloryzacji włosów,
  • nieodpowiednio dobranego szamponu do włosów,
  • niedokładnego spłukiwania szamponów, odżywek i masek do włosów,
  • zbyt częstego lub rzadkiego mycia głowy,
  • suszenia włosów gorącym powietrzem z suszarki,
  • częstego używania prostownicy lub lokówki,
  • stosowania do mycia głowy zbyt gorącej wody,
  • przybywania w nadmiernie suchych i ogrzewanych pomieszczeniach,
  • prowadzania niewłaściwie skomponowanej diety (spożywanie w nadmiarze węglowodanów oraz tłuszczów nasyconych).

W przypadku łupieżu tłustego za złuszczanie naskórka w nadmiernej ilości mogą być odpowiedzialne androgeny (męskie hormony), które pobudzają do pracy gruczołowy łojowe i wywołują w ten sposób łupież.

Na początku zwalcz przyczynę łupieżu

Zanim zdecydujemy się na leczenie łupieżu na własną rękę, musimy na początku odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest jego przyczyną i jaki typ łupieżu nam doskwiera? Jeżeli łupieżowi towarzyszy przetłuszczanie się włosów, a z głowy sypią się łuski o żółtym kolorze, leczenie najlepiej od razu zacząć od stosowania leczniczego szamponu przeciwłupieżowego np. Vichy Dercos do skóry wrażliwej. Szampon dzięki swoim właściwościom ograniczającym namnażanie się bakterii i drożdżaków, szybko i skutecznie przywróci włosom dobrą kondycję, a skórze głowy prawidłową mikroflorę.

W przypadku, gdy zmagamy się z łupieżem suchym, wynikającym z nadużywania suszarki czy przebywania w suchych i nagrzanych pomieszczeniach, poza szamponem przeciwłupieżowym, powinniśmy stosować takie kosmetyki do pielęgnacji, które zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie. Zdecydowanie należy też pamiętać o tym, by w trakcie trwania kuracji unikać wszelkich szkodliwych czynników, które mogły doprowadzić do powstania łupieżu na naszej głowie np. suszenia włosów suszarką, stosowania dużej ilości kosmetyków do stylizacji.

Z łupieżem do dermatologa

Niestety, nie zawsze domowe sposoby okazują się skuteczne w walce z łupieżem - czasem wymaga on specjalistycznego leczenia pod kontrolą lekarza. Z długo utrzymującym się łupieżem należy zdecydowanie udać się do dermatologa, bowiem może okazać się, że to, co my uważamy za łupież, w rzeczywistości jest grzybicą, łuszczycą bądź łojotokowym zapaleniem skóry. Leczenie na własną rękę nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie - jeśli po tym czasie nie zauważymy żadnej poprawy, konieczna będzie wizyta u lekarza i postępowanie według jego zaleceń.

Najczęściej czytane

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

go to top