OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie są przyczyny łupieżu? Jak zwalczyć łupież?

  • favoris

Łupież to bardzo powszechna choroba skóra głowy, z którą do czynienia może mieć każdy z nas - nawet jeśli wcześniej nasza skóra głowy nie wykazywała skłonności do tego typu problemów.

Przyczyn łupieżu może być naprawdę wiele i nie zawsze odpowiedzialne są za niego procesy zachodzące wewnątrz naszego organizmu, ale też czynniki zewnętrzne, których w większości przypadków możemy uniknąć. Co zatem najczęściej odpowiada za łupież? I w jaki sposób możemy go skuteczne zwalczać?

Przyczyny łupieżu

Łupież jest taką chorobą, która może rozwinąć się zarówno na suchej, jak i łojotokowej skórze głowy. Główną przyczyną łupieżu są zaburzenia w pH skóry, które prowadzą do namnażania się grzyba drożdżopodobnego oraz gronkowców - odpowiedzialnych za produkcję metabolitów, a tym samym za podrażnianie skóry i jej łuszczenie. Jednak za łupież na głowie bardzo często odpowiadamy również my sami, pielęgnując swoje włosy w nieodpowiedni sposób. Pojawienie się łupieżu na skórze głowy może być konsekwencją m. in.:

  • nadużywania kosmetyków do stylizacji i koloryzacji włosów,
  • nieodpowiednio dobranego szamponu do włosów,
  • niedokładnego spłukiwania szamponów, odżywek i masek do włosów,
  • zbyt częstego lub rzadkiego mycia głowy,
  • suszenia włosów gorącym powietrzem z suszarki,
  • częstego używania prostownicy lub lokówki,
  • stosowania do mycia głowy zbyt gorącej wody,
  • przybywania w nadmiernie suchych i ogrzewanych pomieszczeniach,
  • prowadzania niewłaściwie skomponowanej diety (spożywanie w nadmiarze węglowodanów oraz tłuszczów nasyconych).

W przypadku łupieżu tłustego za złuszczanie naskórka w nadmiernej ilości mogą być odpowiedzialne androgeny (męskie hormony), które pobudzają do pracy gruczołowy łojowe i wywołują w ten sposób łupież.

Na początku zwalcz przyczynę łupieżu

Zanim zdecydujemy się na leczenie łupieżu na własną rękę, musimy na początku odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest jego przyczyną i jaki typ łupieżu nam doskwiera? Jeżeli łupieżowi towarzyszy przetłuszczanie się włosów, a z głowy sypią się łuski o żółtym kolorze, leczenie najlepiej od razu zacząć od stosowania leczniczego szamponu przeciwłupieżowego np. Vichy Dercos do skóry wrażliwej. Szampon dzięki swoim właściwościom ograniczającym namnażanie się bakterii i drożdżaków, szybko i skutecznie przywróci włosom dobrą kondycję, a skórze głowy prawidłową mikroflorę.

W przypadku, gdy zmagamy się z łupieżem suchym, wynikającym z nadużywania suszarki czy przebywania w suchych i nagrzanych pomieszczeniach, poza szamponem przeciwłupieżowym, powinniśmy stosować takie kosmetyki do pielęgnacji, które zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie. Zdecydowanie należy też pamiętać o tym, by w trakcie trwania kuracji unikać wszelkich szkodliwych czynników, które mogły doprowadzić do powstania łupieżu na naszej głowie np. suszenia włosów suszarką, stosowania dużej ilości kosmetyków do stylizacji.

Z łupieżem do dermatologa

Niestety, nie zawsze domowe sposoby okazują się skuteczne w walce z łupieżem - czasem wymaga on specjalistycznego leczenia pod kontrolą lekarza. Z długo utrzymującym się łupieżem należy zdecydowanie udać się do dermatologa, bowiem może okazać się, że to, co my uważamy za łupież, w rzeczywistości jest grzybicą, łuszczycą bądź łojotokowym zapaleniem skóry. Leczenie na własną rękę nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie - jeśli po tym czasie nie zauważymy żadnej poprawy, konieczna będzie wizyta u lekarza i postępowanie według jego zaleceń.

Najczęściej czytane

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Pielęgnacja włosów

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Jaki ma związek brak witamin a wypadanie włosów? Znaczący! Witaminy i minerały są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w tym także, aby nasze włosy wyglądały zdrowo, były gładkie i lśniące. Dowiedz się brak, jakich witamin powoduje wypadanie włosów i jak w związku z tym powinieneś zmienić swoją codzienną dietę!

Przeczytaj artykuł

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

go to top