OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości?

  • favoris

Nadmierna potliwość to problem, który może pojawić się w różnych częściach naszego ciała - w okolicy dłoni, stóp, a nawet czoła - jednak prawda jest taka, że najczęściej mamy z nim do czynienia pod pachami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadpotliwości? I w jaki sposób najlepiej z nią walczyć? Podpowiadamy, jak radzić sobie z nadmierną potliwością!

Czym jest nadmierna potliwość?

Pocenie się całkowicie naturalnym zjawiskiem, z którym każdego dnia mamy do czynienia wszyscy - jest to naturalny sposób organizmu ludzkiego na ochronę przed przegrzaniem. Jeśli jednak dzienna ilość potu produkowanego przez gruczoły potowe przekracza 800ml to znak, że mamy do czynienia z nadpotliwością.

Nadmierna potliwość jest stanem, w którym dochodzi do wzmożonego wydzielania potu przez gruczoły potowe zlokalizowane na powierzchni całego ciała. Są na naszym ciele miejsca, w których aktywność gruczołów potowych jest naturalnie największa - to znaczy w okolicy pachwin, dłoni oraz pach, dlatego też problem nadmiernej potliwości najczęściej dotyka właśnie te miejsca.

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości?

Nadpotliwość to problem wynikający z nadaktywności gruczołów potowych, których pracę reguluje układ nerwowy oraz gospodarka hormonalna. Nadmierne pocenie się może być efektem naszych predyspozycji genetycznych, jednak bardzo często jest to po prostu rezultat działania różnorodnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Z nadmierną potliwością możemy mieć do czynienia np. w wyniku:

*długotrwałego stresu,
*wysokiej temperatury otoczenia,
*częstego spożywania ostrych potraw oraz napojów zawierających dużo kofeiny,
*infekcji wirusowych i bakteryjnych przebiegających z wysoką gorączką,
*zmian hormonalnych np. podczas menopauzy, *dojrzewania płciowego,
*zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego,
*różnych chorób np. nadczynności tarczycy,
*cukrzycy, otyłości, chorób nowotworowych.

Preparat przeciw poceniu - czy dezodorant wystarczy?

Problem nadmiernej potliwości najczęściej leczy się objawowo poprzez blokowanie aktywności gruczołów potowych. Bardzo pomocne w tym przypadku okazują się odpowiednie antyperspiranty przeciw poceniu się np. Vichy Stress Resist, który reguluje ciepło i pocenie się w przypadku stresu. Z problemem nadmiernego pocenia warto jednak walczyć również przy pomocy innych metod np.:

Odpowiedniej odzieży, która powinna być wykonana ze 100% naturalnych materiałów np. lnu lub bawełny. Są to lekkie i przewiewne materiały w odróżnieniu od sztucznych tkanin, które zmniejszają przepuszczalność powietrza.
Prawidłowo skomponowanej diety bogatej w dużą ilość świeżych owoców, warzyw i ziół. Zdecydowanie należy unikać potraw, w których znajdują takie składniki, jak: chili, kurkuma, imbir, pieprz, cynamon, czosnek czy cebula - to substancje, które zwiększają wydzielanie potu i wzmacniają jego przykry zapach. Przy nadmiernej potliwości należy też dążyć do utrzymywania prawidłowej masy ciała, gdyż otyłość stanowi jedną z przyczyn tego problemu.
Prawidłowej higieny ciała, do której zaliczamy częste kąpiele, oczyszczanie ciała przy pomocy mydeł antybakteryjnych, częstą depilację skóry pod pachami oraz unikanie kąpieli w gorącej wodzie. To sposoby nie tylko na zmniejszenie poziomu wydzielanego potu, ale też zachowanie świeżości ciała.
Ziołolecznictwa, które odbywa się poprzez kąpiele w ziołach np. szałwii, melisy, kory dębu  czy spożywanie ich w postaci naparu.
Bardzo ważne jest także, by w miarę możliwości ograniczać w swoim życiu stres oraz emocjonalne napięcie, które wzmagają aktywną pracę gruczołów potowych.

Tabletki przeciw poceniu - sposób na nadpotliwość?

Tabletki na nadmierną potliwość są jednym ze skutecznych sposobów na walkę z tym problemem. Na pocenie stosuje się zazwyczaj leki cholinergiczne, które w znacznym stopniu ograniczają problem nadmiernego wydzielania potu i które zażywa się do ustąpienia objawów nadpotliwości. Tabletki na nadmierną potliwość najlepiej jednak przyjmować w porozumieniu z lekarzem, który dobierze odpowiedni ich rodzaj do typu schorzenia wywołującego objaw nadmiernej produkcji potu.

W leczeniu nadmiernego pocenia wykorzystuje się równie często zabiegi z zakresu medycyny estetycznej np. jonoforezę, wstrzykiwanie toksyny botulinowej czy popularną w ostatnich latach terapię laserową. Zabiegi te powinna jednak poprzedzać konsultacja lekarska, podczas której specjalista wykluczy wszelkie przeciwwskazania do wykorzystania danej metody.

Najczęściej czytane

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

go to top