OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

  • favoris

To, że włosy wypadają, jest sprawą naturalną - to kwestia ludzkiej fizjonomii. Kiedy dzienne spada z głowy do 100 włosów nie musimy się niczym martwić. Jednak, gdy na szczotce znajdujemy coraz więcej pasem, wówczas powinniśmy się zastanowić, czy nie mamy problemu z nadmiernym wypadaniem włosów. A jego przyczyn może być wiele. Zobacz, jakie są najpowszechniejsze przyczyny wypadania włosów!

Odkryj przyczynę wypadania włosów, zanim będzie za późno…

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Przyczyny wypadania włosów są bardzo różne. Jedne wynikają bezpośrednio z funkcjonowania naszego organizmu, inne mogą być skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji. Jednak niezależnie od tego, problemu przerzedzających się włosów nie można bagatelizować. Bowiem bardzo często okazuje się, że jest to schorzenie stopniowo narastające, którego finisz może niestety oznaczać nawet całkowite wyłysienie. Dlatego też zauważywszy, że na głowie mamy coraz mniej, najlepiej udajmy się do dermatologa bądź trychologa. Tylko lekarz specjalista jest w stanie postawić właściwą diagnozę i na jej podstawie dopasować właściwe, a co ważniejsze skuteczne, leczenie.

Dlaczego włosy wypadają? Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

* PRZEWLEKŁY STRES i długotrwałe narażenie na silne emocje bardzo często są przyczyną wypadających włosów. Zresztą dowodów na to, jak nerwy wpływają na ich kondycję nie trzeba szukać daleko - już frazeologia, będąca poniekąd ludzkim zwierciadłem, mówi, że ze stresu można osiwieć. Badania trychologiczne pokazują, że w wyniku trudnej, traumatycznej sytuacji, w organizmie podnosi się poziom prolaktyny, której nadmiar stanowi bezpośrednią przyczynę wypadania włosów.

* BRAK WITAMIN jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że tempo życia w XXI wieku jest bardzo szybkie, ale także dlatego, że w pogoni za szczupłą, zgrabną sylwetką, bardzo często wykorzystuje się reżimowe diety-cud, diety eliminacyjne oraz głodówki. Tego typu sposoby nie tylko pozbawiają organizm cennych pierwiastków i witamin - w tym także cynku, krzemu, witamin z grupy B, A, E, C, H, kwasu foliowego, czy magnezu, niezbędnych dla prawidłowego wzrostu łodygi włosa - ale co gorsza, narażają na stres i przemęczenie, którego skutki już znamy.

* NIEODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA również może znacznie pogorszyć kondycję włosów i sprawić, że ich wypadanie nabierze na sile. Źle dobrany szampon czy odżywka, zbyt inwazyjne zabiegi modelujące, częste farbowanie, rozjaśnianie… to wszystko sprawia, że włosy zaczynają się przesuszać, łamać, a w końcu wypadać. Niewiele osób uświadamia sobie, że tak silne rytuały pielęgnacyjne mogą stanowić przyczyny wypadania włosów z cebulkami, a to już bardzo krótka droga do poważnych problemów z łysieniem!

* NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY bardzo często towarzyszą problemy z włosami - przesuszenie, łamliwość, wypadanie. O takim stanie rzeczy decyduje przede wszystkim niedobór tyroksyny w organizmie. Tyroksyna, czyli hormon tarczycy, spowalniając metabolizm, wpływa na wypadanie włosów w sposób stopniowy. Zazwyczaj łysienie pojawia się już w zaawansowanym stadium choroby. Badanie cebulek włosów (trichogram) pokazuje wyraźnie, że włosy u osób z niedoczynnością tarczycy w większości pozostają w stanie spoczynku, a więc zamiast rosnąć uśpione pasma po prostu wypadają.

* ŁYSIENIE ANDROGENOWE jest to jedna z przyczyn wypadania włosów o podłożu genetycznym. Tego typu łysienie pojawia się częściej u mężczyzn niż u kobiet, a wywołane jest działaniem dihydrotestosteronu oddziałującego na mieszki włosowe. Nadmierne wypadanie włosów w tym przypadku bardzo często pojawia się już w wieku nastoletnim. W późniejszych stadiach choroby rozpoczyna się cofnięcie linii włosów, czyli powstanie tzw. zakoli. Jest to proces, który niestety postępuje i może prowadzić do całkowitego wyłysienia. Na szczęście leczenie hormonalne może przynieść zadowalające skutki i zahamować działanie androgenów.

Na czym polega leczenie wypadających włosów?

Jakie są przyczyny wypadania włosów?


Przyczyny wypadania włosów i leczenie to kwestie silnie skorelowane. Ponieważ przyczyn wypadania włosów może być naprawdę wiele, tylko lekarz specjalista będzie w stanie określić, czy w danym przypadku wystarczy zastosowanie szamponu na wypadanie włosów (np. Dercos Vichy), czy potrzebna jest specjalistyczna kuracja (antybiotykoterapia, naświetlanie, leczenie hormonalne, itp.). Metod leczenia łysienia jest bardzo dużo i wszystkie zależą od konkretnego przypadku.

Najczęściej czytane

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Pielęgnacja włosów

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Jaki ma związek brak witamin a wypadanie włosów? Znaczący! Witaminy i minerały są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w tym także, aby nasze włosy wyglądały zdrowo, były gładkie i lśniące. Dowiedz się brak, jakich witamin powoduje wypadanie włosów i jak w związku z tym powinieneś zmienić swoją codzienną dietę!

Przeczytaj artykuł

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

go to top