OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jesteś biernym palaczem? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje!

  • favoris

Bierne palenie szkodzi bardziej niż palenie czynne. Podczas wdychania dymu tytoniowego przyjmujesz o wiele więcej toksycznych substancji niż ten, który je spala. Dowiedz się, jakie są tego konsekwencje. Jesteś biernym palaczem? Ryzykujesz zdrowiem i życiem!

Co wdycha bierny palacz?

Jesteś biernym palaczem? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje!

Bierni palacze narażeni są na wdychanie toksycznego dymu aż z dwóch źródeł. Pierwszym jest tzw. dym bocznego strumienia, czyli mgiełka unosząca się z kopcącego się papierosa, cygara czy fajki. Drugim jest tzw. dym właściwego strumienia, oznaczający dym wydychany przez osobę palącą. Oba strumienie łączą się w powietrzu tworząc trującą chmurę zawierającą nawet do 4 000 szkodliwych substancji, z czego aż 60 z nich to związki o działaniu kancerogennym. Reszta z pewnością przyczynia się do wywołania chorób wielu narządów oraz schorzeń ogólnoustrojowych. Ponadto boczny strumień stanowi 15-krotnie większe źródło tlenku węgla i zawiera nawet do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Nic więc dziwnego, że Ministerstwo Zdrowia głośno alarmuje, że palenie bierne jest bardziej szkodliwe niż palenie czynne. Na stronie MZ można dowiedzieć się, że wdychanie dymu tytoniowego przez osoby niepalące, pozostające w jednym pomieszczeniu z palącymi, jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, bowiem jak pokazują statystyki, w 2002 roku ponad 1800 niepalących Polaków zmarło w wyniku biernego palenia.

Na jakie skutki biernego palenia narażeni są niepalący?

Jesteś biernym palaczem? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje!

Według wyżej już wspomnianych danych szacunkowych z 2002 roku, zebranych przez Ministerstwo Zdrowia, umieralność biernych palaczy spowodowana była przede wszystkim:

* niedokrwienną chorobą serca,
* udarem mózgu,
* chorobą nowotworową płuc,
* przewlekłą nienowotworową chorobą układu oddechowego.

Jednak oprócz tych najczęstszych śmiertelnych konsekwencji biernego palenia lekarze wszelkich specjalności są zgodni co do tego, że wdychanie dymu papierosowego z otoczenia może wywołać:

* choroby nowotworowe zatok nosowych,
* raka szyjki macicy,
* raka piersi,
* choroby nowotworowe układu moczowego,
* ciężkie przewlekłe choroby serca,
* ciężkie i nawracające choroby płuc,
* astmę.

Ale to nie koniec. Przebywanie w zadymionym pomieszczeniu wpływa nie tylko na zdrowie, ale także na wygląd zewnętrzny. Dym tytoniowy przenikający przez skórę sprawia, że skóra nabiera ziemistego odcienia, pojawia się na niej więcej mankamentów, staje się sucha, a także bardziej narażona na szkodliwe działanie wolnych rodników, przyspieszających proces starzenia się skóry. Ale bierne palenie to także pogorszenie kondycji fizycznej i sprawności intelektualnych.

Czym grozi zmuszanie dzieci do bycia biernymi palaczami?

Jesteś biernym palaczem? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje!

Skutki palenia bardzo mocno oddziałują na dzieci. Najmłodsi, narażeni na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego, stają się biernymi palaczami za zgodą rodziców czy dorosłych w ogóle. Dorosłych, którzy nie dopuszczają do siebie myśli, że tego typu zachowania niosą ze sobą poważne konsekwencje. W Polsce przeprowadzono wiele badań klinicznych i epidemiologicznych dowodzących, że dzieci, będące biernymi palaczami, są słabsze fizycznie, intelektualnie oraz odpornościowo, przez co częściej chorują. Wśród najpoważniejszych skutków narażenia dzieci na przebywanie z osobami palącymi wymienia się:

* nagłą śmierć łóżeczkową niemowląt,
* ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową (hipotrofią),
* infekcje górnych dróg oddechowych,
* ciężkie i nawracające zapalenia płuc,
* zwiększenie ryzyka rozwoju astmy, nasilenie jej objawów,
* częstsze zapalenie ucha środkowego.

Jak ogranicza się skutki biernego palenia?

Jesteś biernym palaczem? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje!

Istnieje wiele sposobów, aby doraźnie neutralizować szkodliwość biernego palenia, na przykład przez stosowanie produktów przeciw starzeniu się skóry jak Idealia Vichy, uprawianie sportów, czy przynajmniej zdrową dietę, jednak żaden z nich nie stanowi działania prewencyjnego, więc nie może zagwarantować uniknięcia chorób. O wiele lepszym na to rozwiązaniem, chociaż znacznie trudniejszym do wdrożenia, jest unikanie wdychania dymu tytoniowego w pomieszczeniach.
Mimo iż od 1995 roku ustawa antynikotynowa chroni niepalących, ograniczając możliwość używania wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych, to o taką ochronę w domach bierni palacze muszą zawalczyć sami. Szkoda tylko, że bezsilne pozostają w tej sytuacji dzieci, zdane na (nie zawsze) zdrowy rozsądek dorosłych.

Najczęściej czytane

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Life Style

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Dieta koktajlowa jest zdecydowanym potwierdzeniem tego, że dieta odchudzająca nie musi być nudna, męcząca i całkowicie pozbawiona smaku. Na czym polega dieta koktajlowa i ile można na niej schudnąć? Podpowiadamy, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować!

Przeczytaj artykuł

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Life Style

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Zabieg wykonywany przy użyciu bańki chińskiej to popularny i skuteczny sposób na cellulit, rozstępy czy zmniejszenie objętości brzucha, a przy tym przyjemny i relaksujący rodzaj masażu. Czy jednak jest on przeznaczony dla wszystkich? Na czym dokładnie polega masaż bańką chińską? Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim udasz się na ten zabieg!

Przeczytaj artykuł

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Life Style

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Głośno o nim w prasie, a na forach internetowych od zachwytów i sprzeciwów aż wrze. Czym jest właściwie ten osławiony kolagen naturalny i jakie jest jego rzeczywiste zastosowanie?

Przeczytaj artykuł

Czym jest ekstrakt?

Life Style

Czym jest ekstrakt?

Ekstrakt, czyli inaczej wyciąg, powstaje w efekcie procesu ekstrakcji polegającego na wyodrębnieniu danego składnika bądź mieszaniny za pomocą dyfuzji. Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Wyodrębnia się ekstrakty roślinne, ziołowe, owocowe, warzywne, a nawet drożdżowe. Zastosowanie wyciągów jest bardzo szerokie. Proces ekstrakcji wykorzystuje wiele gałęzi przemysłu: medyczną, farmaceutyczną, kosmetyczną, spożywczą, itp.

Przeczytaj artykuł

Jak stosować błonnik witalny?

Life Style

Jak stosować błonnik witalny?

Błonnik witalny to naturalny suplement diety, który posiada bardzo korzystny wpływ na różne funkcje naszego organizmu. Przeciwdziała wielu groźnym chorobom i doskonale wspomaga odchudzanie. Podpowiadamy, kiedy szczególnie warto sięgnąć po błonnik witalny i jak go stosować!

Przeczytaj artykuł

go to top