Kiedy zaczyna się proces starzenia skóry? Jak spowolnić jego objawy?
- Podziel się
- Podziel się
- favoris
Moje Vichy
Posiadasz już swoje kontro Vichy?
W celu zalogowania się do konta wypelnij poniższe pola:
Jeśli nie posiadasz konta:
Starzenie się skóry to proces nieunikniony. Zapisany jest bowiem w naturze każdego człowieka i wynika z jego uwarunkowań fizjologicznych. Dowiedz się więcej o starzeniu skóry - kiedy zaczyna się ten proces, jakie są jego przyczyny oraz poznaj sposoby, dzięki którym spowolnisz upływ czasu!
Starzenie się skóry to długotrwały proces
Na samym początku warto zaznaczyć, że starzenie się to długotrwały proces. Nie jest tak, że skóra jednego dnia jest młoda, a następnego w pełni dojrzała. Otóż starzenie skóry następuje stopniowo i jest naturalnym stanem rzeczy, który polega na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek, z jakich składa się organizm. Dochodzi również do spowolnienia procesów regeneracyjnych, a także do utraty zdolności adaptacyjnych ustroju. Im nasz zegar biologiczny pokazuje większą liczbę przeżytych lat, tym każda z tych cech określająca starzenie się, jest bardziej dostrzegalna i intensywna. Należy jednak pamiętać, że nic nie dzieje się przez noc, ale tak naprawdę trwa od około 25. roku życia.
Po czym poznać, że skóra się starzeje?
Oznaką upływu czasu, która pojawia się w pierwszej kolejności, jest suchość skóry. Wynika ona z utraty zdolności do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku. Na skutek tego następuje odwodnienie skóry i osłabienie jej elastyczności. To z kolei daje początek pojawianiu się zmarszczek, najpierw mimicznych w kącikach ust, oczu i na czole, a później na powierzchni całej twarzy, ale też ciała. Dodatkowo, keratynocyty wolniej się namnażają, co wpływa na cienkość i szorstkość naskórka. Melanina jest wydzielana w sposób niejednolity, czego skutkiem są brązowe plamy na skórze, czyli plamy pigmentacyjne i nierównomierny koloryt skóry. Fibroblasty tracąc na aktywności, sprawiają, że struktura włókien kolagenowych i elastynowych zmniejsza się, a skóra traci na jędrności.
Zapobieganie procesowi starzenia się skóry
Dla skutecznego zapobiegania starzenia się skóry, niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja. Powinna ona dotyczyć nie tylko stosowania odpowiednich produktów, ale również bazować na działaniach podejmowanych względem skóry. Do codziennej pielęgnacji należy bowiem włączyć dobrej jakości kosmetyki, np. kosmeceutyki, czyli kremy-leki lub dermokosmetyki, czyli kosmetyki o działaniu nie tylko upiększającym, ale również leczniczym. Przeciwdziałać starzeniu się można również poprzez ochronę skóry przed czynnikami pogłębiającymi oznaki upływu czasu. W tym celu należy ograniczać ekspozycję skóry na słońce, zanieczyszczenia środowiska, zrezygnować z palenia papierosów oraz zadbać o zbilansowaną dietę.
Krem przeciw starzeniu się skóry sposobem na młodą skórę
Jak zostało wspomniane wyżej, stosowanie dobrej jakości kosmetyków, skutecznie zapobiega starzeniu się skóry. W tym celu warto zaopatrzyć się w krem do twarzy o takim właśnie przeznaczeniu. Przykładem takiego produktu jest Krem Neovadiol Vichy - Kompleks Uzupełniający. Aktywna pielęgnacja odbudowująca do skóry suchej dla kobiet w trakcie menopauzy. W ofercie dermokosmetyków Vichy znajdziesz również inne kremy, stworzone dla kobiet w każdym wieku, dopasowane pod kątem potrzeb skóry, związanych z jej rodzajem i specyfiką.
Pielęgnacja bazująca na dobrym kremie do twarzy to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie procesowi starzenia się skóry. Wynika to stąd, że wówczas do wnętrza skóry dostarczane są cenne składniki odżywcze i jest ona otoczona odpowiednią troską, a w związku z tym staje się odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Pamiętaj jednak, że nawet najlepszy krem do twarzy nie uodporni skóry na proces starzenia. Ten jest nieunikniony, a kompleksowa pielęgnacja, oparta na dobrym kremie przeciw starzeniu i działaniach wykonywanych względem skóry, może jedynie ten proces nieco spowolnić.