OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kofeina w kosmetykach - na czym polega jej działanie?

Kawa uwielbiana przez tysiące kobiet, wypełniająca tysiące poranków, umilająca tysiące popołudni. Kawa, wydaje się, że tak dobrze ją znamy. Bo przecież oczywistością są dla nas jej właściwości. Jednak działanie kofeiny to nie tylko pobudzenie czy poprawienie koncentracji. Jak się okazuje, ma ona także korzystny wpływ na kondycję skóry. Weźmy pod lupę kofeinę zawartą w kosmetykach i sprawdźmy, na czym w istocie polega jej działanie!

Skąd się wzięła kofeina w kosmetyce?

Kofeina w kosmetykach - na czym polega jej działanie?

W ostatnich latach bardzo wyraźnie kreuje się trend na naturalność. Dotyczy to również kosmetologii. Dawne produkty, których formuła wychodziła wprost z laboratoriów i była pełna konserwantów, sztucznych zapachów i barwników, dziś zostają coraz częściej zastępowane przez kosmetyki o jak najbardziej naturalnym składzie. Producenci stale szukają naturalnych składników, mogących stać się zdrowymi substytutami ich sztucznych substancji. I tak na półkach aptek i drogerii z łatwością możemy dostrzec kosmetyki do pielęgnacji ciała wzbogacone o ekstrakty z owoców, warzyw, ziaren oraz cenne minerały. Wśród tych składników znajduje się także kofeina, która została dostrzeżona przez naukowców ze względu na jej wielopłaszczyznowe działanie. Jest zatem z powodzeniem wykorzystywana w kosmetologii, a kremy z kofeiną stały się dla wielu codziennością.

Jaka jest rola kofeiny w kosmetykach?

Kofeina w kosmetykach - na czym polega jej działanie?

Kofeina w kosmetykach stosowana była przede wszystkim ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne. Antyoksydacja jest to proces, który opóźnia utlenianie się danych substancji w organizmie - stąd antyoksydanty nazywane są także przeciwutleniaczami. Ich funkcja jest jednak o wiele ważniejsza, oznacza bowiem także wsparcie naturalnej bariery ochronnej ludzkich komórek. I tak ziarna kawy, jako antyoksydanty, chronią komórki skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego, a co za tym idzie wyraźnie obniżają ryzyko rozwinięcia się zmian nowotworowych tego narządu. Zostało to potwierdzone przez wielokrotne badania.

Jednak przeciwutleniające zdolności kofeiny nie oznaczają wyłącznie ochrony przeciwsłonecznej. Antyoksydacja to także zwalczanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za przyspieszenie procesu starzenia się skóry i występowanie wszystkich jego symptomów. Dlatego też ekstrakty z liści herbacianych wykorzystywane są do produkcji kosmetyków do cery dojrzałej i stanowią doskonałą broń w walce ze zmarszczkami, czego dowodzi między innymi ilość dostępnych na rynku kremów z kofeiną pod oczy - czyli miejsca, bodaj najbardziej narażonego na wpływ rodników.

Antyoksydacja to nie wszystko. Alkaloidom przypisuje się także duże znaczenie w zwalczaniu cellulitu. Naukowcy potwierdzają, że kofeina przyspiesza proces lipolizy, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie poziomu odkładającej się w organizmie tkanki tłuszczowej.  Jest to znaczące dla wyglądu skóry, tym bardziej, że kofeina podwyższa również aktywność metaboliczną, usuwa toksyny z organizmu, poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, a także wpływa na odwodnienie komórek. W efekcie sylwetka zostaje wymodelowana, skóra ujędrniona, napięta i wygładzona.

Oprócz tego w ostatnich latach niemieccy naukowcy odkryli także, że kofeina stymuluje biochemiczne przemiany testosteronu, może więc odgrywać dużą rolę w zwalczaniu męskiego łysienia. Chociaż teza ta nie została jeszcze całkowicie potwierdzona, wyniki dotychczas przeprowadzonych eksperymentów są bardzo pozytywne. Dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej szamponów i preparatów na łysienie, których skład wzbogacony jest właśnie o kofeinę.

Kofeina w kosmetykach - gdzie można ją znaleźć?

Kofeina w kosmetykach - na czym polega jej działanie?

Kofeinę można znaleźć w
- szamponach na porost włosów,
- peelingach antycellulitowe,
- pobudzających żelach pod prysznic,
- balsamach ujędrniające,
- kremach do cery dojrzałej,
- kremie pod oczy z kofeiną LiftActive Vichy,
- maseczkach przeciwzmarszczkowych,
- i wielu innych kosmetykach.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top