OK

OK Cancel

Thank you

Close

Krem do twarzy – podstawa codziennej pielęgnacji

Krem do twarzy to podstawowy kosmetyk pielęgnacyjny. Jego rodzaj powinien być zawsze dobrany do potrzeb i wieku skóry. Jak wybrać najlepszy krem do twarzy? Jaki rodzaj wybrać w zależności od typu skóry? Wyjaśniamy!

Jak wybrać krem do twarzy?

Podstawą pielęgnacji jest odpowiedni dobór kosmetyków do potrzeb skóry i jej aktualnej kondycji. Nie zawsze pokrywają się one z jej wiekiem metrykalnym – osoba dojrzała może mieć skórę o cechach typowych dla młodego wieku (jeśli prawidłowo ją pielęgnuje i poddaje się zabiegom przeciwstarzeniowym) i odwrotnie – młoda osoba może mieć skórę zniszczoną paleniem, ekspozycją na słońce i nieodpowiednią pielęgnacją, a wtedy będzie ona nosić cechy skóry dużo starszej, takie jak zmarszczki, przesuszenie, przebarwienia, utratę elastyczności i jędrności. Dlatego odchodzi się już od oznaczania kremów do twarzy wskazaniem wieku (np. krem do twarzy 20+, krem do twarzy 40+), a bardziej zwraca się uwagę na rodzaj i potrzeby skóry. Podstawowy podział kremów do twarzy dotyczy rodzajów skóry, np. krem do skóry suchej, krem do skóry trądzikowej, krem do skóry wrażliwej itp. Na to „nakładają się” potrzeby skóry, np. krem nawilżający, krem rozjaśniający przebarwienia, krem przeciwzmarszczkowy. Dermatolodzy zwracają uwagę, że coraz częściej mamy do czynienia ze skórami łączącymi kilka różnych problemów, np. osoby cierpiące na trądzik wieku dorosłego mają często wrażliwą skórę.1 Jak zatem dobrać prawidłowo krem do twarzy? Przede wszystkim pamiętaj, że:

 • Nie ma jednego kremu do twarzy dobrego na całego życie. A nawet na cały rok czy sezon! Zimą twoja skóra potrzebuje innej pielęgnacji niż wiosną. Potrzeby skóry zmieniają się też w zależności od wpływu czynników zewnętrznych, np. zanieczyszczenia powietrza czy warunków klimatycznych.
 • Krem, którym zachwycona jest twoja koleżanka – nawet najdroższy! – niekoniecznie będzie dobry dla ciebie.
 • Krem do twarzy powinnaś stosować co najmniej przez 3 miesiące, aby móc ocenić jego działanie. Zwłaszcza gdy ma pomóc w redukcji niedoskonałości, np. przebarwień. Skóra musi mieć czas na odnowę!
 • Podstawą codziennej pielęgnacji – niezależnie do typu skóry – jest jej nawilżanie. Dotyczy to także cery trądzikowej. Jej nadmierne przesuszanie agresywnymi kosmetykami przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego – nasilenie problemu i dodatkowo zwiększenie wrażliwości skóry, zwłaszcza w przypadku trądziku wieku dorosłych.
 • Jeśli masz problem z wrażliwą bądź alergiczną skóry, szukaj kremów do twarzy w aptekach. Zwróć uwagę, czy krem został przebadany dermatologicznie na skórze osób z taką właśnie skórą.
 • Jeśli masz problem z samodzielnym doborem kremu do twarzy, poradź się specjalisty, np. kosmetologa bądź dermatologa. Od czasu do czasu warto zrobić „przegląd kosmetyczki” u profesjonalisty. Nauczy cię też on, jak prawidłowo oceniać kondycję skóry i jej aktualne potrzeby.

Krem do twarzy

Rodzaje kremów do twarzy – według typów skóry

Krem do skóry suchej
Krem do twarzy przeznaczony do pielęgnacji skóry suchej przede wszystkim ma na celu wzmocnienie hydrolipidowej bariery ochronnej naskórka, co zapobiegnie ucieczce wilgoci z głębszych warstw tkanek. Kremy tego typu mają często dosyć bogatą, lipidową formułę. Są bogate w ceramidy, lipidy, oleje roślinne, które „wbudowują się” w naskórek. Stosuje się też w nich składniki zatrzymujące wodę, takie jak kwas hialuronowy czy naturalny czynnik nawilżający (NMF).
Krem do skóry tłustej i mieszanej
Celem jego działania jest ograniczenie wydzielania sebum, co zapobiega błyszczeniu się skóry i rozwojowi zmian na tym podłożu. Dodatkowo powinien nawilżać skórę, aby zapobiegać jej przesuszeniu i odbudowywać warstwę ochronną. Czasami krem do skóry tłustej i mieszanej jest też wzbogacony w składniki błyskawicznie matujące skórę.
Krem do skóry trądzikowej
Krem wzbogacony jest w składniki antybakteryjne i przeciwzapalne, hamujące rozwój trądziku, można więc powiedzieć, że ma działanie lecznicze, nie tylko pielęgnacyjne. Jednym z najbardziej skutecznych składników aktywnych wykorzystywanych w pielęgnacji przeciwtrądzikowej jest kwas salicylowy. Taki krem powinien też nawilżać skórę i zmniejszać jej wrażliwość – to ważne zwłaszcza w przypadku tzw. trądziku wieku dorosłego.
Krem do skóry normalnej
To skóra, która nie sprawia większych kłopotów w pielęgnacji. Rzadko taki stan utrzymuje się przez całe życie. Nawet jeśli w młodości twoja skóra jest bezproblemowa, w okresie okołomenopauzalnym może stać się przesuszona i wrażliwa.
Krem do skóry wrażliwej
Skóra wrażliwa objawia się nadreaktywnością na różne czynniki ekspozomu, np. zanieczyszczenia, składniki diety czy nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Reakcja ta może być za każdym razem nieco inna – zależy to od aktualnej kondycji skóry. Krem do skóry wrażliwej wzmacnia właściwości ochronne skóry, łagodzi podrażnienia, nawilża i koi. Nie zawiera składników podrażniających.
Krem do skóry alergicznej
Alergia to nie to samo co wrażliwość skóry. Skóra alergiczna reaguje podrażnieniem i stanem zapalnym na określony czynnik uczulający, występujący nawet w niewielkim stężeniu. Krem do skóry alergicznej nie zawiera najczęstszych alergenów ani składników podrażniających.
Krem do skóry naczyniowej
Jego podstawowym działaniem jest redukcja rumienia i wzmocnienie naczyń krwionośnych, stąd obecność takich składników, jak witamina K czy wyciąg z kasztanowca. Ponieważ problem pękających naczynek występuje głównie u osób ze skórą wrażliwą, suchą i delikatną, ważne też jest działanie wzmacniające barierę ochronną przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, które uszkadzają naczynia krwionośne.

Krem do twarzy a potrzeby skóry

Oprócz typu skóry krem do twarzy powinien uwzględniać jej aktualne potrzeby i problemy. Dlatego można podzielić kremy z uwagi na ich działanie, do podstawowych rodzajów należą:

 • Krem nawilżający – polecany w pielęgnacji skóry suchej, w okresach jej przesuszenia, np. pod wpływem działania słońca czy klimatyzacji, a także osobom młodym, których skóra nie wykazuje jeszcze oznak starzenia,
 • Krem przeciwzmarszczkowy – zawiera składniki spłycające zmarszczki i spowalniające proces ich powstawania, takie jak kwas hialuronowy czy adenozynę; warto sprawdzić, czy krem ma działanie antyoksydacyjne – ponieważ wolne rodniki są jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Krem do twarzy o takim działaniu warto zacząć stosować już w momencie pojawienia się pierwszych zmarszczek;
 • Krem ujędrniający – celem jego działania jest poprawa napięcia i gęstości skóry, a także pobudzenie naturalnej produkcji kolagenu w skórze – do najskuteczniejszych składników należą tutaj witamina C oraz retinol. Systematycznie stosowany krem do twarzy o działaniu ujędrniającym poprawia też owal skóry;
 • Krem rozjaśniający – redukuje widoczność przebarwień, zapobiega ich powstawaniu; zawiera składniki regulujące pracę melanocytów; efektem jego działania jest ujednolicenie kolorytu, rozświetlenie skóry, zmniejszenie plam pigmentacyjnych różnego pochodzenia;
 • Krem regenerujący – krem przeznaczony do skóry zniszczonej, przesuszonej, wymagającej działania naprawczego i regenerującego; często jest to krem na noc, ponieważ to właśnie wtedy zachodzą w skórze procesy regeneracyjne;
 • Krem redukujący niedoskonałości – krem przeznaczony do pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, hamuje wydzielanie sebum, redukuje stany i ślady zapalne na skórze;
 • Krem ochronny – chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, wolnymi rodnikami, promieniami UV, negatywnym wpływem pogody itp. Przeznaczony jest do pielęgnacji skóry narażonej na ich działanie.

Oczywiście wiele kremów łączy różne działania, możesz też spotkać się z kremami wygładzającymi, rozświetlającymi, rewitalizującymi, łagodzącymi, odżywczymi, matującymi. Ważne, aby ich rodzaj dobrać odpowiednio do potrzeb skóry.

Krem do twarzy na dzień

Możesz spotkać się z kremami dzienno-nocnymi, jednak podział na krem na dzień i krem na noc nie jest bezpodstawny. Krem na dzień ma zwykle działanie bardziej ochronne, rewitalizujące, energetyzujące, odmładzające. Może dodatkowo być wzbogacony w składniki błyskawicznie poprawiające wygląd skóry, np. „gąbeczki” matujące czy drobinki rozświetlające i wyrównujące koloryt. Powinien mieć formułę kremu pod makijaż i nie zostawiać na skórze tłustej, błyszczącej warstwy, łatwo się wchłaniać. Dobrze, aby zawierał antyoksydanty, dzięki temu skóra będzie w ciągu dnia chroniona przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, wywoływanych działaniem słońca czy zanieczyszczeń. Dodatkowo może mieć filtry UV.

Krem do twarzy na noc

Nocą skóra się regeneruje i intensywnie naprawia uszkodzenia powstałe w ciągu dnia – choć inne narządy wtedy odpoczywają. W czasie tym najszybciej dzielą się komórki, neutralizują się wolne rodniki, odbudowuje się też ochronna warstwa lipidowa naskórka. Proces ten wspomoże stosowanie kremu przeznaczonego do aplikacji wieczorem. Nocą skóra jest najlepiej ukrwiona, dzięki czemu najlepiej przyjmuje składniki aktywne zawarte w kosmetykach. Zwykle krem do twarzy na noc ma bogatszą konsystencję niż krem na dzień.

Jak stosować krem do twarzy?

Poznaj najważniejsze zasady:

 • Krem do twarzy powinien być nakładany na dokładnie oczyszczoną skórę;
 • Przed jego aplikacją warto też stonizować skórę za pomocą toniku, aby przywrócić skórze odpowiednie pH (wtedy krem zadziała jeszcze lepiej);
 • Pod krem możesz nałożyć serum – poczekaj chwilę, aż się dobrze wchłonie; najlepiej stosować serum i krem do twarzy z tej samej serii;
 • Krem do twarzy nakładaj też na okolicę szyi i dekoltu – miejsca te są często zaniedbywane, choć to właśnie one starzeją się najszybciej;
 • Kremy na dzień umożliwiają bezproblemowe wykonanie makijażu. Kremy na noc często mają bogatą, natłuszczającą konsystencję – dlatego po ich wieczornej aplikacji skóra powinna już „odpoczywać”;
 • Kremy z filtrami UV powinny być stosowane tylko na dzień.

1 Ewa Chlebus, Marcin Chlebus, Factors affecting the course and severity of adult acne. Observational cohort study, https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/09546634.2017.1329500 oraz https://www.drchlebus.pl/dla-mediow/tradzik-ludzi-doroslych-badanie-dr-ewy-chlebus-w-jotd

Rekomendowane produkty

 • Rozświetlający krem wygładzający do skóry normalnej i mieszanej VICHY IDÉALIA
 • Krem-maska na noc. Dotlenienie i regeneracja
 • Phytosolution – krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej

  NORMADERM

  Phytosolution – krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej

  Krem na dzień

  Podwójne działanie: redukuje niedoskonałości, regeneruje skórę

 • Najczęściej czytane

  Jakie ma zastosowanie mydło sodowe?

  Jak wybrać dermokosmetyki?

  Jakie ma zastosowanie mydło sodowe?

  Mydło sodowe to jeden z rodzajów mydła kosmetycznego. Dowiedz się, jakie właściwości, działanie i zastosowanie mają mydła sodowe. Sprawdź, na jakie dolegliwości pomagają, a kiedy szkodzą!

  Przeczytaj artykuł

  go to top