OK

OK Cancel

Thank you

Close

Krem na dzień – jak wybrać najlepszy dla siebie?

Krem na dzień

Jak wybrać odpowiedni krem na dzień? Czym różni się od kremu na noc? Jakie składniki są szczególnie cenne w dziennej pielęgnacji? Wyjaśniamy!

Jak wybrać krem na dzień?
Krem na dzień – rodzaje skóry
Krem na dzień – składniki
Jak stosować krem na dzień?

promienna skóra

Jak wybrać krem na dzień?

Krem na dzień powinien być dobrany do potrzeb skóry. W dużym stopniu wynikają one z wieku – innej pielęgnacji potrzebuje młoda skóra, a innej dojrzała. Na jej kondycję ogromny wpływ mają też czynniki zewnętrzne i to, jak dbasz o nią na co dzień. Jeśli często eksponujesz ją na działanie słońca i zanieczyszczeń – może wykazywać cechy typowe dla dużo starszej skóry i wymagać bardziej zaawansowanej pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Pamiętaj też, że potrzeby skóry zmieniają się w ciągu roku i są np. zależne od klimatu, pór roku, czasu spędzanego w klimatyzowanych pomieszczeniach, a nawet tego, jak dużo podróżujesz samolotem! Wszystko to ma wpływ na to, jaki krem do twarzy powinnaś wybrać.

Krem na dzień – rodzaje skóry

Dosyć łatwo możesz ocenić rodzaj swojej skóry – wystarczy się jej uważnie przyjrzeć:

 • normalna: gładka, o jednolitym kolorze, dobrze napięta, nawilżona,
 • sucha: szorstka, chropowata, łuszcząca się,
 • wrażliwa/alergiczna: ściągnięta, mrowi, szczypie, swędzi, często jest też zaczerwieniona, reaguje na czynniki zewnętrzne,
 • mieszana: błyszcząca w strefie T (nos, czoło, broda),  sucha na policzkach,
 • tłusta: wilgotna, błyszcząca, z rozszerzonymi porami i zaskórnikami,
 • trądzikowa: skłonna do wyprysków, grudek, zaskórników, stanów ropnych,
 • naczyniowa: cienka, wrażliwa, z popękanymi naczynkami.

Na opakowaniu kremu na dzień często znajdziesz oznaczenie, do jakiego rodzaju skóry jest przeznaczony. Możesz spotkać się z wariantami jednego kremu – w lżejszej formule (np. emulsji) będzie przeznaczony do skóry normalnej, tłustej i mieszanej, w bogatszej („rich”) – do suchej i przesuszonej. Jednak rodzaj skóry to nie wszystko. Na to nakładają się potrzeby wynikające z procesu starzenia się i związanych z tym zmian widocznych na skórze. Dla określonego wieku biologicznego typowe są następujące objawy:

 • Wczesny etap starzenia (wiek 25+) – pierwsze zmarszczki mimiczne, minimalne uszkodzenia posłoneczne, łagodne przebarwienia. Skóra jest dobrze napięta, szybko się regeneruje. Może wykazywać skłonność do przetłuszczania i tzw. trądziku wieku dorosłego.
 • Umiarkowanie zaawansowane objawy starzenia (wiek 35+) – zmarszczki mimiczne nasilające się przy ruchach mimicznych twarzy. Widoczne zmarszczki statyczne obecne niezależnie od ruchów mimicznych twarzy. Stopniowa utrata elastyczności skóry i jej suchość. Szary, ziemisty kolor skóry. Wolniejsza odnowa komórkowa. Skłonność do przebarwień. Mogą pojawiać się ogniska rogowacenia słonecznego (żółtobrunatne nawarstwienia rogowe o suchej i nierównej powierzchni, które są płaskie lub nieco wypukłe – wyczuwalne pod palcami).
 • Zaawansowane starzenie (wiek 45+) – wyraźnie widoczne zmarszczki statyczne i mimiczne, przebarwienia i rozszerzone naczynka krwionośne. Wolna odnowa komórkowa. Widoczne ogniska rogowacenia słonecznego – u osób, które nie chroniły skóry przed słońcem. Suchość skóry związana ze spadkiem poziomu estrogenów w okresie menopauzy.
 • Nasilone, zaawansowane starzenie (wiek 55+) – duża ilość zmarszczek, wiotkość skóry, liczne plamy i przebarwienia, nasilone rogowacenie słoneczne, odcień skóry niejednolity, szaro-żółty.

Krem na dzień powinien być dobrany w zależności od stopnia nasilenia objawów, np. przeciwzmarszczkowy, ujędrniający, rozjaśniający przebarwienia, dodający blasku, odbudowujący.

Krem na dzień – składniki

Krem na dzień ma zwykle lżejszą formułę niż krem na noc – dzięki czemu stanowi idealną bazę pod makijaż i nie zostawia na skórze tłustej, lepkiej warstwy. Jest bogaty w składniki odżywcze, rewitalizujące, odmładzające, redukujące niedoskonałości, wzmacniające, nawilżające – w zależności od wskazania i rodzaju. W kremie na dzień często znajdziesz też filtry UVA i UVB, które chronią skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, odpowiedzialnym w dużo większym stopniu niż geny za sposób i tempo starzenia się skóry. W ogóle formuła ochronna kremu na dzień jest dziś niezwykle ważna – żyjemy bowiem w czasach, w których skóra cały czas jest narażana na wpływ ekspozomu. Poza promieniowaniem UV to zanieczyszczenia środowiska, elektrosmog, światło emitowane przez urządzenia mobilne, ale też stres, zmiany klimatu, przepracowanie, brak snu. Stąd obecność w kremach na dzień składników wzmacniających barierę hydrolipidową skóry oraz antyoksydantów, takich jak witamina C. Kremy na dzień mogą też zawierać drobinki rozświetlające i ujednolicające koloryt skóry, dzięki czemu dają natychmiastowy efekt wypoczętej twarzy.

Jak stosować krem na dzień?

 • Krem na dzień zawsze nakładaj na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Pamiętaj, że nocą skóra też się zanieczyszcza, dlatego rano powinnaś ją dokładnie umyć przed aplikacją kremu.
 • Jeśli czujesz, że skóra jest zrogowaciała, przed nałożeniem kremu zrób peeling, aby pozbyć się martwych komórek naskórka i odetkać pory.
 • Pod krem możesz nałożyć serum do twarzy. Dzięki wysokiemu stężeniu składników aktywnych wzmocni ono działanie kremu. Najlepiej stosować serum i krem z tej samej linii pielęgnacyjnej.
 • Krem nakładaj ruchami liftnigującymi – od dołu ku górze i od środka na zewnątrz. Dzięki temu dodatkowo zadbasz o jędrność i sprężystość skóry, zapobiegając jej przedczesnemu opadaniu. Rób to delikatnymi ruchami masującymi, aby nie doszło do rozciągania skóry.
 • Krem na dzień nałóż też na szyję i dekolt – o tych miejscach często zapominamy, mimo że szybko się one starzeją i są podatne na działanie czynników zewnętrznych.

Zespół Vichy

go to top