OK

OK Cancel

Thank you

Close

Krem na noc – jak dokładnie działa?

Krem na noc

Nocą, gdy ty wypoczywasz, twoja skóra bardzo intensywnie pracuje, naprawiając uszkodzenia powstałe za dnia wskutek działania m.in. promieni UV, stresu oksydacyjnego czy zanieczyszczeń. Proces regeneracyjny wspomoże odpowiednio dobrany krem na noc.

Regeneracja skóry nocą
Jak działa krem na noc?
Jak stosować krem na noc?

Regeneracja skóry nocą

Nocą proces regeneracyjny skóry zachodzi trzy razy szybciej niż za dnia. Odpowiedzialne są za to m.in. hormony: melatonina (która jednocześnie powoduje, że wraz z nastaniem mroku robimy się senni) oraz hormon wzrostu HGH, który pobudza odnowę komórkową. Między północą a 4.00 nad ranem komórki skóry dzielą się nawet dziesięć razy szybciej niż w ciągu dnia, zwiększa się też mikrokrążenie w obrębie tkanek i nieznacznie podnosi się ich temperatura – dzięki temu skóra lepiej przyswaja składniki odżywcze zawarte w nakładanych wieczorem kosmetykach. Nocą następuje też największa przeznaskórkowa utrata wody – w związku z tym, że w ciągu dnia bariera hydrolipidowa została uszkodzona przez działanie czynników zewnętrznych. Ma to jednak swoje dobre strony – skóra dosłownie chłonie składniki aktywne zawarte w kosmetykach i dostaje sygnał do intensywnej odbudowy właściwości ochronnych. Noc to też czas usuwania toksyn i wzmożonej produkcji kolagenu. Obniża się też poziom kortyzolu, tzw. hormonu stresu, więc skóra nie musi „marnować” energii na obronę – może skupić się na naprawie uszkodzeń. Dlatego gdy zarywasz noc, od razu odbija się to na twojej skórze. I nie chodzi tutaj tylko o chwilowe objawy zmęczenia w postaci cieni pod oczami – osoby, które mało bądź źle śpią, szybciej się starzeją, mają więcej zmarszczek, ich skóra jest bardziej wiotka i niejednolita w kolorze. To skutek braku odpowiednich warunków do regeneracji, zwłaszcza gdy deficyt utrzymuje się tygodniami czy miesiącami. Nie ma więc przesady w powiedzeniu, że sen to najlepszy kosmetyk!

Kobieta w łóżku

Jak działa krem na noc?

Naturalne procesy regeneracyjne skóry warto wspomóc nałożeniem odpowiednio dobranego kremu na noc na bazie składników pobudzających odnowę komórkową i odbudowujących właściwości ochronne skóry, takich jak: witamina C, retinol, kwas hialuronowy, ceramidy, ramnoza, pro-xylane, kolagen, witamina E czy koenzym Q10.  Krem na noc ma zwykle bogatszą i bardziej odżywczą konsystencję niż krem na dzień, jest pozbawiony filtrów przeciwsłonecznych, pigmentów (poprawiających koloryt skóry – jak np. w kremach BB, czy drobinek optycznie rozświetlających), a także składników matujących (nie ma sensu niepotrzebnie obciążać nimi skóry). Często w kremach na noc są wykorzystywane oleje roślinne, które wbudowują się w płaszcz hydrolipidiowy skóry. Bardzo cenne są też antyoksydanty, które niwelują szkodliwy wpływ wolnych rodników, a także składniki łagodzące i kojące, takie jak woda termalna Vichy, która redukuje podrażnienia i zaczerwienienia powstałe w ciągu dnia wskutek działania ekspozomu.

Jak stosować krem na noc?

  • Nakładaj go na dobrze oczyszczoną skórę po wykonaniu dokładnego demakijażu. To bardzo ważny etap – zanieczyszczona skóra nie przyjmie cennych składników zawartych w regenerującym kremie na noc i wszystkie swoje siły przeznaczy na ochronę przed „agresorami” zamiast na odnowie.
  • Po oczyszczeniu skóry dobrze jest nałożyć tonik – przywróci on skórze właściwe pH, dzięki czemu lepiej wchłonie ona składniki aktywne zawarte w kremie.
  • Aplikacja kremu na noc może i wręcz powinna być chwilą przyjemności, rytuałem, na jaki twoja skóra czeka po całym dniu ekspozycji na szkodliwe czynniki. Wybierz krem o otulającej konsystencji i pięknym zapachu, wmasuj go powoli kolistymi ruchami, aby dodatkowo zrelaksować się w trakcie jego aplikacji. Zrób skórze małe SPA. I nie żałuj sobie ilości kosmetyku. Jeśli skóra jest mocno zniszczona i przesuszona – dosłownie wchłonie krem! Jeśli po nałożeniu jednej warstwy czujesz, że potrzebuje jeszcze więcej – zaaplikuj kolejną porcję.
  • Działanie kremu na noc można zintensyfikować nakładając wcześniej odpowiednio dobrane serum do twarzy.
  • Raz w tygodniu wykonaj przed aplikacją kremu na noc peeling skóry – aby pozbyć się martwych komórek naskórka i ułatwić wchłanianie składników aktywnych.
  • Pamiętaj, że pielęgnacja twarzy nie kończy się na podbródku. :-) Warto też zadbać o szyję i dekolt, ponieważ cienka i delikatna skóra tych okolic jest bardzo podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i w związku z tym szybsze starzenie się.  Krem na noc „przeciągnij” więc z twarzy na szyję i dekolt. Nie musisz mieć do tego oddzielnego kosmetyku – odżywcza, bogata pielęgnacja jest idealna!
  • Dobrze dobrany i zastosowany krem na noc sprawi, że rano skóra będzie wypoczęta, promienna, elastyczna, dobrze nawilżona. Jednak już od ok. 5.00 nad ranem powoli przestawia się ona na tryb dzienny – po obudzeniu umyj dokładnie twarz, zmywając z niej resztki kremu oraz warstwę sebum, kurzu i zanieczyszczeń, które nagromadziły się na niej nocą. Czas nałożyć krem na dzień o właściwościach wzmacniających i ochronnych!

go to top