OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kwas glikolowy i jego właściwości – czy można stosować go w domu?

Ten najczęściej wykorzystywany w kosmetologii kwas AHA ma wiele dobroczynnych właściwości – delikatnie złuszcza naskórek, nawilża, odmładza, rozjaśnia przebarwienia. Dowiedz się, jak dokładnie działa kwas glikolowy, jakie ma właściwości i zastosowanie. Sprawdź również, czy można samodzielnie stosować go w domu.

 • Kwas glikolowy należy do grupy kwasów AHA. Jest najczęściej stosowanym kwasem w kosmetyce.
 • Jego działanie jest zależne od stężenia. Niskie są wykorzystywane w produktach do domowej pielęgnacji, a najwyższe – w profesjonalnych zabiegach, np. peelingach dermatologicznych.
 • Kwas glikolowy nawilża skórę, pobudza produkcję kolagenu, wygładza.

Kwas glikolowy stosowany jest często w profesjonalnych peelingach

Kwas glikolowy – czym jest?

Kwas glikolowy inaczej jest nazywany kwasem hydroksyoctowym (HO-CH2-COOH). W ujęciu chemicznym jest to organiczny związek, należący do grupy tzw. najprostszych alfa-hydroksykwasów (AHA). Otrzymywany jest głównie z trzciny cukrowej poddanej fermentacji, jego źródłem mogą być także winogrona, jabłka, agrest, buraki cukrowe. Spośród wszystkich kwasów AHA jest też najbardziej aktywny, ma bowiem najprostszą budowę oraz najmniejszą masę cząsteczkową, dzięki czemu łatwo i głęboko wnika w skórę. Kwas glikolowy ma postać higroskopijnego ciała stałego, które nie ma koloru ani zapachu – jest bezbarwny i bezwonny. Nie wykazuje toksyczności, nie powoduje alergii, jest dobrze tolerowany przez skórę (w wyższych stężeniach stosowanych w dermatologii może przejściowo podrażniać skórę i powodować rumień). Jako składnik produktów pielęgnacyjnych, przeznaczonych do skóry twarzy, ma przede wszystkim działanie eksfoliujące (złuszczające) oraz nawilżające. Z tego względu najpopularniejszymi kosmetykami z kwasem glikolowym są peelingi glikolowe, kremy delikatnie złuszczające z jego niewysokimi stężeniami, a także kuracje w postaci serum do twarzy i żele głęboko oczyszczające skórę. W gabinetach powszechnie stosowane są peelingi chemiczne na bazie kwasu glikolowego (zwykle w stężeniach od 20 do 70%).

Stężenia kwasu glikolowego i jego działanie na skórę

Kwas glikolowy stosowany jest w stężeniach od 5-70% – im wyższe stężenie, tym głębsze i bardziej intensywne działanie na skórę, co pozwala dobrać odpowiednią kurację glikolową do potrzeb i rodzaju skóry oraz oczekiwanego efektu.

 • kwas glikolowy w stężeniu 5-15% – stosowany w preparatach do pielęgnacji domowej, wywołuje mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem złuszczanie warstwy rogowej naskórka, nawilża, przyspiesza regenerację i odnowę skóry właściwej,
 • kwas glikolowy w stężeniu 20-35% – stosowany w peelingach powierzchownych, doskonale oczyszcza skórę, nawilża; polecany do skór zanieczyszczonych i przetłuszczających się,
 • kwas glikolowy w stężeniu 50-70% – silny zabieg głęboko złuszczający, stosowany w gabinetach dermatologicznych pod okiem lekarza; może powodować podrażnienie i zaczerwienienie, a po 2-3 dniach widoczne złuszczanie martwych komórek naskórka. Zabieg pobudza procesy regeneracyjne w skórze właściwej,  pobudza produkcję kolagenu i elastyny, odmładza, prowadzi do pogrubienia skóry.

Jak działa peeling kwasem glikolowym?

Peeling glikolowy polega na złuszczaniu martwych komórek naskórka za pomocą kwasu glikolowego. Gotowe produkty do domowej eksfoliacji zawierają niskie stężenia kwasu glikolowego (zwykle ok. 5-15%) oraz są wzbogacone w dodatkowe składniki pielęgnacyjne. Z kolei peeling kwasem glikolowym wykonywany w profesjonalnym gabinecie jest zabiegiem bardziej intensywnym, a stężenie kwasu jest dobierane indywidualnie do rodzaju i potrzeb skóry (zwykle wynosi od 20 nawet do 70%). Stopień działania preparatu zależy nie tylko od stężenia, ale też od pH, czasu aplikacji, grubości naniesionej warstwy i rodzaju nośnika. Przy niskich wartościach pH, kwas glikolowy reguluje procesy rogowacenia naskórka, pobudza jego złuszczanie. Przy wyższych wartościach pH związek ten działa nawilżająco.

Peelingi kwasem glikolowym – zarówno te wykonywane w domu, jak i profesjonalne – mają jednak takie same właściwości i w podobny sposób wpływają na skórę twarzy. Z tym że im większe stężenie kwasu glikolowego, tym efekty są szybsze i bardziej długotrwałe, a działanie peelingu bardziej intensywne. Peeling z kwasem glikolowym:

 • złuszcza martwe komórki naskórka, wygładzając i odświeżając skórę,
 • usuwa zaskórniki, oczyszcza pory, pomaga utrzymać skórę w czystości,
 • zwiększa penetrację innych substancji czynnych stosowanych w kosmetykach,
 • pomaga w leczeniu trądziku, zapobiegając powstawaniu mas rogowych w mieszkach włosowych,
 • zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka – osłabia wiązania pomiędzy keratynocytami dzięki czemu zmniejsza grubość przerośniętej warstwy rogowej naskórka,
 • poprawia nawilżenie skóry,
 • zmniejsza blizny potrądzikowe,
 • rozjaśnia przebarwienia posłoneczne i pozapalne,
 • pobudza regenerację i odnowę skóry,
 • pogrubia naskórek, zapobiegając jego ścieńczeniu z wiekiem,
 • pobudza produkcję kolagenu i elastyny, poprawia strukturę i gęstość skóry, spłyca zmarszczki, odmładza.

Dowiedz się więcej o skutecznym nawilżaniu suchej skóry.

Dzięki peelingom glikolowym skóra staje się gładka, promienna i dokładnie oczyszczona. Warto zaznaczyć, że tylko regularne wykonywanie peelingu z kwasem glikolowym przyczynia się do uzyskania widocznych i długotrwałych efektów w postaci poprawy kondycji skóry twarzy. Aby jak najbardziej efektywnie skorzystać z jego właściwości, warto przestrzegać kilku zasad:

 • Zwykle zaleca się wykonanie ok. 5-7 zabiegów w odstępach co 2-4-tygodniowych.
 • Kurację zaczynaj od stosowania produktów o niskim stężeniu kwasu glikolowego i stopniowo je zwiększaj.
 • Przed pierwszym zabiegiem warto jest przez minimum 2 tygodnie stosować krem o niskiej zawartości kwasu glikolowego (5-15%), aby przygotować skórę do peelingu.
 • Podczas kuracji i minimum miesiąc po jej zakończeniu skórę należy chronić przed promieniami UV (jest bardziej uwrażliwiona na ich działanie, może dojść do pojawienia się przebarwień, a nawet poparzenia skóry).
 • Robiąc serię peelingów glikolowych, zrezygnuj w tym czasie z innych zabiegów mogących podrażniać skórę, np. peelingów mechanicznych czy mikrodermabrazji.
 • Nie wolno zdrapywać złuszczającego się naskórka. Warto jest w tym czasie intensywnie nawilżać skórę.

Kwas glikolowy w stężeniu 70%

Kwas glikolowy 70% należy rozumieć jako roztwór wodny, który zawiera 70% kwasu glikolowego i 30% wody. Odczyn tego roztworu, czyli jego pH, zazwyczaj występuje w przedziale 0,7-0,8. Kwas glikolowy w takim stężeniu na skórę działa bardzo silnie i dogłębnie. Z tego względu jest wykorzystywany do skór problematycznych, np. trądzikowych, z widocznymi przebarwieniami, zniszczonych słońcem czy paleniem. Kwas glikolowy w takim stężeniu powinien być wykorzystywany wyłącznie w gabinetach dermatologicznych pod okiem lekarza. Kwas glikolowy 70%:

 • skutecznie złuszcza martwy naskórek,
 • dogłębnie i trwale pobudza procesy regeneracyjne w skórze właściwej,
 • wygładza skórę nie tylko twarzy, ale także ciała – pomagając pozbyć się cellulitu czy też rozstępów,
 • zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry,
 • hamuje rozwój trądziku skóry twarzy,
 • rozjaśnia przebarwienia,
 • przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości.

Kwas glikolowy w stężeniu 30%

Kwas glikolowy 30% to roztwór wodny zawierający 30% kwasu glikolowego i 70% wody. Stężenie to jest o wiele łagodniejsze od tego 70%, jednak nadal działa bardzo silnie. Dlatego raczej nie znajdziesz go w kremach do domowego użytku – tylko w peelingach chemicznych stosowanych przez profesjonalistów. Kwas glikolowy 30%:

 • złuszcza martwe komórki naskórka (tzw. peelingi powierzchowne),
 • nawilża suchą skórę,
 • ułatwia wnikanie składników aktywnych do głębszych warstw skóry, co następuje poprzez rozluźnienie wiązań komórkowych,
 • pobudza fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu, które odpowiadają za młody wygląd skóry, jej jędrność i elastyczność,
 • zmniejsza drobne przebarwienia i plamy pigmentacyjne oraz zapobiega powstawaniu nowych, dzięki czemu ujednolica i wyrównuje koloryt skóry,
 • reguluje wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe,
 • normalizuje proces keratynizacji naskórka.

Kwas glikolowy na twarz. Zabiegi z zastosowaniem kwasu glikolowego

Zabiegi z kwasem glikolowym na twarz są bardzo powszechne i cenione zarówno przez profesjonalistów, którzy je wykonują, jak i pacjentów, którzy doświadczają korzyści z nich płynących. Kwas glikolowy na twarz, w zależności od stężenia, w jakim występuje ma wiele zastosowań. Dzięki temu zabiegi mogą być zindywidualizowane do potrzeb skóry, Bardzo ważne jest, aby zabiegi kwasem glikolowym nie były wykonywane pochopnie, ale z zalecenia kosmetologa bądź lekarza i pod okiem specjalisty. To przede wszystkim popularne peelingi, ale warto pamiętać, że kwas glikolowy stosuje się też w maseczkach na twarz i regenerujących (odbudowujących) okładach. Co istotne, ceny zabiegów kwasem glikolowym nie są wysokie w porównaniu do zabiegów z zastosowaniem innych kwasów lub składników aktywnych. Warto przynajmniej raz w roku zainwestować w serię zabiegów kwasem glikolowym, np. wiosną, aby oczyścić, odświeżyć i „odgruzować” skórę po zimie.

Kremy z kwasem glikolowym. Jaką funkcję pełni kwas glikolowy w kremie?

Kwas glikolowy w kremie do twarzy zazwyczaj ma stężenie 5-15%, maksymalnie do 20%. Wynika to stąd, że kremy są kosmetykami przeznaczonymi do codziennego użytku, a aplikowanie preparatu z kwasem glikolowym o wysokim stężeniu (np. 30%) może podrażnić skórę. W zależności od wysokości stężenia kwasu glikolowego w kremie, ma on nieco inne funkcje i właściwości. Jeśli stężenie jest niższe, to krem odpowiada za nawilżenie skóry i wygładzanie jej powierzchni. Wyższe stężenie oznacza silniejsze właściwości złuszczające, a także redukujące przebarwienia i wyrównujące koloryt skóry. Stosowanie kremów z kwasem glikolowym szczególnie zaleca się osobom z dojrzałą skórą, a także tym, które chcą nieco opóźnić proces starzenia się skóry i złagodzić jego przebieg. Kremy z kwasem glikolowym poprawiają nawilżenie skóry, dzięki czemu ich właściwości docenią kobiety cierpiąc z powodu przesuszenia skóry w okresie menopauzy. Kremy z wyższym stężeniem kwasu glikolowego (20%) są natomiast zalecane osobom z widocznymi na twarzy plamami i bliznami po trądziku. Regularne stosowanie dobrze dobranego kremu skutecznie pozwala pozbyć się tych niedoskonałości.

Kwas glikolowy jest też składnikiem kremów do codziennej pielęgnacji

Kremy z kwasem glikolowym bez wątpienia sprzyjają skutecznej pielęgnacji skóry twarzy. Pamiętaj jednak, że nie zawsze wyższe stężenie kwasu glikolowego w kremie jest lepsze. Sięgając po krem z tym składnikiem, zastanów się, jaki typ ma twoja skóra (normalna, sucha, tłusta, mieszana), czy twoja skóra łatwo ulega podrażnieniu oraz czego oczekujesz od pielęgnacji (nawilżenia, wygładzenia powierzchni skóry, wyrównania kolorytu twarzy). Tylko staranny dobór produktu pozwoli ci cieszyć się efektami, jakie płyną z właściwości kwasu glikolowego. Osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień powinny wybierać kremy z jak najniższym stężeniem kwasu glikolowego, bogate jednocześnie w składniki łagodzące i kojące.

Jak stosować kwas glikolowy w domu?

Kwas glikolowy można stosować w domu, jednak należy przy tym zachować środki ostrożności. Osoby, które miały kontakt z kwasami i wiedzą, jak je stosować, mogą swobodnie sięgać nawet po ich wyższe stężenia. Z kolei ci, którzy nie mieli wcześniejszego kontaktu z kwasami, powinni albo sięgać po niższe stężenia, albo całkowicie zrezygnować z roztworów kwasu glikolowego na rzecz gotowych produktów, których stosowanie jest w pełni bezpieczne. Mowa tutaj o różnego rodzaju peelingach i kremach z kwasem glikolowym, przeznaczonych do pielęgnacji domowej. W tego rodzaju produktach znajduje się niższe stężenie kwasu i dodatkowo występuje on w towarzystwie innych składników i substancji łagodzących. Jeśli natomiast chodzi o stosowanie czystego kwasu na twarz, to w kwestii tej trzeba mieć doświadczenie i wiedzę, zwłaszcza gdy zamierzamy stosować wysokie – 50 czy 70% stężenie. Wówczas należy pamiętać o środkach ostrożności, nie tylko podczas aplikacji kwasu, lecz także tuż po zabiegu. Warto również pamiętać, że stosowanie w domu kwasu glikolowego  o wysokim stężeniu nie powinno być zbyt częste – to intensywny zabieg, który najlepiej wykonywać pod okiem profesjonalisty. Gotowych peelingów czy też kremów z kwasem można używać zdecydowanie częściej. Kwestia ta dotyczy szczególnie kremów, które można stosować każdego dnia. Sięgając po produkty z kwasem glikolowym lub po roztwór kwasu glikolowego, pamiętaj nie tylko o jego korzyściach, jakie daje, ale także o potencjalnym zagrożeniu z tym związanym – zwkłaszcz decydując się na wyższe stężenia.

Zespół Vichy

go to top