OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kwas glikolowy i jego właściwości - czy można stosować go w domu?

  • favoris

Kwas glikolowy jest najczęściej wykorzystywanym kwasem w kosmetyce oraz podczas produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Dowiedz się, czym jest kwas glikolowy, jakie ma właściwości i zastosowanie. Sprawdź również, jak działa kwas glikolowy na twarz i czy można samodzielnie stosować go w domu.

Kwas glikolowy - najważniejsze informacje

Kwas glikolowy i jego właściwości - czy można stosować go w domu?

Kwas glikolowy inaczej jest również nazywany kwasem hydroksyoctowym. W ujęciu chemicznym jest to organiczny związek, należący do grupy tzw. najprostszych przedstawicieli alfa-hydroksykwasów. Kwas glikolowy przyjmuje postać higroskopijnego ciała stałego, które nie posiada koloru, ani zapachu; jest bowiem bezbarwny i bezwonny. Kwas glikolowy stosowany w produktach pielęgnacyjnych, przeznaczonych do skóry twarzy, sprzyja wzmocnieniu warstwy hydrolipidowej skóry oraz jest wykorzystywany podczas złuszczania martwych komórek naskórka. Z tego względu najpopularniejszymi kosmetykami z kwasem glikolowym na twarzpeelingi glikolowe oraz kremy z kwasem glikolowym. Kwas ten najczęściej występuje wówczas w dwojakim stężeniu - 30% lub 70% - które dobiera się pod kątem potrzeb i problematyki skóry, chociaż dodatkowo wykorzystuje się całą gamę stężenia tego kwasu, od 5% do 70%. Na rynku kosmetycznym jest wiele kosmetyków z kwasem glikolowym, dlatego bezpiecznym jest, aby to właśnie je stosować, a unikać samodzielnego wykorzystania czystego kwasu glikolowego w domu. Należy pamiętać, że jest to kwas, a jego nieumiejętne stosowanie może przyczynić się do poważnych podrażnień skóry twarzy.

Peeling glikolowy. Jak działa peeling kwasem glikolowym?

Peeling glikolowy polega na złuszczaniu naskórka przy pomocy kwasu glikolowego. Eksfoliacja (inaczej złuszczanie naskórka) może przebiegać z wykorzystaniem gotowego produktu lub zostać przeprowadzona w salonie SPA, czy też innym salonie, oferującym usługi kosmetyczne. Warto zaznaczyć, że w przypadku gotowych peelingów z kwasem glikolowym, mamy do czynienia z mniejszym stężeniem tego kwasu. Zazwyczaj występuje on jako jeden z wielu składników, tzw. substancja wspomagająca, dodatkowa. Obok niej, na liście składników danego peelingu, można znaleźć innego rodzaju kwasy czy też substancje o właściwościach złuszczających. Tego rodzaju peelingi z kwasem glikolowym są przeznaczone do stosowania w domu. Z kolei peeling kwasem glikolowym wykonywany w profesjonalnym salonie jest poważniejszym zabiegiem. Wynika to stąd, że do jego przeprowadzenia stosuje się kwas glikolowy w dużym stężeniu, które jest dopasowywane do problematyki skóry pacjenta. Zazwyczaj dobiera się stężenie od 5% do 70%.

Peelingi kwasem glikolowym - zarówno te wykonywane w domu, jak i w salonach kosmetycznych, posiadają takie same właściwości i w podobny sposób wpływają na pielęgnację skóry twarzy. Z tym, że im większe stężenie kwasu glikolowego, tym efekty te są skuteczniejsze i bardziej długotrwałe. Otóż, peeling z kwasem glikolowym nie tylko eliminują martwe komórki naskórka, ale dodatkowo usuwa zaskórniki, zapobiegają rozwojowi trądziku, oczyszczają pory skóry, a także sprzyjają utrzymaniu skóry w czystości. Dzięki temu jest ona gładka, promienna i pozbawiona niedoskonałości, a także odporna na ich pojawienie się. Warto zaznaczyć, że tylko regularne wykonywanie peelingu z kwasem glikolowym w domu, czy też w salonie kosmetycznym, przyczynia się do uzyskania widocznych i długotrwałych efektów w postaci poprawy kondycji skóry twarzy.

Kwas glikolowy w stężeniu 70%

Kwas glikolowy, który wykorzystuje się w produkcji kosmetyków może występować w stężeniu od 5% do 70%, jednak najczęściej stężenie to wynosi albo 30% albo 70%. Kwas glikolowy 70% należy rozumieć, jako roztwór wodny, który zawiera 70% kwasu glikolowego i 30% wody. Odczyn tego roztworu, czyli jego pH, zazwyczaj występuje w przedziale 0,7-0,8. Kwas glikolowy w takim stężeniu na skórę działa bardzo silnie i dogłębnie. Z tego względu jest wykorzystywany podczas dużych problemów skórnych, ale z uwzględnieniem jej delikatności i wrażliwości. Jeśli np. skóra twarzy boryka się z zaawansowanym trądzikiem, a dodatkowo jest przez to bardzo podrażniona, to kwas glikolowy w stężeniu 70%, może dodatkowo jej zaszkodzić i pogorszyć obecny stan. Z tego względu, samodzielne stosowanie kwasu glikolowego 70% w domu nie jest zalecane. Jego nieumiejętne stosowanie może poważnie podrażnić naszą skórę, a nawet ją poparzyć. Kwas glikolowy w takim stężeniu powinien być wykorzystywany wyłącznie w profesjonalnych gabinetach i przez doświadczone osoby.

Mimo szkodliwości, jakie niesie ze sobą niewłaściwe stosowanie kwasu glikolowego 70% zwłaszcza w domu, to ma on wiele korzyści. Opinie ludzi stosujących kwas glikolowy, jednoznacznie potwierdzają, że dzięki kuracji z jego wykorzystaniem można:

* skutecznie złuszczyć martwy naskórek,
* dogłębnie i trwale pobudzić procesy regeneracyjne skóry, zwłaszcza te w skórze właściwej,
* wygładzić skórę nie tylko twarzy, ale także ciała - pozbywając się cellulitu czy też rozstępów,
* zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry,
* zatrzymać postępowanie trądziku skóry twarzy,
* uodpornić skórę na pojawianie się nowych niedoskonałości.

Kwas glikolowy w stężeniu 30%

Kwas glikolowy 30% (tak samo, jak w przypadku kwasu glikolowego 70%) to roztwór wodny, zawierający 30% kwasu glikolowego i 70% wody. Stężenie to jest o wiele łagodniejsze od tego 70%, jednak nadal działa bardzo silnie. Należy zatem pamiętać, aby nie stosować kwasu glikolowego 30% w domu, ale wyłącznie za pośrednictwem kosmetyków, w których się znajduje lub podczas profesjonalnych zabiegów, które wykonują doświadczone osoby. Kwas glikolowy 30% jest zazwyczaj wykorzystywany w produktach i zabiegach kosmetycznych o właściwościach nawilżających, a także delikatnie oczyszczających skórę. Szczególne zastosowanie tego stężenia posiadają peelingi wykonywane na skórze trądzikowej. Kwas glikolowy w wyższym stężeniu, mimo że działa dogłębniej i skuteczniej, to w przypadku skóry, która boryka się z różnego rodzaju schorzeniami, chorobami i problemami, może wręcz zaszkodzić. Z tego względu warto sięgać po nieco niższe stężenia, które nadal niosą ze sobą wiele korzyści dla zdrowia skóry twarzy. Kwas glikolowy 30%, oprócz właściwości nawilżających i oczyszczających, posiada również następujące zastosowanie:

* ułatwia wnikanie składników aktywnych do głębszych warstw skóry, co następuje poprzez rozluźnienie połączeń między martwymi komórkami naskórka,
* pobudza fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu, które odpowiadają za młody wygląd skóry,
* eliminuje drobne przebarwienia i plamy pigmentacyjne oraz zapobiega powstawaniu nowych, dzięki czemu ujednolica i wyrównuje koloryt skóry,
* wpływa na regulację wydzielania sebum przez gruczoły łojowe.


Jednym z zastosowań kwasu glikolowego w stężeniu 30% jest również wykorzystanie go podczas produkcji kremów do twarzy. Kremy z kwasem glikolowy 30% są zazwyczaj przeznaczone dla dojrzałych kobiet, które chcą opóźnić proces starzenia się skóry twarzy i zminimalizować już widoczne tego symptomy. Dodatkowo kremy tego rodzaju wpływają na normalizację procesu keratynizacji naskórka, czyli inaczej rogowacenia naskórka, regulują poziom nawilżenia skóry, wpływają na gładkość twarzy oraz zapewniają jednolity koloryt skóry.

Kwas glikolowy na twarz. Zabiegi z zastosowaniem kwasu glikolowego

Zabiegi z kwasem glikolowym na twarz są bardzo powszechne i cenione zarówno przez osoby, które je wykonują, jak i te, które doświadczają korzyści z nich płynących. Otóż kwas glikolowy na twarz, w zależności od stężenia, w jakim występuje ma wiele zastosowań.

W stężeniu do 15% kwas glikolowy posiada właściwości nawilżające, dzięki czemu wpływa na prawidłowe wydzielanie Naturalnego Czynnika Nawilżającego (NMF) w warstwie rogowej skóry. Dodatkowo w bardzo delikatny sposób złuszcza naskórek, a z tego względu nadaje się do eksfoliacji wrażliwej, problematycznej i delikatnej skóry. Kwas glikolowy stosowany na twarz sprzyja także regeneracji i odbudowie skóry, co przekłada się na jej zdrowy wygląd.
Stężenie kwasu glikolowego, mieszczące się w granicy 20%-35% wraz z wyżej wymienionym działaniem, posiada również zdolność powierzchniowego peelingu.
Wysokie stężenia kwasu glikolowego, od 50% do 70%, posiadają wyżej wymienione właściwości, z tym, że w znacznie większym stopniu. Dodatkowo kwas glikolowy w tak wysokim stężeniu, silnie pobudza procesy regeneracyjne, zachodzące w skórze właściwej.

Zabiegi kwasem glikolowym, w zależności od zastosowanego stężenia kwasu, mogą mieć różne właściwości. Dzięki temu, typ zabiegu i efekty, jakie daje, możemy dopasować do potrzeb naszej skóry. Bardzo ważne jest, aby zabiegi kwasem glikolowym nie były wykonywane pochopnie, ale z zalecenia lekarza i pod okiem specjalisty. Z tego względu, warto korzystać z usług profesjonalnych gabinetów kosmetycznych, w których możemy poddać się działaniom kwasów na twarz. Mimo że zazwyczaj są to różnego rodzaju peelingi, to również kwasy glikolowe stosuje się do maseczek na twarz i regenerujących (odbudowujących) okładów. Tego rodzaju zabiegi można także wykonać w zaciszu własnego domu, jednak należy mieć na uwadze, że nie będą one tak efektywne, jak te w gabinecie kosmetycznym. Co istotne, ceny zabiegów kwasem glikolowym nie są wysokie w porównaniu do zabiegów z zastosowaniem innych kwasów lub innego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych. Warto zatem raz na jakiś czas zainwestować w zabieg kwasem glikolowym w gabinetach odnowy biologicznej.

Kremy z kwasem glikolowym. Jaką funkcję pełni kwas glikolowy w kremie?

Kwas glikolowy w kremach do twarzy zazwyczaj ma stężenie sięgające do około 30%. Wynika to stąd, że kremy są kosmetykami przeznaczonymi do codziennego użytku, a tak częste aplikowanie preparatu z kwasem glikolowym ponad 30% może poważnie podrażnić skórę. W zależności od wysokości stężenia kwasu glikolowego w kremie, ma on nieco inne funkcje i właściwości. Jeśli stężenie jest niższe, to krem odpowiada za nawilżenie skóry i gładkość jej powierzchni. Im stężenie jest wyższe, krem dodatkowo posiada właściwości wygładzające i złuszczające, a także wyrównujące koloryt skóry, poprzez eliminację przebarwień pigmentacyjnych. Stosowanie kremów z kwasem glikolowym szczególnie zaleca się dojrzałym kobietom, a także tym, które chcą nieco opóźnić proces starzenia się skóry i złagodzić jego przebieg. Kremy z kwasem glikolowym 30% są szczególnie zalecane także dla osób, borykających się z plamami i bliznami po trądziku. Regularne stosowanie dobrze dobranego kremu skutecznie eliminuje nie tylko przebarwienia, lecz także wygładza skórę i wpływa na jej kompleksową pielęgnację.

Kremy z kwasem glikolowym bez wątpienia sprzyjają skutecznej pielęgnacji skóry twarzy. Pamiętaj jednak, że nie zawsze wyższe stężenie kwasu glikolowego w kremie, jest lepsze. Sięgając po krem z tym składnikiem, zastanów się, jaki typ ma twoja skóra (normalna, sucha, tłusta, mieszana), czy jesteś uczulony na jakieś składniki oraz czego oczekujesz od tego rodzaju kremu (nawilżenia, wygładzenia powierzchni skóry, wyrównania kolorytu twarzy). Tylko staranny dobór produktu, pod kątem oczekiwanych efektów i stężenia obecnego w nim kwasu, pozwoli ci cieszyć się efektami, jakie płyną z właściwości kwasu glikolowego.

Jak stosować kwas glikolowy w domu?

Kwas glikolowy można stosować w domu, jednak przy tym należy zachować znaczne środki ostrożności. Osoby, które miały kontakt z kwasami i wiedzą, jak je stosować, mogą swobodnie sięgać nawet po wyższe jego stężenia. Z kolei ci, którzy nie mieli wcześniejszego kontaktu z kwasami, powinni albo sięgać po niższe stężenia, albo całkowicie zrezygnować z roztworów kwasu glikolowego na rzecz gotowych produktów, których stosowanie jest w pełni bezpieczne. Mowa tutaj o różnego rodzaju peelingach z kwasem glikolowym, przeznaczonych do stosowania w domu, a także kremach z kwasem glikolowym. W tego rodzaju produktach znajduje się niższe stężenie kwasu i dodatkowo występuje on w towarzystwie innych składników i substancji (tak jak w przypadku kremu z kwasem glikolowym do stężenia 30%; nie jest tak, że taki krem, posiada wyłącznie kwas glikolowy w takim stężeniu, obok niego jest wiele innych składników pielęgnujących i wspierających działanie kwasu glikolowego). Jeśli natomiast chodzi o stosowanie czystego kwasu na twarz, to w kwestii tej trzeba mieć doświadczenie i wiedzę, zwłaszcza, gdy zamierzamy stosować wysokie stężenie, np. kwas glikolowy 70%. Wówczas należy pamiętać o środkach ostrożności, nie tylko podczas jego wykorzystania, lecz także tuż po zabiegu. Tyczy się to głównie stosowaniu preparatów z wysokim filtrem (nawet 50 SPF) zaraz po wykonaniu peelingu z kwasem glikolowym w dużym stężeniu, ponieważ kwas ten ułatwia przenikanie wszelkich związków i substancji do wewnątrz struktur skóry. Nie tylko tych pozytywnych, ale także tych szkodliwych. Warto również pamiętać, że stosowanie w domu kwasu glikolowego  o wysokim stężeniu, nie powinno być zbyt częste. Regularne, jednak nie nagminne. Gotowych peelingów czy też kremów z kwasem, można używać zdecydowanie częściej. Kwestia ta dotyczy szczególnie kremów, które (gdy mają niewielkie stężenie), stosuje się każdego dnia. Co istotne, sięgając po produkty z kwasem glikolowym lub po roztwór kwasu glikolowego w dużym stężeniu, pamiętaj nie tylko o jego korzyściach, ale także potencjalnym zagrożeniu, jakie wnosi. Dzięki temu doświadczysz jego pozytywnych właściwości, a unikniesz szkodliwych konsekwencji, wynikających z jego nieumiejętnego stosowania.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top