OK

OK Cancel

Thank you

Close

Łupież różowy - przyczyny, objawy, leczenie

  • favoris

Łupież różowy to choroba skóry prawdopodobnie o podłożu wirusowym, która pojawia się najczęściej w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią. Doświadczają go ludzie na całym świecie, bowiem nie ma on konkretnej podatności rasowej. Jakie są objawy tego schorzenia? Jakie dokładnie są przyczyny łupieżu różowego Giberta? I w końcu, jak go wyleczyć?

Łupież różowy Giberta - przyczyny

Łupież różowy Giberta, znany pod łacińską nazwą Pirytiasis rosea, to rzadka choroba skóry, z którą boryka się około 2% populacji. Naukowcy, co prawda, nie są pewni co do jej etiologii, aczkolwiek zgodnie podają, że najprawdopodobniej ma ona podłoże wirusowe. Przypuszczalnie przyczyną łupieżu różowego  jest wirus herpes simplex (HSV), znany skądinąd jako wirus opryszczki pospolitej. HDV jest odpowiedzialny za wiele różnych ciężkich i przewlekłych infekcji, które mogą nie ujawniać się przez długi czas i uaktywnić nagle pod wpływem osłabienia układu immunologicznego.
Wśród innych przyczyn łupieżu Giberta badacze wskazują zakażenia bakteryjne, infekcje grzybicze, oraz czynniki psychogenne. Podaje się także, że może być przenoszony przez owady.
Ponadto przez wiele lat łupież różowy uznawano za chorobę alergiczną, jednak brak świądu przy podrażnieniu oraz to, że łupież znika po kilku tygodniach jednogłośnie przekreśliło tę tezę.
Jedyną pewną przyczyną łupieżu różowego jest zatem wirus.

Łupież różowy Giberta  - objawy

Łupież różowy to choroba rumieniowo-złuszczająca, która dotyka przede wszystkim osoby młode. Jej symptomy są bardzo charakterystyczne. W początkowym stadium na skórze pojawia się tzw. blaszka macierzysta (mother path), która najpierw jest niewielką owalną plamą rumieniową o różowawym odcieniu i złuszczających się brzegach, a z czasem powiększa się do kilku centymetrów w obwodzie. Blaszka macierzysta, to tzw. wykwit pierwotny, co oznacza, że poprzedza o tydzień lub dwa inne liczne wykwity wtórne. U większości pacjentów pojawia się na skórze tułowia lub szyi, rzadziej na kończynach.
Wykwity wtórne, pojawiające się w kilka dni po wystąpieniu blaszki, są do niej podobne, ale znacząco mniejsze i, co charakterystyczne, symetrycznie rozsiane po skórze. Tworzą coś na kształt choinki bożonarodzeniowej. Tego typu zmiany chorobowe pojawiać się mogą na klatce piersiowej, nogach, szyi, plecach, rękach i nogach.
Objawy łupieżu różowego Giberta zazwyczaj ustępują po około 2 miesiącach. W większości przypadków choroba cofa się samoistnie, aczkolwiek zdarzało się, że objawy utrzymywały się jeszcze przez wiele tygodni.

Łupież różowy Giberta - leczenie

Łupież Giberta jest chorobą, którą wymaga konsultacji dermatologicznej. Znaczące dla tego schorzenie jest to, iż jego objawy kliniczne bywają bardzo zmienne. Liczne badania wykazały, że przebieg tego typu łupieżu bardzo często znacznie różni się od jego klasycznej postaci. Mimo tego, że łupież różowy znika samoczynnie, bardzo trudna jest jego diagnoza, bowiem jego objawy są tożsame z innymi chorobami skóry (chociażby łuszczycą kroplistą, liszajem płaskim czy łupieżem pstrym).
Samo leczenie polega na wyciszeniu objawów. Gdy pacjent odczuwa świąd skóry, zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych oraz łagodzących swędzenie zewnętrznych preparatów wzbogaconych o tlenek cynku, mentol oraz emolienty (np. Dercos Szampon Ultrakojący).
Warto nadmienić, że zdarzają się przypadki wystąpienia łupieżu różowego Giberta w ciąży. Może prowadzić do osłabienia odporności kobiet oczekujących dziecka i wielu innych zmian ogólnoustrojowych w tym okresie. Jednak warto zaznaczyć, że to schorzenie nie ma wpływu na zdrowie i rozwój płodu.
Ponieważ łupież różowy znika samoczynnie, nie stosuje się w jego leczeniu innych farmaceutyków - znane leki działają jedynie na wyciszenie niekomfortowych objawów, ale w żadnej mierze nie przyspieszają ich ustąpienia.

Najczęściej czytane

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Pielęgnacja włosów

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Jaki ma związek brak witamin a wypadanie włosów? Znaczący! Witaminy i minerały są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w tym także, aby nasze włosy wyglądały zdrowo, były gładkie i lśniące. Dowiedz się brak, jakich witamin powoduje wypadanie włosów i jak w związku z tym powinieneś zmienić swoją codzienną dietę!

Przeczytaj artykuł

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

go to top