OK

OK Cancel

Thank you

Close

Łupież różowy - przyczyny, objawy, leczenie

 • favoris

Łupież różowy to choroba skóry prawdopodobnie o podłożu wirusowym, która pojawia się najczęściej w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią. Doświadczają go ludzie na całym świecie, bowiem nie ma on konkretnej podatności rasowej. Jakie są objawy tego schorzenia? Jakie dokładnie są przyczyny łupieżu różowego Giberta? I w końcu, jak go wyleczyć?

Łupież różowy Giberta - przyczyny

Łupież różowy Giberta, znany pod łacińską nazwą Pirytiasis rosea, to rzadka choroba skóry, z którą boryka się około 2% populacji. Naukowcy, co prawda, nie są pewni co do jej etiologii, aczkolwiek zgodnie podają, że najprawdopodobniej ma ona podłoże wirusowe. Przypuszczalnie przyczyną łupieżu różowego  jest wirus herpes simplex (HSV), znany skądinąd jako wirus opryszczki pospolitej. HDV jest odpowiedzialny za wiele różnych ciężkich i przewlekłych infekcji, które mogą nie ujawniać się przez długi czas i uaktywnić nagle pod wpływem osłabienia układu immunologicznego.
Wśród innych przyczyn łupieżu Giberta badacze wskazują zakażenia bakteryjne, infekcje grzybicze, oraz czynniki psychogenne. Podaje się także, że może być przenoszony przez owady.
Ponadto przez wiele lat łupież różowy uznawano za chorobę alergiczną, jednak brak świądu przy podrażnieniu oraz to, że łupież znika po kilku tygodniach jednogłośnie przekreśliło tę tezę.
Jedyną pewną przyczyną łupieżu różowego jest zatem wirus.

Łupież różowy Giberta  - objawy

Łupież różowy to choroba rumieniowo-złuszczająca, która dotyka przede wszystkim osoby młode. Jej symptomy są bardzo charakterystyczne. W początkowym stadium na skórze pojawia się tzw. blaszka macierzysta (mother path), która najpierw jest niewielką owalną plamą rumieniową o różowawym odcieniu i złuszczających się brzegach, a z czasem powiększa się do kilku centymetrów w obwodzie. Blaszka macierzysta, to tzw. wykwit pierwotny, co oznacza, że poprzedza o tydzień lub dwa inne liczne wykwity wtórne. U większości pacjentów pojawia się na skórze tułowia lub szyi, rzadziej na kończynach.
Wykwity wtórne, pojawiające się w kilka dni po wystąpieniu blaszki, są do niej podobne, ale znacząco mniejsze i, co charakterystyczne, symetrycznie rozsiane po skórze. Tworzą coś na kształt choinki bożonarodzeniowej. Tego typu zmiany chorobowe pojawiać się mogą na klatce piersiowej, nogach, szyi, plecach, rękach i nogach.
Objawy łupieżu różowego Giberta zazwyczaj ustępują po około 2 miesiącach. W większości przypadków choroba cofa się samoistnie, aczkolwiek zdarzało się, że objawy utrzymywały się jeszcze przez wiele tygodni.

Łupież różowy Giberta - leczenie

Łupież Giberta jest chorobą, którą wymaga konsultacji dermatologicznej. Znaczące dla tego schorzenie jest to, iż jego objawy kliniczne bywają bardzo zmienne. Liczne badania wykazały, że przebieg tego typu łupieżu bardzo często znacznie różni się od jego klasycznej postaci. Mimo tego, że łupież różowy znika samoczynnie, bardzo trudna jest jego diagnoza, bowiem jego objawy są tożsame z innymi chorobami skóry (chociażby łuszczycą kroplistą, liszajem płaskim czy łupieżem pstrym).
Samo leczenie polega na wyciszeniu objawów. Gdy pacjent odczuwa świąd skóry, zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych oraz łagodzących swędzenie zewnętrznych preparatów wzbogaconych o tlenek cynku, mentol oraz emolienty (np. Dercos Szampon Ultrakojący).
Warto nadmienić, że zdarzają się przypadki wystąpienia łupieżu różowego Giberta w ciąży. Może prowadzić do osłabienia odporności kobiet oczekujących dziecka i wielu innych zmian ogólnoustrojowych w tym okresie. Jednak warto zaznaczyć, że to schorzenie nie ma wpływu na zdrowie i rozwój płodu.
Ponieważ łupież różowy znika samoczynnie, nie stosuje się w jego leczeniu innych farmaceutyków - znane leki działają jedynie na wyciszenie niekomfortowych objawów, ale w żadnej mierze nie przyspieszają ich ustąpienia.

Rekomendowane produkty

 • SZAMPON ULTRAKOJĄCY Włosy normalne i tłuste
 • Najczęściej czytane

  Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

  Pielęgnacja włosów

  Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

  Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

  Przeczytaj artykuł

  go to top