OK

OK Cancel

Thank you

Close

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

  • favoris

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Skąd się bierze łupież u dziecka?

Być może niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę, ale pierwszym swoistym łupieżem u dzieci jest ciemieniucha, zwana skądinąd łupieżem niemowlęcym. Tego typu zmiany pojawiające się w pierwszych miesiącach życia maluszka mogą utrzymywać się nawet przez dwa lata. Bezpośrednią przyczyną powstawania ciemieniuchy jest wpływ hormonów matki przekazanych potomkowi jeszcze w jego życiu prenatalnym. I to właśnie hormony w późniejszych latach również będą stanowić jedną z głównych przyczyn pojawiania się łupieżu u dziecka. Najlepiej jest to widoczne na przykładzie nastolatków, u których gra hormonów często uwidacznia się właśnie pod postacią trądziku, przetłuszczających się włosów. Ale przecież nie tylko hormony przyczyniają się do zapychania się gruczołów łojowych skóry głowy. Łupież może być także skutkiem stosowania nieodpowiednich kosmetyków, być może zbyt silnych dla delikatnej skóry dziecka, efektem źle zbilansowanej diety, w której przeważają białko, cukry proste i potrawy wysokotłuszczowe, czy na przykład objawem innego schorzenia (atopowego zapalenia skóry, uczulenia, itp.).

Jak wygląda leczenie łupieżu u dziecka?

Leczenie łupieżu u dziecka ściśle uzależnione jest od jego wieku. Inne kosmetyki przeznaczone są niemowlętom zmagającym się z ciemieniuszką, inne dzieciom wczesnoszkolnym, a jeszcze inne nastolatkom. Należy pamiętać, że w walce z łupieżem u dzieci młodszych nie należy stosować szamponów przeciwłupieżowych dla dorosłych, bowiem są to preparaty o dość silnym działaniu, które mogą spowodować wiele szkód na delikatnej skórze pociechy i przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Jak zlikwidować łupież u dziecka?


Jak już zostało wspomniane, aby dobrze odpowiedzieć na pytanie “Jak zwalczyć łupież u dziecka”, najpierw należy uwzględnić wiek małego pacjenta.

Jeżeli chodzi o walkę z ciemieniuszką, raczej nie stosuje żadnych specjalistycznych kosmetyków. Kiedy zrogowaciały naskórek nie złuszcza się zbyt obficie wystarczy regularny masaż skóry głowy 5% oliwką salicylową połączony ze sczesywaniem łusek z włosów. Sprawdzonym domowym sposobem na łupież niemowlęcy jest także peeling skóry głowy z rozmoczonych w wodzie płatków owsianych czy pszennych. W przypadku, gdy objawy ciemieniuchy są bardzo nasilone należy skonsultować się z pediatrą, bowiem przyczyna takiego stanu rzeczy może mieć poważniejsze podłoże (np. alergia)
A co na łupież u dziecka kilkuletniego? Przede wszystkim zmiana dotychczasowej pielęgnacji. Bardzo często okazuje się bowiem, że przyczyną zapchania gruczołów łojowych jest źle dobrany kosmetyk. Jeśli to nie pomoże można wypróbować dostępne na rynku preparaty zwalczające łupież specjalnie przeznaczone dla najmłodszych. U dzieci nieco starszych 10 -11 r.ż. można już zastosować delikatny przeciwgrzybiczny szampon do skóry wrażliwej jak np. Vichy Dercos.
Nastolatki spokojnie mogą korzystać z prawie pełnej gamy kosmetyków przeciwłupieżowych przeznaczonych dla osób dorosłych. Ich skóra głowy nie jest już tak wrażliwa, jak jeszcze kilka lat wcześniej. Ważne jest natomiast, aby stosować również preparaty o działaniu jednocześnie keratolitycznym i przeciwgrzybicznym, które będą przy tym adekwatnie dobrane do danego problemu.

Kiedy łupież u dziecka wymaga wizyty u lekarza?

Na ogół łupież u dziecka nie jest przypadłością, która wymaga interwencji specjalisty. O ile nadmiernie złuszczającemu się naskórkowi nie towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak stan zapalny, silny świąd, pieczenie, mocne zaczerwienienie głowy, wypadanie włosów, wówczas rodzic jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym problemem.
Należy jednak pamiętać, że fakt iż łupież u najmłodszych nie wymaga interwencji lekarza nie jest absolutnie pozwoleniem na bagatelizowanie jego objawów. Lekceważenie łupieżu może szybko skutkować trudnymi do wyleczenia schorzeniami skóry głowy (łupież tłusty, pstry, łuszczyca, grzybica, itp.), nie wspominając już o tym, że łupież bardzo często wiąże się z negatywnymi emocjami jak wstyd, skrępowanie, które mogą owocować alienacją społeczną, a nawet depresją!
Łupież u dziecka łatwo wyleczyć, ale łatwo też zaniedbać. Pamiętajmy o tym!

Najczęściej czytane

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

go to top