OK

OK Cancel

Thank you

Close

Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

 • favoris

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Łuszcząca się skóra na twarzy - przyczyny

Nadmierne łuszczenie się skóry na twarzy to przede wszystkim efekt zaburzonej pracy gruczołów łojowych, które produkują niedostateczną ilość sebum. To właśnie sebum tworzy na  powierzchni skóry pewnego rodzaju ochronny płaszcz, który zapobiega utracie wody przez skórę - dzięki temu jest ona gładka i miękka, a dodatkowo odpowiednio zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych. W przypadku, gdy funkcjonowanie gruczołów łojowych zostaje zaburzone, a ilość produkowanego przez nie łoju jest niewystarczająca, skóra traci wodę w nadmiernej ilości, przez co staje się sucha, szorstka i łuszcząca.

Wyraźne łuszczenie się naskórka to znak, że naturalne procesy regeneracyjne skóry z jakiejś przyczyny zaczęły działać szybciej i intensywniej. Naturalnie odnawiające się komórki skóry przemieszczają się z położonej głęboko warstwy podstawnej naskórka do najbardziej wierzchniej warstwy rogowej naskórka przez około 26-28 dni i proces ten jest dla nas praktycznie niezauważalny. Jeśli jednak na skórze pojawiają się widoczne łuski, oznacza to, że proces ten został zaburzony - najczęściej w wyniku jej nadmiernego przesuszenia skóry lub stanu zapalnego.

Łuszczenie skóry w wyniku przesuszenia

Kiedy skóra twarzy łuszczy się  i przesusza, musimy zwrócić szczególną uwagę na codzienny sposób jej pielęgnacji. Zdecydowanie powinniśmy unikać w tym przypadku wysuszających i drażniących kosmetyków na bazie alkoholu lub mydła, częstych kąpieli z użyciem silnych i perfumowanych kosmetyków oczyszczających, a także opalania się na słońcu lub w solarium. Jeżeli przyczyną przesuszania i łuszczenia się skóry na twarzy jest niewłaściwa pielęgnacja, powinniśmy przede wszystkim sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty emolientowe - to znaczy kremy lub płyny, które dostarczą skórze lipidów, a tym samym wzmocnią jej naturalną barierę ochronną. Warto też regularnie stosować odżywczą i nawilżającą maseczkę do twarzy, która pomoże skórze szybciej się zregenerować np. maska mineralna Vichy. Nieestetycznych łusek na twarzy szybciej pozbędziemy się również po zastosowaniu delikatnego peelingu - pamiętajmy jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często.

Skóra łuszcząca się na twarzy a choroby skóry

Niestety, łuszczenie się skóry na twarzy to problem, którego nie zawsze możemy się pozbyć przy pomocy ogólnodostępnych kosmetyków do pielęgnacji. Bardzo często łuszczenie się skóry twarzy związane jest z poważnymi chorobami skóry np. łuszczycą, grzybicą skóry czy atopowym zapaleniem skóry - chorobami, które wymagają podjęcia specjalistycznego leczenia pod kontrolą dermatologa. Jeżeli łuszczeniu się skóry towarzyszą inne objawy takie, jak stan zapalny, świąd czy zmiany skórne, to znak, że należy wybrać się z tym problemem do lekarza, który oceni, z jakim schorzeniem mamy do czynienia i dobierze odpowiednią metodę jego leczenia.

Rekomendowane produkty

 • Nawilżająca Maska Mineralna
 • Najczęściej czytane

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?


  Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

  Przeczytaj artykuł

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top