OK

OK Cancel

Thank you

Close

Lwia zmarszczka – jak powstaje i jak się jej pozbyć?

Lwia zmarszczka to pionowa – pojedyncza lub podwójna – linia powstająca między brwiami, która nadaje twarzy groźny wygląd. Jak jej zapobiec? Jak skutecznie się jej pozbyć? Wyjaśniamy!

 • Lwia zmarszczka powstaje między brwiami u nasady nosa – te charakterystyczne pionowe linie nadają twarzy zły lub groźny wygląd.
 • Są to zmarszczki mimiczne będące efektem nasilonej pracy mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy.
 • W dużym stopniu lwia zmarszczka zależy od budowy anatomicznej twarzy, ale pojawia się też u osób często się złoszczących i negatywnie nastawionych do świata.
 • Początkowo zmarszczka znika, gdy mięsień się rozluźnia. Z wiekiem ulega utrwaleniu i pogłębieniu.
 • Aby jej zapobiec, trzeba stosować odpowiednią pielęgnację mającą na celu wzmocnienie i ujędrnienie skóry w tym obszarze. Pomocne są też masaże mające na celu rozluźnienie tkanek.
 • Gdy lwia zmarszczka się utrwali, jedynym sposobem na jej pozbycie się jest ostrzyknięcie skóry toksyną botulinową, aby zahamować nadaktywność mięśni mimicznych.

Lwia zmarszczka nadaje twarzy groźny wygląd

Lwia zmarszczka – jak powstaje?

Lwia zmarszczka należy do rodzaju zmarszczek mimicznych, które powstają w wyniku dużej aktywności określonych mięśni twarzy. Ciągnąc i marszcząc skórę, powodują one jej zagniatanie, a z czasem, gdy czynność ta jest ciągle powtarzana, utrwalanie charakterystycznych dla danego obszaru linii i bruzd. Za powstawanie lwiej zmarszczki odpowiadają trzy mięśnie: dwa symetrycznie biegnące nieduże mięśnie marszczące brwi oraz mięsień prosty nosa. W dużym stopniu skłonność do niej uzależniona jest od ułożenia i siły mięśni twarzy oraz dziedziczonej anatomii i mimiki.

Lwia zmarszczka pojawia się też u osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – które często się złoszczą, poprzez marszczenie brwi wyrażając swoje negatywne emocje. Początkowo w momencie skurczu mięśni powstaje dynamiczna zmarszczka, która, podobnie jak kartka papieru, ulega rozprostowaniu, gdy mięsień się rozluźnia. Niestety, często powtarzane silne skurcze powodują pogłębienie i w końcu utrwalenie bruzdy w tym miejscu (mówimy wtedy o zmarszczce statycznej, która nie znika w momencie rozluźnienia mięśnia), co nadaje twarzy stale groźny i zły wygląd. Mimo że używa się określenia w liczbie pojedynczej (lwia zmarszczka, lwia bruzda), najczęściej mamy do czynienia z dwoma równolegle (symetrycznie) biegnącymi liniami między brwiami, zlokalizowanymi u nasady nosa (czasami linii tych jest więcej). Ich pogłębianiu się z czasem sprzyja też wiotczenie i opadanie tkanek na czole. U niektórych osób może wręcz nad lwią zmarszczką pojawiać się fałd skórny, który dodatkowo powoduje zaginanie skóry i pogłębia niekorzystny wygląd całej twarzy. Zwykle problem utrwalonej lwiej zmarszczki dotyczy osób po 40. roku życia, ale w przypadku silnej mimiki – może pojawić się wcześniej, już ok. trzydziestki.

Zobacz też, jakie są rodzaje zmarszczek.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2Badania kliniczne, 40 kobiet (40-65 lat), po 4 godzinach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Lwia zmarszczka – jak jej zapobiec?

Jeśli masz bogatą mimikę i często marszczysz brwi, co sprzyja powstawaniu lwiej zmarszczki, najlepszym sposobem byłoby ograniczenie skurczów mięśni za nią odpowiedzialnych. W praktyce nie jest to takie łatwe, choć na pewno warto mieć świadomość tego, co dzieje się z nieustannie zagniataną skórą – i że nie ma przesady w powiedzeniu, że „złość piękności szkodzi”. Obok nauki relaksacji na pewno bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka w codziennej pielęgnacji. O czym pamiętać przede wszystkim?

 • Intensywnie nawilżaj skórę – dobrze nawodnione tkanki są mniej podatne na zmarszczki. Nawet jeśli masz skórę tłustą czy cierpisz na trądzik wieku dorosłego, pamiętaj, że nie wolno doprowadzać do przesuszenia twarzy. Wybieraj kremy jednocześnie zwalczające niedoskonałości i nawilżające, takie jak kremy z gamy Vichy Normaderm. Jeśli masz bardzo suchą bądź przesuszoną skórę, sięgnij po intensywne kuracje nawilżające w formie serum
 • Dużo pij – bez tego nawyku nie ma zdrowej skóry! To ważne szczególnie latem i w okresie tzw. grzewczym, a także gdy podróżujesz dużo samolotem – suche bądź gorące powietrze dosłownie wyciąga wilgoć ze skóry.
 • Warto codziennie robić skoncentrowane na tym obszarze ćwiczenia facefitness lub jogi twarzy – np. masując obszar między brwiami ruchami okrężnymi (bądź „ósemkami”), aby rozluźnić napięte mięśnie i „rozprasować” zagniecenia skóry. Możesz też delikatnie rozciągać skórę na boki, tak jakbyś starała się rozprostować zagniecenie skóry widoczne w kształcie pionowej linii. Takie ćwiczenie nie musi trwać długo, wystarczy dosłownie 5 minut – ważne, aby robić to systematycznie.
 • Miejscowo warto stosować ampułki przeciwzmarszczkowe, np. z peptydami o działaniu przeciwzmarszczkowym bądź z witaminą C, która stymuluje produkcję kolagenu w skórze. To wzmocni skórę na czole i spowolni pojawianie się zmarszczek.
 • Bardzo dobrym wyborem będzie też maska w płachcie nasączona składnikami nawilżającymi i wzmacniającymi. Maskę nakłada się na całą twarz – ściśle przylegając do skóry nie tylko „oddaje” jej dobroczynne składniki aktywne (np. kwas hialuronowy), ale też delikatnie rozpręża i relaksuje skórę, zapobiegając utrwalaniu zmarszczek mimicznych. Taki kompres warto robić przynajmniej raz w tygodniu.
 • Chroń skórę przed promieniami UV, które są głównym czynnikiem ekspozomu powodującym przyspieszone starzenie się skóry, a więc także powstawanie zmarszczek. Powodują degradację kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się bardziej wiotka i podatna na zagniatanie
 • Dbaj o wzmocnienie bariery ochronnej skóry, która ulega uszkodzeniu pod wpływem czynników zewnętrznych: słońca, smogu, zanieczyszczeń, środków chemicznych czy substancji drażniących. Ma to wpływ na szybsze tempo jej starzenia się i powstawanie zmarszczek.
 • W słonecznie dni noś okulary przeciwsłoneczne, aby uchronić oczy przed mrużeniem – nasila to problem zmarszczek mimicznych w obrębie czoła, oczu i nasady nosa.
 • Staraj się jak najwięcej uśmiechać – to proste ćwiczenie powoduje, że mięśnie mimiczne czoła ulegają rozprężeniu, a zmarszczki wygładzeniu. Uśmiechanie się pomaga też rozładować złość i stres, co znajduje natychmiastowe odbicie w bardziej pogodnym i łagodnym wyrazie twarzy.

Zmarszczka gniewu

Lwia zmarszczka bywa nazywana zmarszczką gniewu, gdyż nadaje twarzy srogi i groźny wygląd. Dlatego może stanowić problem w kontaktach towarzyskich lub biznesowych. Wiele osób pracujących na kierowniczych stanowiskach decyduje się na zabieg usunięcia lwiej zmarszczki (tutaj szczególnie dobrze sprawdza się toksyna botulinowa), aby poprawić i złagodzić swój wizerunek.

Lwia zmarszczka – jak ją zmniejszyć?

Jeśli doszło już do utrwalenia lwiej zmarszczki i jest ona widoczna niezależnie od pracy mięśni mimicznych, na pewno obok odpowiedniej pielęgnacji warto sięgnąć po profesjonalne zabiegi. Najszybszym sposobem redukcji lwiej zmarszczki jest ostrzyknięcie skóry toksyną botulinową (popularnym botoksem), co hamuje nadaktywność mięśni odpowiedzialnych za jej powstawanie. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, trwa dosłownie kilka minut, a efekt utrzymuje się ok. 5-6 miesięcy. Czasami, gdy bruzda jest już głęboka, konieczne może być dostrzyknięcie kwasu hialuronowego lub zastosowanie zabiegów prowadzących stopniowo do przebudowy skóry (tzw. biostymulujących). Wspomagająco warto stosować serum stymulujące produkcję kolagenu w skórze, można też suplementować witaminę C, aby nasilić ten proces – na zagęszczonej skórze zmarszczka jest mniej widoczna i ulega spłyceniu.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2 Badania konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Zespół Vichy

go to top