OK

OK Cancel

Thank you

Close

Masaż złuszczający - jak poprawnie go wykonać?

  • favoris

Złuszczanie naskórka twarzy to bardzo ważny element pielęgnacji skóry. Niestety wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z jego znaczenia. Otóż w naturalnym procesie keratynizacji, komórki naskórka dzieląc się, tworzą na powierzchni skóry zrogowaciałą warstwę, która często staje się siedliskiem bakterii, co bezpośrednio przekłada się na niezdrowo wyglądającą skórę. Dlatego też tak istotne jest głębokie oczyszczanie twarzy, a masaż złuszczający jest świetnym na to sposobem. Zobacz, jak go wykonać!

Dlaczego w ogóle powinno się wykonywać zabieg oczyszczania twarzy?

Masaż złuszczający - jak poprawnie go wykonać?

Po co złuszczać naskórek? Odpowiedzi nie trzeba szukać daleko. Wystarczy uzmysłowić sobie, jak niewiele osób ma normalną skórę o nieskazitelnej powierzchni. No właśnie! To najlepszy dowód na to, że zaburzenia procesu rogowacenia naskórka pojawiają się bardzo często, przy różnych typach skóry. A na czym owe zaburzenia polegają? Otóż naskórek, jako najbardziej aktywna biologicznie część ludzkiej skóry, jest złożony z wciąż namnażających się komórek - keratynocytów. W trakcie tej masowej produkcji tworzy się swoisty mur, na którego powierzchnię wypychane zostają komórki obumarłe, czyli właśnie zrogowaciałe. Zdrowa skóra to taka, która zachowuje równowagę między ilością złuszczonych i nowopowstałych komórek. Zaburzenia pojawiają się wówczas, kiedy ta równowaga zostaje zachwiana. I tak jednym z najpowszechniejszych problemów skóry jest hiperkeratynizacja, czyli stan nadmiernego rogowacenia naskórka, prowadzącego do zapychania ujść mieszków włosowo-łojowych i wywołującego tym samym trądzik pospolity (lub inne choroby skóry). Tak więc złuszczanie skóry twarzy wykonywane raz na jakiś czas, na przykład poprzez masaż złuszczający, to świetny sposób na zachowanie równowagi warstwy rogowej, a w efekcie zdrowej i promiennej skóry.

Jakie efekty przynosi wykonywanie masażu złuszczającego?

Masaż złuszczający - jak poprawnie go wykonać?

Masaż złuszczający to doskonały sposób na głębokie oczyszczanie twarzy, czyli pozbycie się martwego naskórka. Co więcej, za jego sprawą znacznie poprawia się mikrokrążenie skóry. A wpływając na przepływ krwi, wpływa się na zmniejszenie obrzęków, redukcję cieni pod oczami, a także przyspieszenie naturalnych procesów regeneracyjnych. W zasadzie nie jest to tylko masaż oczyszczający, ale poniekąd też limfatyczny oraz relaksacyjny.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania masażu złuszczającego?

Masaż złuszczający - jak poprawnie go wykonać?

Dermatolodzy polecają wykonywanie masażu złuszczającego osobom posiadającym skórę tłustą, mieszaną i trądzikową. Nie powinny go natomiast stosować osoby ze skórą naczynkową, wrażliwą oraz suchą. Wszelkie teleangiektazje, rumienie, rany, stany zapalne oraz żylaki również stanowią przeciwwskazanie do wykonania tego typu zabiegu.

Jak wykonać masaż złuszczający?

Masaż złuszczający - jak poprawnie go wykonać?

Masaż złuszczający można nazwać także masażem peelingującym. Bowiem do jego wykonania stosuje się preparaty o działaniu złuszczającym, wzbogacone o ścierające drobinki. Peeling złuszczający do twarzy należy dobrać uwzględniając potrzeby swojej skóry. Inny będzie produkt dla osoby ze skórą trądzikową czy tłustą, jeszcze inny dla skóry dojrzałej ze zmarszczkami.
Masaż oczyszczający najlepiej jest wykonywać wieczorem, zaraz po zmyciu makijażu. Po nałożeniu odpowiedniego preparatu wykonujemy wskazującym lub środkowym palcem koliste ruchy, zaczynając od środka twarzy, a kierując się do góry i na zewnątrz.

1. Palcami obu dłoni masuj okolice nosa i policzków.
2. Wykonaj masaż wokół oczu. Przesuwaj palce najpierw od zewnętrznego kącika do górnej powieki, a następnie znów od zewnętrznego kącika do powieki dolnej. Powtórz te ruchy 3 razy, delikatnie uciskając skórę przy linii oczodołów.
3. Przejdź do masażu czoła. Zacznij od przestrzeni międzybrwiowej i kieruj się w górę oraz ku skroniom. Nadaj ruchom płynność. Niech masowane miejsca zarysują linię rozłożonego wachlarza.
4. Spłucz twarz chłodną wodą, najlepiej wykonaj kilkanaście chluśnięć, tak aby dokładnie zmyć warstwę kosmetyku. No chyba że używasz peelingu bez spłukiwania, jak na przykład Vichy Idealia peeling na noc.

Cały zabieg powinien trwać kilka minut. Wykonując go regularnie (nawet kilka razy w tygodniu), masz gwarancję, że skóra:
* pozbędzie się zrogowaciałego naskórka,
* oczyści się z zanieczyszczeń,
* poprawi swój koloryt,
* zostanie wygładzona,
* będzie miała lepsze krążenie i dotlenienie, a więc lepiej będzie wchłaniała odżywcze składniki kremów pielęgnacyjnych.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Pielęgnacja twarzy

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Przeczytaj artykuł

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Przeczytaj artykuł

go to top