OK

OK Cancel

Thank you

Close

Masz problemy ze skórą? Unikaj tych składników w kosmetykach!

  • favoris


Niewiele kobiet może pochwalić się idealną skórą twarzy. Większość z nas ma do swojej skóry określone zarzuty.

Niejedna z pań skarży się na suchość, skłonności do podrażnień czy alergii, którym często towarzyszy pieczenie, szorstkość czy uczucie ściągnięcia. Równie duża grupa kobiet boryka się z nadmiernym łojotokiem, zaskórnikami, wypryskami, martwym naskórkiem zapychającym pory, czy silnymi zmianami ropnymi, które skutkują trądzikiem. Nie wszystkie kosmetyki nadają się do każdego typu skóry: niektóre niedopasowane produkty mogą nawet pogorszyć jej wygląd w konkretnym przypadku. Na co zwracać uwagę przy wyborze kremu lub podkładu, aby cieszyć się zdrową, promienną i nienaganną skórą twarzy?

Czego jeszcze unikać, by nie mieć tego problemu?

Na pewno alkoholu, który podrażnia i wysusza skórę oraz powoduje plamy oraz zaczerwienienia. Za podobne reakcje mogą także odpowiadać wszelkie składniki zapachowe i fotouczulające. Dlatego najlepszym wyborem będzie lekki, bezzapachowy produkt. Wiele pań mylnie sądzi, że skórę trądzikową należy silnie wysuszać. To błąd! Przesuszone tkanki będą jeszcze silniej produkować natłuszczające sebum. Dlatego o wiele lepszym wyborem jest krem mocno nawilżający, który chroni przed utratą wody.

W przypadku skóry trądzikowej zdecydowanie odpadają wszelkie ciężkie pudry czy oleiste fluidy. Przez nie skóra nie może oddychać, co sprzyja powstawaniu kolejnych stanów zapalnych i zapychających pory zaskórników. Do wyjątkowo komedogennych składników należy parafina, której obecność często sprawia, że skóra się „dusi”. Podobne działanie ma także lanolina. Popularne silikony sprawiają, że produkt dobrze się rozprowadza ale niestety mają również skłonności do zatykania porów.

Podobnie – obecne w składzie pomadek i błyszczyków składniki D&C. Popularny talk, zmieszany z nadmiarem łoju, też może powodować stany zapalne skóry; podobnie podrażniające dioksany. Na czarnej liście znajdują się też algi czy niektóre oleje roślinne. Choć wiele z tych substancji pełni korzystne funkcje przy innych problemach ze skórą twarzy, osoby ze skłonnościami do trądziku powinny wystrzegać się kosmetyków, które posiadają te składniki.

W przypadku skóry suchej również należy z rozmysłem dobrać odpowiednie kosmetyki. Z pewnością warto unikać zwykłego szarego mydła – powoduje ono dodatkowe podrażnienia, szorstkość skóry i jej nieprzyjemne ściągnięcie. Lepiej zainwestować w produkt, który w składzie ma witaminy A, B, C i E, potas oraz silne substancje nawilżające. Również toniki na bazie alkoholu, które silnie odtłuszczają cerę oraz ją podrażniają, nie są wskazane w przypadku wrażliwej i delikatnej cery suchej. Podobnie jak w przypadku cery tłustej lub trądzikowej, lepiej unikać silnie zapachowych lub fotouczulających składników w kosmetykach. Mogą one spowodować dodatkowe podrażnienia czy uczulenia, a skóra sucha jest na to wyjątkowo narażona. Innym szkodliwym dla przesuszonej skóry składnikiem jest chlor. Również gruboziarniste peelingi, choć odpowiednie dla cery trądzikowej, nie powinny być stosowane przez posiadaczki skóry suchej – mogą pogorszyć jej stan.

Każdy typ skóry wymaga specjalnego traktowania. Niestety nie każdy kosmetyk nadaje się do określonej skóry. Rozsądne unikanie substancji szkodliwych przy naszych skórnych defektach szybko zaowocuje lepszym, zdrowym i promiennym wyglądem naszej twarzy

Najczęściej czytane

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Składniki dermokosmetyków

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top