Menopauza: dlaczego moja skóra jest bardziej sucha w wieku 50 lat, niż w wieku 30?
Suchość i świąd to bardzo częste reakcje skórne, jakie mogą pojawić się podczas menopauzy.
Są one wywołane zmianami w komórkach naskórka i przydatków skóry. Taki jest niestety wpływ hormonów na skórę w tym okresie, dlatego potrzebuje ona teraz specjalnej troski i przede wszystkim zupełnie innej pielęgnacji.
Zmiany zachodzące w komórkach skóry w okresie menopauzy mogą powodować dyskomfort, taki jak uczucie suchości na różnych jej obszarach. Dotyczy ono więc nie tylko skóry twarzy, ale także rąk, nóg, brzucha czy szyi. Nic dziwnego, bo gruczoły nie są już tak sprawne, jak wtedy, kiedy miałaś dwadzieścia czy trzydzieści lat!
W jaki sposób poziom pH i hormony wpływają na zmiany skóry?
Suchość i świąd skóry są częstymi reakcjami w okresie menopauzy. Są one wywołane zmianami w komórkach naskórka i przydatków skóry (włosy, gruczoły łojowe, paznokcie). Wpływ hormonów na skórę jest szczególnie widoczny w przypadku gruczołów łojowych. Zaburzeniu ulega działanie niektórych ich funkcji, odpowiedzialnych za produkcję ochronnego sebum oraz utrzymanie właściwego poziomu pH.
A właściwe pH organizmu jest niezwykle istotne, bo gdy dochodzi do jego zaburzenia, nie przyswajasz już tak skutecznie minerałów.
Hormony a skóra: przyczyny suchości skóry w okresie menopauzy mają podłoże hormonalne – spadek poziomu estrogenów oraz innych hormonów, takich jak androgeny, do którego dochodzi u kobiet wraz z wiekiem, prowadzą do zaburzenia równowagi oraz ostatecznie do pojawienia się wysuszonej i czasem mocno zwiotczałej skóry.
Poznaj również inne przyczyny suchej skóry podczas menopauzy
Powyższy tekst jest tylko jednym z cyklu artykułów o zdrowiu i pielęgnacji skóry na naszym blogu.
Korzystając z wiedzy lekarzy oraz najnowszych badań klinicznych, Vichy od ponad 100 lat rozwija ekspertyzę w zakresie zaawansowanej pielęgnacji twarzy oraz skóry głowy i włosów.
Dowiedz się więcej i przeczytaj o zmarszczkach i starzeniu się skóry, menopauzie, suchej skórze twarzy oraz trądziku.
Możesz także sprawdzić porady o pielęgnacji skóry głowy i włosów a w szczególności łupieżu, doborze szamponu przeciwłupieżowego, wypadaniu włosów czy zakolach.
Podpowiadamy również jak dobrać: krem do twarzy, krem przeciwzmarszczkowy, krem pod oczy, serum do twarzy, krem na trądzik, krem na noc, ampułki do twarzy czy krem z filtrem do twarzy oraz super nowość - booster.
Przeczytaj też o aktywnych składnikach dermatologicznych: Kwasie Hialuronowym, Kolagenie, czy Peptydach.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł to podziel się nim na swoich Social Mediach!