OK

OK Cancel

Thank you

Close

Nadmierna potliwość - przyczyny i objawy

  • favoris

Nadmierna potliwość, zwana inaczej hiperhydrozą, to problem natury estetycznej i zdrowotnej. Kluczowym krokiem do skutecznej eliminacji tego schorzenia jest rozpoznanie jego pierwszych objawów oraz prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn. Dowiedz się, po czym poznać nadmierną potliwość oraz z czego może ona wynikać!

Nadmierna potliwość - jakie są jej przyczyny?

Przyczyn nadmiernej potliwości jest wiele. Może być ona uwarunkowana genetycznie, pojawić się w toku rozwoju, być związana z okresem dojrzewania, a nawet wskazywać na inną chorobę (przewlekłe schorzenia infekcyjne, zapalne i nowotworowe), z jaką zmaga się organizm. Główną przyczyną nadpotliwości jest dysfunkcja gruczołów potowych ekrynowych i apokrynowych. Te pierwsze rozmieszczone są na skórze całego ciała, a szczególnie na stopach, dłoniach i czole. Ich funkcjonowanie jest regulowane przez układ nerwowy. Z kolei, gruczoły apokrynowe także pokrywają powierzchnię skóry całego ciała, jednak ich kumulacja znajduje się w pachwinach, pod pachami i w okolicach narządów płciowych. Ten rodzaj gruczołów jest stymulowany przez układ hormonalny. W momencie, gdy dochodzi do zaburzenia pracy tychże gruczołów - następuje hiperhydroza. Ze względu na inne przyczyny (pośrednie), wyróżnia się dwa rodzaje zwiększonej potliwości.

1.Nadmierna potliwość o charakterze pierwotnym jest uwarunkowana pierwotnie i ma związek z predyspozycjami genetycznymi. W tego rodzaju hiperhydrozie, wymienia się dwa odrębne mechanizmy schorzenia. Pierwszy z nich jest swoistą reakcją kory obręczy mózgowej na bodziec emocjonalny. Podczas, gdy taki zostanie odebrany przez tą część mózgu, gruczoły produkują zbyt dużą ilość potu. Z drugiej zaś strony, nadmierna potliwość pierwotna (samoistna), może być wynikiem zaburzenia procesów termoregulacji organizmu. Z tym mechanizmem związana jest inna część mózgu, a mianowicie, podwzgórze. Tutaj główną rolę odgrywają włókna autonomicznego układu nerwowego oraz acetylocholina, będąca neuroprzekaźnikiem dla tych włókien. Ten rodzaj nadmiernej potliwości zazwyczaj ma charakter miejscowy i dotyczy konkretnych partii ciała. Najczęściej są to pachy, stopy, dłonie, a czasem również twarz i szyja.

2.Nadmierne pocenie o charakterze wtórnym to inny rodzaj potliwości. Cechuje się tym, że ma postać uogólnioną i jest wywołane przez tzw. czynniki wewnątrzpochodne. Bardzo często wtórna duża potliwość pojawia się równocześnie z chorobami endokrynologicznymi (nadczynność tarczycy i przysadki, cukrzyca, menopauza, otyłość) oraz neurologicznymi (cieśń nadgarstka lub uszkodzenie rdzenia kręgowego). Nadmierna potliwość o charakterze wtórnym może być również uwarunkowana stanami gorączkowymi, wówczas obserwuje się tzw. zimne poty.

Objawy dużej potliwości

Pocenie się jest naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem. Gdzie zatem występuje granica, która powinna wskazywać na problem z nadmierną potliwością? Jednym z głównych objawów hiperhydrozy jest wydzielanie potu w sytuacjach, które obiektywnie patrząc nie powinny prowokować gruczołów potowych do pracy. Bardzo nieprzyjemny, wręcz drażniący zapach potu, również jest potwierdzeniem, że możemy borykać się z hiperhydrozą. Kolejnym objawem, wskazującym na potliwość nadmierną jest żółty kolor potu, a dodatkowo jego trudne usuwanie z odzieży. Co istotne, u każdego objaw dużej potliwości, będzie wykazywał nieco inną intensywność, jednak ważne jest by jak najszybciej rozpoznać symptomy świadczące o tym schorzeniu, co będzie pomocne w jego szybkiej i skutecznej eliminacji.

Dezodorant na nadmierną potliwość pach - jedno z najskuteczniejszych rozwiązań problemu

Nadmierna potliwość najczęściej dotyczy pach, ponieważ to właśnie pod pachami mamy znaczną część gruczołów potowych, które aktywnie wydzielają pot. Z tego względu warto zaopatrzyć się w dobry dezodorant lub antyperspirant, dedykowany specjalnie dla osób z nadmiernym poceniem się pod pachami. Przykładem takiego kosmetyku jest Ultraświeży dezodorant 48H Vichy, ten dermokosmetyk jest polecany szczególnie dla tych, którzy mają problem z intensywnym i wzmożonym poceniem się.

W momencie, gdy nadmierna potliwość dotyczy innych partii ciała, należy zastosować odmienne środki eliminujące problem. Na samym początku niezbędne jest zdiagnozowanie przyczyn schorzenia, a dopiero później dobieranie do nich odpowiedniej metody i sposobów leczenia.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Pielęgnacja ciała

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Pielęgnacja ciała

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

Przeczytaj artykuł

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Pielęgnacja ciała

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

go to top