Nadmierna potliwość - przyczyny i objawy
- Podziel się
- Podziel się
- favoris
Moje Vichy
Posiadasz już swoje kontro Vichy?
W celu zalogowania się do konta wypelnij poniższe pola:
Jeśli nie posiadasz konta:
Nadmierna potliwość, zwana inaczej hiperhydrozą, to problem natury estetycznej i zdrowotnej. Kluczowym krokiem do skutecznej eliminacji tego schorzenia jest rozpoznanie jego pierwszych objawów oraz prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn. Dowiedz się, po czym poznać nadmierną potliwość oraz z czego może ona wynikać!
Nadmierna potliwość - jakie są jej przyczyny?
Przyczyn nadmiernej potliwości jest wiele. Może być ona uwarunkowana genetycznie, pojawić się w toku rozwoju, być związana z okresem dojrzewania, a nawet wskazywać na inną chorobę (przewlekłe schorzenia infekcyjne, zapalne i nowotworowe), z jaką zmaga się organizm. Główną przyczyną nadpotliwości jest dysfunkcja gruczołów potowych ekrynowych i apokrynowych. Te pierwsze rozmieszczone są na skórze całego ciała, a szczególnie na stopach, dłoniach i czole. Ich funkcjonowanie jest regulowane przez układ nerwowy. Z kolei, gruczoły apokrynowe także pokrywają powierzchnię skóry całego ciała, jednak ich kumulacja znajduje się w pachwinach, pod pachami i w okolicach narządów płciowych. Ten rodzaj gruczołów jest stymulowany przez układ hormonalny. W momencie, gdy dochodzi do zaburzenia pracy tychże gruczołów - następuje hiperhydroza. Ze względu na inne przyczyny (pośrednie), wyróżnia się dwa rodzaje zwiększonej potliwości.
1.Nadmierna potliwość o charakterze pierwotnym jest uwarunkowana pierwotnie i ma związek z predyspozycjami genetycznymi. W tego rodzaju hiperhydrozie, wymienia się dwa odrębne mechanizmy schorzenia. Pierwszy z nich jest swoistą reakcją kory obręczy mózgowej na bodziec emocjonalny. Podczas, gdy taki zostanie odebrany przez tą część mózgu, gruczoły produkują zbyt dużą ilość potu. Z drugiej zaś strony, nadmierna potliwość pierwotna (samoistna), może być wynikiem zaburzenia procesów termoregulacji organizmu. Z tym mechanizmem związana jest inna część mózgu, a mianowicie, podwzgórze. Tutaj główną rolę odgrywają włókna autonomicznego układu nerwowego oraz acetylocholina, będąca neuroprzekaźnikiem dla tych włókien. Ten rodzaj nadmiernej potliwości zazwyczaj ma charakter miejscowy i dotyczy konkretnych partii ciała. Najczęściej są to pachy, stopy, dłonie, a czasem również twarz i szyja.
2.Nadmierne pocenie o charakterze wtórnym to inny rodzaj potliwości. Cechuje się tym, że ma postać uogólnioną i jest wywołane przez tzw. czynniki wewnątrzpochodne. Bardzo często wtórna duża potliwość pojawia się równocześnie z chorobami endokrynologicznymi (nadczynność tarczycy i przysadki, cukrzyca, menopauza, otyłość) oraz neurologicznymi (cieśń nadgarstka lub uszkodzenie rdzenia kręgowego). Nadmierna potliwość o charakterze wtórnym może być również uwarunkowana stanami gorączkowymi, wówczas obserwuje się tzw. zimne poty.
Objawy dużej potliwości
Pocenie się jest naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem. Gdzie zatem występuje granica, która powinna wskazywać na problem z nadmierną potliwością? Jednym z głównych objawów hiperhydrozy jest wydzielanie potu w sytuacjach, które obiektywnie patrząc nie powinny prowokować gruczołów potowych do pracy. Bardzo nieprzyjemny, wręcz drażniący zapach potu, również jest potwierdzeniem, że możemy borykać się z hiperhydrozą. Kolejnym objawem, wskazującym na potliwość nadmierną jest żółty kolor potu, a dodatkowo jego trudne usuwanie z odzieży. Co istotne, u każdego objaw dużej potliwości, będzie wykazywał nieco inną intensywność, jednak ważne jest by jak najszybciej rozpoznać symptomy świadczące o tym schorzeniu, co będzie pomocne w jego szybkiej i skutecznej eliminacji.
Dezodorant na nadmierną potliwość pach - jedno z najskuteczniejszych rozwiązań problemu
Nadmierna potliwość najczęściej dotyczy pach, ponieważ to właśnie pod pachami mamy znaczną część gruczołów potowych, które aktywnie wydzielają pot. Z tego względu warto zaopatrzyć się w dobry dezodorant lub antyperspirant, dedykowany specjalnie dla osób z nadmiernym poceniem się pod pachami. Przykładem takiego kosmetyku jest Ultraświeży dezodorant 48H Vichy, ten dermokosmetyk jest polecany szczególnie dla tych, którzy mają problem z intensywnym i wzmożonym poceniem się.
W momencie, gdy nadmierna potliwość dotyczy innych partii ciała, należy zastosować odmienne środki eliminujące problem. Na samym początku niezbędne jest zdiagnozowanie przyczyn schorzenia, a dopiero później dobieranie do nich odpowiedniej metody i sposobów leczenia.