OK

OK Cancel

Thank you

Close

Niedobór fosforu - czym się charakteryzuje?

  • favoris

Fosfor to mineralny pierwiastek, którego nie może zabraknąć w naszej diecie. Dowiedz się, dlaczego fosfor jest niezbędny w organizmie, jak rozpoznać jego niedobór oraz w jaki sposób możesz uzupełnić niewystarczającą ilość tego pierwiastka!

Fosfor jako pierwiastek mineralny

Niedobór fosforu - czym się charakteryzuje?

Fosfor jest składnikiem mineralnym, który znajduje się w każdej komórce organizmu człowieka. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i przeżycia. Bez niego, wszelkie procesy zachodzące w naszym wnętrzu, nie byłyby w stanie odpowiednio przebiegać. Wynika to stąd, że fosfor bierze udział w każdym procesie, jaki zachodzi w organizmie.

Znaczenie fosforu w organizmie człowieka

Niedobór fosforu - czym się charakteryzuje?

Fakt, że dzięki fosforowi, wszelkie wewnętrzne procesy przebiegają prawidłowo, to ogólna kwestia. Rozkłada się ona na dokładniejsze i bardziej szczegółowe. Pokazują one, jak ważny jest ten pierwiastek i wskazują na rolę fosforu w diecie. Otóż w naszym organizmie znajduje się około 600-700 mg tego pierwiastka, z czego aż 85% wchodzi w skład kości i zębów, a przez to ma szczególne znaczenie dla zachowania ich prawidłowej struktury. Fosfor znajduje się także w tkankach mięśnia sercowego oraz w mózgu. Dodatkowo ten mineralny pierwiastkiem jest doskonałym przekaźnikiem energii, a także usprawnia procesy metaboliczne.

Objawy niedoboru fosforu

Niedobór fosforu - czym się charakteryzuje?

Nie da się podważyć ogromnej roli fosforu i jego pozytywnego wpływu na ogólną kondycję i zdrowie organizmu. Z tego względu należy zadbać o obecność fosforu w diecie, aby nie dopuścić do jego niedoboru. Po czym zatem rozpoznać, że nasz organizm domaga się fosforu?

Z racji, że fosfor znajduje się w każdej komórce naszego organizmu, jego niedobór może mieć straszne skutki i konsekwencje. Przede wszystkim może dojść do zaburzenia wszelkich procesów i pracy prawie wszystkich narządów. Świadczącymi o tym objawami są problemy z uzębieniem (psucie się zębów, próchnica) oraz kośćmi (łamliwość w kościach, podatność na złamania i skręcenia stawów). Niedobór fosforu objawia się również w pracy nerek, które nie są w pełni wydajne. Następstwo tego może być szkodliwe, ponieważ nerki odpowiadają za filtrację i wydalają z organizmu zbędne składniki oraz ich nadmiar. Dodatkowo, brak fosforu można poznać po:
* ogólnym osłabieniu organizmu,
* chronicznym zmęczeniu,
* nieprawidłowościach w układzie limfatycznym,
* nieregularnym oddechu,
* osłabieniu układu immunologicznego, a w związku z tym po podatności na infekcje.

Fosfor w diecie

Niedobór fosforu - czym się charakteryzuje?

Fosfor jest składnikiem mineralnym, który znajduje się w większości produktów spożywczych. Z tego względu jego niedobór jest mało prawdopodobny. Mimo wszystko, niektóre osoby są na niego narażone. Problem ten dotyczy osób nadmiernie spożywających alkohol, kawę i mocne herbaty. Ci, którzy źle się odżywiają lub odżywiają się pozajelitowo, także mogą być narażeni na niedobór tego pierwiastka. Zbilansowana dieta jest gwarancją tego, że w naszym organizmie znajdzie się odpowiednia ilość fosforu. Jeśli jednak obawiasz się jego niedoboru, ponieważ możesz odnaleźć u siebie wyżej wymienione tego objawu, sięgnij po tabletki z fosforem lub inne preparaty zawierające fosfor. Zanim jednak to wykonasz, wykonaj niezbędne badania, które wskażą konieczność takiej suplementacji.

Najczęściej czytane

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Life Style

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Dieta koktajlowa jest zdecydowanym potwierdzeniem tego, że dieta odchudzająca nie musi być nudna, męcząca i całkowicie pozbawiona smaku. Na czym polega dieta koktajlowa i ile można na niej schudnąć? Podpowiadamy, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować!

Przeczytaj artykuł

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Life Style

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Zabieg wykonywany przy użyciu bańki chińskiej to popularny i skuteczny sposób na cellulit, rozstępy czy zmniejszenie objętości brzucha, a przy tym przyjemny i relaksujący rodzaj masażu. Czy jednak jest on przeznaczony dla wszystkich? Na czym dokładnie polega masaż bańką chińską? Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim udasz się na ten zabieg!

Przeczytaj artykuł

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Life Style

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Głośno o nim w prasie, a na forach internetowych od zachwytów i sprzeciwów aż wrze. Czym jest właściwie ten osławiony kolagen naturalny i jakie jest jego rzeczywiste zastosowanie?

Przeczytaj artykuł

Czym jest ekstrakt?

Life Style

Czym jest ekstrakt?

Ekstrakt, czyli inaczej wyciąg, powstaje w efekcie procesu ekstrakcji polegającego na wyodrębnieniu danego składnika bądź mieszaniny za pomocą dyfuzji. Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Wyodrębnia się ekstrakty roślinne, ziołowe, owocowe, warzywne, a nawet drożdżowe. Zastosowanie wyciągów jest bardzo szerokie. Proces ekstrakcji wykorzystuje wiele gałęzi przemysłu: medyczną, farmaceutyczną, kosmetyczną, spożywczą, itp.

Przeczytaj artykuł

Jak stosować błonnik witalny?

Life Style

Jak stosować błonnik witalny?

Błonnik witalny to naturalny suplement diety, który posiada bardzo korzystny wpływ na różne funkcje naszego organizmu. Przeciwdziała wielu groźnym chorobom i doskonale wspomaga odchudzanie. Podpowiadamy, kiedy szczególnie warto sięgnąć po błonnik witalny i jak go stosować!

Przeczytaj artykuł

go to top