OK

OK Cancel

Thank you

Close

Oczyszczanie organizmu - czy dla wszystkich jest wskazane?

  • favoris

Nieodpowiednio zbilansowana dieta, długotrwały stres, palenie papierosów, używki czy przyjmowanie wybranych leków na stałe - to wszystko sprawia, że w naszym organizmie systematycznie gromadzą się toksyny, których nadmiar może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia oraz wyglądu naszej skóry. Dlatego współcześnie wiele osób decyduje się na oczyszczanie organizmu z toksyn przy pomocy specjalnych diet lub tabletek oczyszczających. Czy jednak detoks organizmu jest wskazany dla wszystkich? Podpowiadamy, jakie efekty przynosi odtruwanie organizmu i kto może się mu poddać!

Dieta oczyszczająca organizm - jaki ma cel?

Głodówkę oczyszczającą uznaje się za skuteczną metodę walki z zaburzeniami trawienia, problemami skórnymi, a także ogólnie złym samopoczuciem. Wiele osób błędnie traktuje kilkudniową głodówkę jako dietę pozwalającą na zrzucenie nadprogramowych kilogramów - oczyszczanie organizmu ma na celu przede wszystkim pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji (alkohol, kofeina, zanieczyszczenia, pestycydy, substancje chemiczne z leków), które zaburzają pracę różnych organów, wpływają niekorzystnie na stan naszej skóry i które sprawiają, że na co dzień odczuwamy senność, zmęczenie i ociężałość.

Głodówka oczyszczająca sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku osób, które cierpią na zaburzenia snu lub bezsenność, długotrwały stres i przemęczenie, brak energii, częste bóle głowy, obrzęki ciała, niestrawność, zaparcia czy problemy ze skórą np. trądzik, egzema, wysypki. To objawy bardzo często towarzyszące nadmiarowi toksyn w organizmie, które warto usunąć z niego właśnie przy pomocy odpowiedniej diety.

Oczyszczanie organizmu - dla kogo wskazane, a dla kogo nie?

Detoks organizmu, który zazwyczaj polega na kilkudniowym spożywaniu wody z cytryną, soków ze świeżych warzyw i owoców lub samych produktów pochodzenia roślinnego, jest dietą na bardzo restrykcyjnych zasadach, która nie jest wskazana dla wszystkich. Jeżeli jesteśmy osobami zdrowymi, to znaczy nie cierpimy na żadne poważne choroby, a na co dzień prowadzimy niezdrowy tryb życia (dieta bogata w tłuszcze i węglowodany, brak aktywności fizycznej, przyjmowanie na stałe leków, palenie papierosów, częste picie alkoholu, nadwaga), taka dieta oczyszczająca może być doskonałym rozwiązaniem na pozbycie z organizmu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Oczyszczanie organizmu może też stanowić rodzaj wstępu do prawidłowo zbilansowanej diety i zmiany codziennych nawyków żywieniowych.

Jeśli jednak zmagamy się z przewlekłymi chorobami, np. cukrzycą, schorzeniami układu pokarmowego, problemami z nerkami lub sercem, oczyszczanie organizmu przy pomocy diety najlepiej skonsultować z lekarzem. Szczególne znaczenie ma to w przypadku różnorodnych problemów z układem pokarmowym i trawieniem - niewłaściwie skomponowana dieta może pogorszyć stan naszego zdrowia i dodatkowo podrażnić żołądek lub jelita. Z detoksu powinny też zrezygnować kobiety w ciąży, dzieci i młodzież, a także osoby starsze.

Jak oczyścić organizm bez głodówki?

Nawet jeśli należymy do grupy osób, która nie powinna poddać się oczyszczaniu organizmu, możemy szukać innych sposobów na to, by poprawić stan swojego zdrowia czy skóry. Przeciwwskazania do głodówki nie oznaczają braku możliwości zmian swoich codziennych nawyków żywieniowych i diety, w której jak najbardziej powinny przeważać warzywa i owoce, chude mięsa i ryby, a także duże ilości wody. Jeżeli zależy nam na tym, by poprzez oczyszczanie organizmu poprawić przede wszystkim stan swojej skóry, do odpowiednio zbilansowanej diety warto dołączyć też stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych o właściwościach oczyszczających, np. mineralne maski oczyszczające z glinkami Vichy. Maseczka odblokowuje zatkane pory skóry, pozbywa się nadmiaru sebum i pozostawia skórę przyjemnie oczyszczoną. W ten sposób utrzymamy prawidłową równowagę skóry bez ryzyka skutków ubocznych możliwych przy typowym oczyszczaniu organizmu.

Rekomendowane produkty

  • Maska oczyszczająca pory z glinką
  • go to top