OK

OK Cancel

Thank you

Close

Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

Opalanie się w solarium jest dla wielu osób metodą na przygotowanie skóry do sezonu letniego, utrzymanie opalenizny po wakacjach, jak również nadanie skórze promiennego kolorytu podczas długiej zimy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że solarium posiada równie niekorzystny wpływ na naszą skórę, co naturalnie promienie słoneczne, dlatego przed opalaniem w solarium należy odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę właściwymi kosmetykami. Podpowiadamy zatem, jak dbać o skórę, by zapewnić sobie bezpieczne opalanie na solarium!

Skutki opalania w solarium - czy wiesz, co Ci grozi?

Częste opalanie się w solarium, podobnie jak na słońcu, w bardzo dużym stopniu szkodzi naszej skórze. To właśnie promienie UV są odpowiedzialne za  poparzenia, przebarwienia, podrażnienia znamion skórnych, a także rozwój różnych nowotworów skóry.

Okazuje się jednak, że kilkuminutowe opalanie na solarium może o wiele bardziej zaszkodzić naszej skórze niż spędzenie całego dnia na naturalnym słońcu. A to wszystko ze względu na to, że słońce powoduje zmiany głównie w powierzchownych warstwach skóry, podczas gdy światło w solarium z łatwością dociera do jej głębokich warstw, wywołując nieodwracalne uszkodzenia skóry. Solarium odpowiada m. in. za plamy pigmentacyjne, niszczenie włókien kolagenu i elastyny, które zapewniają jędrność i elastyczność skóry, a także uszkodzenie naczyń krwionośnych, które zaopatrują skórę w wszelkie potrzebne jej do życia substancje.

Szkodliwe promienie UVA, które emitują lampy w solarium, powodują ścieńczenie skóry właściwej i pogrubienie warstwy rogowej naskórka, przez co staje się ona gruba, wysuszona, szorstka, i pokryta zmarszczkami. Warto zaznaczyć, że częste opalanie się w solarium jest najczęstszą przyczyną fotostarzenia się skóry, czyli trwałych uszkodzeń skóry, których nie można już naprawić.

Bezpieczne opalanie na solarium - czy to w ogóle możliwe?

Dermatolodzy i kosmetolodzy są w tym temacie jak najbardziej zgodni - zdecydowanie należy unikać częstego opalania w solarium. Regularne korzystanie z lamp emitujących szkodliwe promieniowanie UVA może mieć bardzo negatywne konsekwencje nie tylko dla skóry, ale też naszego zdrowia i życia - jest to czynnik, który zwiększa ryzyko zachorowalności na nowotwory skóry, w tym najgroźniejszego z nich, czyli czerniaka. Jeżeli chcemy uchronić się przed niekorzystnymi zmianami na naszej skórze, musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry nawet podczas rzadkich i krótkich wizyt w solarium.

Opalanie w solarium - kosmetyki

O czym należy pamiętać wybierając i aplikując kosmetyki do opalania w solarium?

Przed opalaniem się w solarium warto wyposażyć się w preparaty z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, np. SPF 30 - ograniczy to ryzyko uszkodzeń skóry, szczególnie w przypadku, gdy wybieramy się do solarium po długiej przerwie od opalania.
Kosmetyk powinien chronić nas zarówno przed szkodliwym promieniowaniem UVA, jak i UVB - warto zwrócić na to szczególną uwagę podczas zakupów, gdyż nie każdy preparat do opalania zawiera obydwa te filtry.
Do opalania się w solarium warto wybrać kosmetyk, który będzie chronił skórę, a jednocześnie pozwalał uzyskać atrakcyjną i bezpieczną opaleniznę, np. Vichy Idéal Soleil Bronze spray optymalizujący opaleniznę do ciała SPF 30.
Wybrany preparat należy nałożyć na skórę na około 30 min przed opalaniem - aktywne składniki balsamu muszą mieć odpowiednią ilość czasu, by wchłonąć się w skórę.
Grubszą warstwę kosmetyku należy nałożyć na twarz i dłonie - to właśnie te części ciała mają na co dzień największy kontakt ze szkodliwym promieniowaniem UV, przez co są narażone na szybkie starzenie i plamy pigmentacyjne.
Kosmetykami z filtrami UV warto też zabezpieczyć swoje włosy, gdyż promienie UV działają na nie równie niszcząco.
Po opalaniu się w solarium należy zadbać o właściwą pielęgnację twarzy i ciała przy pomocy preparatów nawilżających i uzupełniających niedobór lipidów.

go to top